Drtivá porážka od Red Bullu zlomila Binottovi vaz, jako šéf stáje F1 Ferrari skončí

Mattia Binotto na post bosse Sucderie rezignuje k 31. 12. 2022

Po skvělém začátku sezony se začaly sny Ferrari o triumfu ve formuli 1 rozplývat. Nakonec se Scuderia musel sklonit před Red Bullem, který její piloty porazil rozdílem třídy. Max Verstappen slavil titul už v Suzuce a v Poháru konstruktérů italská ekipa prohrála o ostudných 205 bodů. I když v Abú Zabí dokázal Charles Leclerc získat celkovou druhou pozici na úkor Sergia Péreze, pro vedení automobilky Ferrari to bylo stále málo.

Tlak na Binottovo odvolání byl silný, italská média o něm spekulovala už minulý týden. Ale až v úterý 29. 11. padlo definitivní rozhodnutí: Mattia Binotto oznámil svoji rezignaci na post bosse týmu F1 Ferrari. Jeho působení v Maranellu končí k 31. 12. letošního roku.

"S velkou lítostí jsem se rozhodl ukončit spolupráci s Ferrari. Odcházím od společnosti, kterou miluji a jejíž součástí jsem plných 28 let. Jdu ale pryč klidný, Jsem totiž přesvědčen, že jsem vynaložil veškeré úsilí, abych dosáhl stanovených cílů. Opouštím sjednocený a rostoucí tým, který má potenciál bojovat o titul mistra světa. Rád bych poděkoval všem lidem v Gestione Sportiva, kteří se mnou sdíleli tuto cestu spojenou s obtížemi, ale také s velkým uspokojením," uvedl manažer v oficiálním komuniké Ferrari.

Binotto se stal šéfem Scuderie na začátku roku 2019, kdy vystřídal Maurizia Arrivabeneho. Předtím v týmu působil jako motorář, vedoucí oddělení motorů a později na pozici technického ředitele.

Jméno nástupce zatím není známo, ale horkým kandidátem je Francouz Fréderic Vasseur, který už šéfoval stájím Renault a nyní vede Alfu Romeo (bývalý Sauber).

Výsledky Ferrari v F1 během šéfování Binotta:

Sezona Umístění pilotů a body Umístění v Poháru konstrutérů a body
2019 4. Charles Leclerc (264) 2. (504)
5. Sebastian Vettel (240)
2020 8. Charles Leclerc (98) 6. (131)
13. Sebastian Vettel (33)
2021 5. Carlos Sainz jr. (164,5) 3. (323,5)
7. Charles Leclerc (159)
2022 2. Charles Leclerc (308) 2. (554)
5. Carlos Sainz jr. (246)

Foto: Scuderia Ferrari

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.