Dvacáté výročí Golfu R oslavuje Volkswagen speciální edicí

Nejrychlejší písmeno v abecedě značky Volkswagen slaví narozeniny. Volkswagen představil ve světové premiéře exkluzivní speciální edici Golf R „20 Years“ k 20. jubileu vrcholného modelu Golf R.

Výjimečná edice dosáhne sběratelského statusu již jako nový vůz, protože její výroba bude omezena na jeden rok. Prémiové sportovní modely se zvýšeným výkonem od společnosti Volkswagen R mají své kořeny na závodních okruzích a ztělesňují transfer inovativních technologií do sériové výroby.

Golf R „20 Years“ dává najevo své výjimečné postavení již při startu. Turbodmychadlem přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec dosahuje nejvyššího výkonu 245 kW (333 k) opravdu působivým způsobem. Řidič si může zvolit režim emocionálního startu, který zvýší otáčky motoru před rozjezdem až na 2500 ot./mina zajistí mimořádně výrazný akustický projev motoru.

Při manuálním řazení vyšších převodových stupňů v provozních režimech S a S+ poskytuje DSG při každém ovládání sportovními pádly pod volantem na pravé straně citelnou zpětnou vazbu převodovky a poháněcího řetězce. Optimalizované nastavení motoru kromě toho umožňuje mimořádně spontánní změny zatížení. Speciální funkce udržuje turbodmychadlo v konstantně vysokých otáčkách i při jízdě s částečným zatížením, aby motor dokázal při následném požadavku intenzivního zrychlení reagovat ještě rychlejším nárůstem hnací síly.

Dynamiku a sportovní výkony na silnici zlepšuje také otevřená škrticí klapka po uvolnění pedálu plynu. Toto řešení umožňuje při uvolnění pedálu plynu a opětovném zrychlení rychlejší nárůst točivého momentu a citelně optimalizuje reakce motoru. Golf R „20 Years“ se tak ve sportovních jízdních situacích chová ještě dynamičtěji a stabilněji.

Speciál je sériově vybaven paketem „R-Performance“ známým z Golfu R (obsahuje mj. R-Performance Torque Vectoring v kombinaci s manažerem jízdní dynamiky a dva dodatečné jízdní režimy „Special“ a „Drift“) a jeho hodnotu zvyšují exkluzivní designové vychytávky. Střešní spoiler vzadu umocňuje sportovní vzhled vozidla, které je sériově vybaveno 19“ koly „Estoril“ z lehké slitiny.

Sportovnost a exkluzivitu prémiové sportovní značky Volkswagenu vyzařuje také interiér. Poprvé jsou ve voze značky Volkswagen sériově dodávaná ozdobná obložení z pravého karbonu na přístrojové desce a výplních dveří. Speciální edici zdobí modrá loga R, například na multifunkčním sportovním volantu (v poloze 6 hodin). Také na krytu klíčku od vozidla se skví modré logo R a signalizuje řidiči, že přichází k mimořádnému vozu.

Stejně jako všechny verze modelu Golf se i speciální edice Golf R „20 Years“ vyrábí v závodě ve Wolfsburgu, tedy rodišti Golfu. V polovině roku 2022 se Golf R „20 Years“ začne prodávat na mnoha evropských trzích a v Severní Americe.

Zdroj: Volkswagen

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.