Čtvrtek v Bahrajnu: Rudý zásah i trable favoritů

Charles Leclerc dostal Ferrari během druhého testovacího dne F1 v Bahrajnu na první místo, nejvíce kol ale odjel Lando Norris s McLarenem. Potíže naopak postihly Mercedes a Red Bull, o kterých se dosud mluvilo jako o největších favoritech.

„Náš program jsme bez problémů dokončili. To je vždy pozitivní,“ hodnotil své vystoupení Leclerc, kterého na první místo dostal čas 1:34,273. Dohromady odjel 139 kol. „Pohled na zajeté časy je pěkný, ale v testech na tom až tak moc nezáleží. Soustředíme se na nás samotné a na naši práci. V autě se cítím dobře, ale stále je velmi brzy. Dnes bylo cílem odkroužit co nejvíce kol a vyzkoušet všechno, co jsme chtěli,“ dodává Monačan.

Leclerc, který jezdil s monopostem Ferrari po celý den, zaznamenal svůj nejrychlejší čas už v dopolední fázi. Ta byla obecně rychlejší než odpolední. Po obědě už se totiž týmy soustředily především na simulaci delších jízd. Leclerc byl o půl sekundy rychlejší než druhý Lando Norris. Úřadující šampion ovšem zajel své maximum na tvrdší sadě C2, kdežto Leclerc měl obutou C3. Dohromady pilot McLarenu absolvoval 149 kol, tedy ještě o 10 více než rychlejší pilot Ferrari. Právě McLaren byl ve čtvrtek největším vytrvalcem mezi všemi týmy.

Přes hranici 100 kol se během dne dostala většina týmů. Kromě McLarenu a Ferrari ji překročily rovněž Racing Bulls, Williams, Haas, Audi a Cadillac. Americká stáj se přitom hned ráno postarala o červenou vlajku. Už po 10 minutách zůstal stát na dráze Sergio Pérez. Mexičan se ale zanedlouho objevil v akci znovu. Odpoledne se postaral o další přerušení Pérezův kolega Valtteri Bottas, kterému odlétla z vozu část pravého zrcátka. To jen se štěstím netrefilo Carlose Sainze.

Dvě hodiny před koncem zůstal stát na dráze Pierre Gasly. Když započteme lednový shakedown v Barceloně a bahrajnské testy, jde už o třetí červenou vlajku, kterou stáj Alpine způsobila. Zdá se tak, že přechod na pohonné jednotky Mercedes neprobíhá úplně hladce.

Čtvrtek se ale neobešel bez potíží ani u továrního týmu Mercedes. Andreovi Kimimu Antonellimu totiž byla dopoledne dopřána jenom tři kola, pak se objevil problém s motorem. George Russell odpoledne odkroužil 54 okruhů a posunul se na čtvrté místo. Kromě Leclerca s Norrisem se před něj dostal i Oliver Bearman. Monopost stáje Haas znovu absolvoval solidní porci kol, v tomto případě 130.

Problémy se ale nevyhnuly ani Red Bullu, který ve středu nahnal soupeřům strach s výkonností svého nového motoru, který vyvinul ve spolupráci s Fordem. Ve čtvrtek vystřídal v kokpitu Maxe Verstappena Isack Hadjar, dopoledne ale mohl odjet jenom jedno kolo v samotném závěru. Předtím totiž Red Bull řešil únik hydraulické kapaliny. Odpoledne ovšem přidal Hadjar dalších 86 kol a posunul se na 5. pozici.

Navzdory komplikovanému dni se ale Red Bull opět dočkal uznání a obdivu od konkurence. Tentokrát si ho mohl poslechnout z úst šéfa Williamsu James Vowlese. „Pravidelně můžeme vidět, že získávají v první zatáčce šest desetin. My se tomu nedokážeme ani přiblížit,“ přiznal Brit.

Přes hranici 100 kol se ani tentokrát nedostal Aston Martin. Do kokpitu monopostu, který postavil geniální konstruktér Adrian Newey, ve čtvrtek usedl Fernando Alonso. Španěl absolvoval 98 kol a ve výsledkové listině se umístil až jako čtrnáctý se ztrátou téměř čtyř vteřin na Leclerca.

Ve středu Aston Martin odjel s Lancem Strollem pouze 36 kol. Podle oficiálního prohlášení musel tým svůj program zkrátit kvůli nesrovnalosti, která se objevila v datech. Stroll byl ale později mnohem upřímnější, když na rovinu uvedl, že tým má problémy s motorem a nachází se čtyři vteřiny za nejlepšími. Čtvrteční vystoupení Fernanda Alonsa těmto tvrzením odpovídá a zdá se, že u britské stáje, na kterou jsou letos kladena vysoká očekávání, mají krátce před začátkem sezony důvod k pořádným obavám.

Během pátku v Bahrajnu první série předsezonních testů vyvrcholí.

Foto: Scuderia Ferrari

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.

.