Černý spojil síly se slovenským Jantar Teamem. Cílem je uspět v seriálu WRC3

Jan Černý se přestoupil před novou rallyovou sezonou do slovenského Jantar Teamu. Na programu je účast v mistrovství světa WRC3.

Jantar Team se letos do paměti českých fanoušků nezapíše jen tím, že v jeho barvách právě bojuje David Pabiška na Rallye Dakar. Agilní slovenská stáj získala novou posilu i v automobilových soutěžích.

Černý a Jantar Team společně plánují dlouholetý program, který by měl vyvrcholit startem na slavné Rallye Dakar. Ale hlavním bodem bude start na mistrovství světa v automobilových soutěžích. V první společné sezoně chtějí bojovat o přední pozice v kategorii WRC3 s novým vozem Ford Fiesta Rally3.

"Je to neskutečné. Tak moc jsem se poslední roky chtěl vrátit do mistrovství světa a teď je to tady. S Janem Miloňem, majitelem Jantar Teamu jsme se shodli během několika minut. Máme stejné cíle a ambice, také proto byla společná cesta jasným řešením. Chtěl bych mu moc poděkovat. Dokázali jsme vše v poměrně krátkém čase nachystat a jsme připraveni absolvovat kompletní sezonu WRC3," uvedl 31letý jezdec.

Zkušenosti z mistrovství světa Černý už má. V roce 2012 startoval v rámci Pirelli Star Driver shodou okolností také v černo-žlutém Fordu Fiesta. Tehdy zvítězil Craig Breen, který je dnes továrním pilotem právě M-Sportu. Právě tato stáj poskytovala mladým talentům své vozy.

“Byl jsem tenkrát na začátku a nevěděl jsem, jak věci chodí. Mistrovství světa je naprosto jiná úroveň a já jsem udělal několik špatných rozhodnutí a chyb. Věřím, že jsem se posunul a nasbíral jsem potřebné zkušenosti. Celkově jsem nyní v jiné situaci a doufám, že jsem se z chyb dostatečně poučil. Cíl je totiž naprosto jasný,” řekl rodák z Příbrami.

Jantar Team plánuje absolvovat společně s Černým pět podniků mistrovství světa. Prvním bude už v lednu slavná Rallye Monte Carlo, následovat bude Sardinie.

O dalších startech ještě není interně rozhodnuto, budou se odvíjet podle situace v šampionátu. Posádky mohou absolvovat maximálně pět podniků v rámci WRC3 a z toho se jim počítají čtyři nejlepší výsledky. Definitivní termíny závodů budou upřesněny také dle účasti Černého na mistrovství Evropy v rallyekrosu.

Na 90. ročník Monte Carla se český pilot těší: "Už jsem zde startoval. Byl to sice podnik ME, ale podařilo se nám vyhrát Prolog a zajet několik rychlých časů. Ale po mém výletu mimo trať jsme s prasklou spojovačkou museli odstoupit. Také jsem dlouho nezávodil na hřebíkách, tak uvidíme, jestli budou potřeba. Každopádně cílem prvního závodu je nasbírat co nejvíce bodů a vstoupit do šampionátu maximálně pozitivně.”

Foto: Jantar Team

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.