Při Velké ceně Německa na Sachsenringu skončila velmi dlouhá šňůra bodovaných výsledků Hondy. Značka z Hamamacu totiž v nejvyšší třídě neskórovala poprvé od Velké ceny Francie 1982.
Velká cena Německa na Sachsenringu ukončila jednu dlouhotrvající sérii značky Honda v královské kubatuře MS silničních motocyklů. Zatímco Stefan Bradl skončil na 16. příčce, Pol Espargaró, Álex Márquez ani Takaaki Nakagami šachovnicovou vlajku nespatřili. To znamenalo, že poprvé po čtyřiceti letech neskóroval ani jeden z jezdců japonského výrobce.
Abychom našli poslední závod, ve kterém nedojel na bodovaných pozicích ani jeden z jezdců sedlajících motocykl Honda, museli bychom se vrátit až do roku 1982, konkrétně do května. V tomto měsíci se konala mimo jiné i Velká cena Francie na okruhu v Nogaru. Je ale třeba dodat, že Honda zde tehdy o body vůbec nezabojovala.
Nogaro se v roce 1982 vrátilo do kalendáře po čtyřleté pauze. Jezdci ovšem nebyli spokojeni s bezpečnostním stavem dráhy. K jejich obavám přispěly mimo jiné i události ze čtvrtečního tréninku. Během něj totiž dělníci stále natírali startovní rošt, přestože po okruhu jezdily motocykly. To vedlo Hondu a další tovární týmy k bojkotu závodu a jezdecká trojice značky z Hamamacu ve složení Freddie Spencer, Takazumi Katajama a Marco Lucchinelli se tak během neděle v akci vůbec neukázala.
Od té doby až do nedělní Velké ceny Německa ale vždy dojel na bodech minimálně jeden závodník na motocyklu Honda. Tato šňůra trvala úctyhodných 663 závodů. Během nich Honda vybojovala mimo jiné všech svých 25 mistrovských titulů mezi značkami i 21 jezdeckých primátů. V historických tabulkách obou těchto statistik patří Hondě první místo. O její jezdecké tituly se postarali Marc Márquez (6), Mick Doohan (5), Valentino Rossi (3), Freddie Spencer (2), Wayne Gardner (1), Eddie Lawson (1), Álex Crivillé (1), Nicky Hayden (1) a Casey Stoner (1).
Zajímavostí je, že konec série bodovaných výsledků přišel na trati, kde se Hondě v minulosti dařilo velmi dobře. Když pomineme rok 2020, kdy se tu nejelo kvůli koronaviru, je Sachsenring domovem Velké ceny Německa každoročně od roku 1998. Hondě se zde podařilo triumfovat hned sedmnáctkrát, přičemž před nedělním závodem zde nepoznala porážku od roku 2010. Zatímco v období 2010-2012 slavil Dani Pedrosa, od sezony 2013 zde kraloval Marc Márquez. Ten je s osmi výhrami historicky nejúspěšnějším jezdcem na této trati. Kromě MotoGP zde zvítězil ještě jednou ve třídě do 125 cc a dvakrát v Moto2.
The last rider to win at Sachsenring that wasn’t Marc Marquez was his ex-teammate Dani Pedrosa in 2012! / #MotoGP pic.twitter.com/56fBorKtXW
— Everything Moto Racing (@everythingmrace) June 14, 2022
Že vítězná série Hondy na Sachsenringu letos skončí, se více méně očekávalo už před začátkem víkendu. Marc Márquez totiž chyběl, neboť se po VC Itálie rozhodl podstoupit čtvrtou operaci své pravé paže. Ta ho trápí od pádu v Jerezu v roce 2020 a ve zbytku letošního ročníku ho pravděpodobně už neuvidíme. Jeho týmový kolega Pol Espargaró navíc do víkendu vstupoval až jako patnáctý muž průběžného pořadí a na kontě měl pouze jedno pódium v podobě třetího místa z úvodního závodu v Kataru.
Nejlépe nakonec dopadl z jezdců Hondy její testovací jezdec Stefan Bradl, který za Marca Márqueze zaskakoval. Domácí jezdec byl klasifikován na prvním nebodovaném 16. místě. Pol Espargaró své snažení vzdal, neboť si po dvou pádech v prvním volném tréninku poranil žebra a dělalo mu problém dýchání. Situaci nezachránili ani jezdci satelitní stáje LCR Honda. Takaaki Nakagami havaroval a Álex Márquez odstoupil, protože mu nefungovalo zařízení pro úpravu zadní světlé výšky.
A huge thank you to all the #GermanGP fans who came out and watched the race. And here’s to everyone who keeps cheering for us and showing us love in the hard times ???? pic.twitter.com/rbwrbZi7sO
— Repsol Honda Team (@HRC_MotoGP) June 20, 2022
I Bradl měl ale co dělat, aby dojel: "V tomto horku jsem měl velký problém motorku vůbec řídit. V prvních pár zatáčkách jsem jel za jezdci přede mnou, pak jsem ale nemohl brzdit, protože páčka po pravé ruce byla příliš horká a nemohl jsem tak motorku ovládat. Po pár kolech jsem se musel stáhnout, abych dostal své tělo i motorku do čerstvého vzduchu. Jen jsem se snažil dokončit závod, po fyzické stránce to bylo více než na hraně. Dokonce mám z toho horka popáleninu na pravém chodidle," uvedl po závodě.
Zatímco dlouhá série bodovaných výsledků Hondy skončila, u Yamahy a Ducati v těch svých pořád pokračují. A ani tyto dvě značky se rozhodně nemají za co stydět. Yamaha totiž naposledy zaznamenala v nejvyšší třídě nulu při Velké ceně národů 1989 v Misanu. Ducati naposledy odešla s prázdnou při Velké ceně Francie 2003 v Le Mans.
U "tří ladiček" si ale budou muset dát obzvláště příští rok pozor, aby jejich šňůra neskončila. Nebudou mít totiž žádný satelitní tým a budou se tak muset spolehnout pouze na tovární duo ve složení Fabio Quartararo a Franco Morbidelli. To u Ducati budou k nebodovanému výsledku náchylnější podstatně méně. Když pomineme tovární tým, bude italská značka zásobovat svými stroji opět také stáje Pramac, VR46 a Gresini.
KTM naposledy nebodovalo při Velké ceně San Marina 2018 a Aprilia při Velké ceně Algarve 2021. Suzuki je na tom stejně jako Honda. I její jezdci totiž na Sachsenringu odstoupili.
Foto: Honda Racing Corporation
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.