Nakagami terčem kritiky za incident v Barceloně. Takto nemůže jezdit, shodují se závodníci

Takaaki Nakagami čelí po Velké ceně Katalánska v Barceloně velké kritice svých soupeřů. Japonec zavinil v první zatáčce kolizi, při které vyřadil ze závodu kromě sebe i Francesca Bagnaiu a Álexe Rinse. Jezdec Suzuki si navíc zlomil zápěstí. Kromě Nakagamiho to schytávají i sportovní komisaři.

Takaaki Nakagami se při Velké ceně Katalánska postraral o rozruch, rozhodně ale ne takovým způsobem, jakým by chtěl. Jezdec stáje LCR Honda totiž v první zatáčce havaroval a následně sestřelil také Francesca Bagnaiu s Álexem Rinsem. Japonec při incidentu dokonce škrtnul hlavou o zadní kolo Bagnaiova motocyklu, vyvázl ale bez vážnějších zranění. To ale neplatilo u Rinse, který si přivodil zlomeninu levého zápěstí. Komisaři se rozhodli incident vyhodnotit jako závodní a Nakagamiho netrestali. Většina jezdců ovšem vyjádřila s tímto rozhodnutím nesouhlas a Nakagami se ocitl pod palbou kritiky.

"Takto nemůže jezdit. Nikdy nechcete, aby se váš soupeř zranil, ale v tomto případě už byl za hranou. Také chci říct, že je to nepřijatelné. Nedávalo žádný smysl, když komisaři během závodu uvedli, že nebudou podnikány žádné další kroky. Už v Mugellu (zde měl také Rins kolizi s Nakagamim, po které upadl - pozn. red.) jsem říkal Freddiemu Spencerovi (předseda komise sportovních komisařů - pozn. red.), že by měli trestat stejně jako loni u Denize Öncüa (dostal zákaz startu - pozn. red.). Ale je to šílené, dokázali, že nedosahují úrovně MotoGP," řekl Rins.

Podle jezdce Suzuki by dokonce mělo dojít ke změně na pozici předsedy sportovních komisařů. Dvojnásobný mistr světa pětistovek Freddie Spencer totiž podle Rinse není pro vykonávání této funkce vhodným člověkem.

"Všichni tři komisaři neodvádějí dobrou práci. On ukázal, že už je na to moc starý. Měli by přijít nějací mladí lidé, třeba někdo, kdo závodil v nové éře a kdo už ukončil kariéru," nepáral se s Američanem.


V podobném duchu jako Rins se vyjádřil i další jezdec, který za incident zaplatil odstoupením - Francesco Bagnaia: "Od profesionálního jezdce nemůžete očekávat, že udělá něco takového v první brzdné zóně. Startoval dvanáctý a v první zatáčce se pokoušel předjet deset jezdců. Zkřížil cestu ostatním, kdybych tam nebyl, tak skončí ve štěrku a jeho závod skončí. Takže nerozumím tomu, čeho se takovým brzděním snažil docílit. Doufám, že se brzy vrátí, možná se ho na to zeptám," uvedl Ital.

Názor, že v tomto případě nešlo o závodní incident a že Nakagami měl být potrestán, vyjádřila i řada dalších jezdců. Mezi nimi byli například úřadující šampion Fabio Quartararo, Johann Zarco nebo Jorge Martín. Zejména Zarco si servítky nebral.

"V pátek jsme na bezpečnostní komisi mluvili o jeho incidentu s Rinsem v Mugellu. Rins chtěl znát náš názor. Téměř všichni se shodli na tom, že Nakagami žádnou chybu neudělal a více méně jsme souhlasili s komisaři v tom, že neměl být potrestán, i když jsme uznali, že je při předjíždění občas agresivní. V Mugellu žádnou obrovskou chybu neudělal, teď ale absolutně přišel o veškeré naše uznání, které jsme mu na bezpečnostní komisi projevili, což je pro něj škoda."

Nakagamiho příliš nepodržel dokonce ani jeho šéf u LCR Hondy Lucio Cecchinello: "Je mi líto, že to říkám, ale musím být objektivní. Byla to chyba. Myslím si, že je pod tlakem, protože ještě neví, jaká bude jeho budoucnost a je si vědom toho, že výsledky v dalších závodech budou velmi důležité. Ředitelství závodu řeklo, že to byl závodní incident. Netrvalo dlouho a Livio Suppo (šéf Suzuki - pozn. red.) si na to stěžoval. Respektuji jejich rozhodnutí. Kdyby byl Nakagami potrestán, neměl bych z toho radost, ale přijal bych to," uvedl bývalý závodník.

I Cecchinello ale zkritizoval Freddieho Spencera: "Od té doby, co se připojil ke komisařům, jsem očekával, že budou mít profesionálnější názory. Někdy to ale působí tak, že tu funguje dvojí metr a že některé úsudky jsou chybné," byl upřímný.

Podle sportovních komisařů se po prozkoumání incidentu ze všech úhlů neprokázalo, že by se Nakagami choval bezohledně: "Nakagami získal spoustu pozic při akceleraci. Dospělo se k závěru, že zabrzdil v podobnou dobu jako jezdci kolem něj. Na brzdách nezískal vůči soupeřům žádnou významnou vzdálenost. Pak ztratil kontrolu nad předkem a havaroval. On a jeho motocykl poté kolidovali s Rinsem a Bagnaiou," stojí v odůvodnění.

I sám Nakagami ale vzal vinu za incident na sebe: "Ze všeho nejdříve se chci omluvit Álexi Rinsovi a Francescu Bagnaiovi. Byla to celé moje chyba. Rinsovi přeji, ať se brzy uzdraví a doufám, že pro Velkou cenu Německa už bude ve formě," prohlásil.

Jak už zmínil výše Lucio Cecchinello, Nakagamiho incident nepřišel v nejvhodnější chvíli. Japonec totiž nemá jistotu, že u LCR Hondy zůstane i příští rok. Stejně je na tom i jeho týmový kolega Álex Márquez. V případě Nakagamiho se ale hodně spekuluje o tom, že by ho na motocyklu podporovaném společností Idemitsu mohl nahradit jiný nadějný Japonec - Aj Ogura. Ten se po prvních devíti závodech sezony nachází na druhé příčce průběžného pořadí třídy Moto2. Na kontě má jedno vítězství a za vedoucím Celestinem Viettim zaostává o 16 bodů.

Foto: MotoGP

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.