Martin Prokop si udělal čas a poskytl exkluzivní rozhovor pro náš server. V něm mimo jiné prozradil, že letos plánuje odjet pět nebo šest soutěží WRC. První z nich ho čeká během května v Portugalsku. Uvidíme ho ale i při březnové Abu Zabí Desert Challenge.
V letošním ročníku Rallye Dakar jste měl dlouho nakročeno k zisku osmého místa. Technické problémy v desáté etapě ale znamenaly časovou ztrátu a nakonec jste se umístil jako 25. Jak s odstupem času letošní ročník hodnotíte?
Samozřejmě to nemůžu hodnotit jako úspěch, protože 25. místo je otřesné a spokojení s ním nejsme. Ze začátku jsme byli třetí, pak jsme se tam postupně motali někde kolem pátého až devátého místa. To bylo skvělé a musím říct, že s tím jsem byl spokojený, i když nám chyběla maximální rychlost. To se ale nedalo změnit, tak jsme se snažili jet neustále v nějakém dobrém tempu a bez chyb, což se nám dařilo. Býval by z toho byl dobrý výsledek. Průběh skvělý, výsledek špatný. Občas to tak přijde.
Říkáte, že jste ztráceli na maximálních rychlostech. Máte tedy pro příští rok například v plánu nějaké vylepšení motoru?
Co se týče motoru, on vylepšit nejde. Po pěti letech práce s tímto pětilitrovým Mustangem jsme v podstatě na konci a už nemáme kde brát. Chceme se poohlédnout spíše po jiné pohonné jednotce a na tom už pracujeme. Teď ji potřebujeme co nejdříve dostat do Evropy, potom do auta a začít na něm dělat. Bude to třiapůlka Ford Ecoboost. Ono se to zdá, když Dakar je až za rok, ale potřebovali bychom mít motor v autě do léta a odjet s ním co nejvíce kilometrů, abychom věřili, že vydrží deset tisíc závodních kilometrů a bude spolehlivý. Není to tedy jenom o výkonu, ale i o spolehlivosti.
Cítíme, že je to klíčová věc. Vždycky nám chyběla maximální rychlost, ale neztráceli jsme tolik jako teď. Poté, co jsme namontovali tato velká kola, tak odpor vzrostl a ten rozdíl je teď oproti soupeřům větší.
Dokážete si představit, že by se v budoucnu váš tým opět rozšířil na dva vozy? V roce 2020 měl v jeho barvách na Dakaru startovat i Martin Kolomý, havaroval ale již při shakedownu. Dovedete si tedy představit do budoucna týmového kolegu, například znovu Martina Kolomého?
Není problém, aby nastoupila dvě auta, to jsme schopní dát dohromady. Jde ale o to, kdo ten druhý jezdec bude, protože aby to pro mě mělo smysl, tak bych potřeboval, aby nebyl daleko ode mě. Když pojede hodinu nebo hodinu a půl za mnou, tak už to nemá význam. Je těžké najít jezdce, který přinese nějaké peníze a přijme roli dvojky, která jede na můj výsledek. Nevím, v jaké fázi je teď Martin a jestli ještě má zájem. Loni měl, ale lékaři ho nepustili a letos jsme se ještě neviděli, takže nedokážu říct. Už tenkrát byl ale jedním z adeptů na dvojku a škoda, že to nevyšlo.
Rallye Dakar letos byla součástí mistrovství světa v dálkových rallye. Kromě ní ještě najdeme v kalendáři také Abú Zabí Desert Challenge, Kazachstánskou rallye, Rallye Andalusie a Marockou rallye. Je tedy možné, že vás uvidíme i na nějakém z těchto podniků?
Do mistrovství jsme se nepřihlásili. Jednak jsme viděli, že nejsme schopni všechny tyto soutěže odjet a také nevím, jak na tom tento šampionát bude. Poplatek (za startovné – pozn. red.) byl přece jen dost velký a nebyli jsme si jistí, jak to promotér uchopí. Závod v Abú Zabí ale pojedeme. Pak se ale budeme soustředit na zmiňovaný vývoj motoru a také aerodynamiky. Takový malý tým jako mám já to zkrátka nedokáže skloubit tak, aby auto závodilo a zároveň se kompletně předělávalo. To není v našich silách a ani v časových možnostech, protože se musím starat o rodinnou firmu.
Máme ale v plánu soutěžit opět v mistrovství světa v rallye. Tam bych chtěl odjet pět nebo šest soutěží. Chtěli jsme začít ve Švédsku, ale právě kvůli Abú Zabí to nepůjde a začneme v Portugalsku.
Máte už nějakou představu i o tom, kde byste absolvoval zbylé starty po Portugalsku?
Není to moc složité. Na asfaltu jsem už asi sedm let nejel a úplně se na to nechystám. Mám v plánu šotolinové soutěže a těch není zase tolik. Ještě uvidíme, které tam napasujeme. Měl jsem v plánu jet Nový Zéland, ten se ale kryje s Marockou rallye, kde bychom chtěli vyzkoušet upravené auto, takže tam je to ještě ve vzduchu. V podstatě ale pojedu většinu šotolinových soutěží.
Rallyeové mistrovství světa už odstartovalo v lednu Rallye Monte Carlo. Pro své jubilejní 80. vítězství v kariéře si dojel Sébastien Loeb, a to hned týden poté, co skončil druhý na Rallye Dakar. Jak jeho návrat do MS hodnotíte?
Myslím si, že cítil, že mu Puma sedí a proto na to kývnul. Samozřejmě to dlouho nebylo potvrzeno, i když se vědělo, že s tím autem jezdí a spekulovalo se, jestli nastoupí. Podle mě ale cítil, že je to to správné auto a také to tak bylo. Od začátku se s ním cítil perfektně a konkurovat mu dokázal pouze Ogier, který mu nakonec po defektu první místo přepustil. Rozhodně to ale nebylo vítězství, které by mu padlo samo do klína. Dlouho udával tempo závodu a byl to neskutečný počin. Pro fanoušky to bylo úžasné.
Je vidět, že je to výjimečný pilot. Dojet Dakar na druhém místě a za týden vyhrát Monte Carlo… Asi málokdo to dokáže ocenit, ale vzhledem k tomu, že jsem Dakar také dojel a vím, jak jsem se cítil, tak klobouk dolů. Je to neskutečné a je skvělé, jak ukázal mladým klukům, že to ještě umí.
Zadařilo se i Eriku Caisovi. Český závodník skončil v absolutní klasifikaci devátý, čímž se postaral o první český celkový bodovaný výsledek v MS po třech letech. Jak se vám jeho výkon líbil a co od něj očekáváte v budoucnu?
Erik ukazuje, že chce jezdit mistrovství světa a že se v něm chce pokusit o něco hezkého. Tady mu to vyšlo. Parádní výsledek. Držím mu palce i nadále. Je hezké pozorovat, jak tam teď mladá krev funguje. Je tam spousta šikovných mladých kluků a věřím, že Erik se s nimi dobře popasuje.
Měl byste jako zkušenější pro Erika například i nějakou radu?
Loni jsem s Erikem krátce komunikoval, ale myslím si, že má kolem sebe tým lidí, kterým věří a kteří mají svou vizi. Rozhodně nejsem ten, kdo by jim mohl radit. Zkušenosti samozřejmě mám, ale ty jsou těžko přenositelné. Je třeba si to odžít. Je pro něj důležité odjet závody a zažít si všechny radosti i strasti, které to přináší. Lehce se radí, ale člověk to potřebuje zažít. Myslím si, že se svým týmem má šanci tyto zkušenosti nabrat.
V Rallye Monte Carlo skončili letos na prvních dvou místech Sébastien Loeb a Sébastien Ogier. Ani jeden z nich ale nepojede kompletní sezonu. Z pravidelných letošních účastníků skončil v Monte Carlu nejvýše třetí Craig Breen. Nejvíce bodů má ale ze stálých jezdců díky vítězství na powerstage Kalle Rovanperä. Máte nějaký tip na šampiona?
Je docela vtipné, že tito dva kluci (Loeb a Ogier – pozn. red.) to nepojedou celé. Přitom ukázali, že jsou někde jinde. Jak Ogier, tak Loeb ukončili své permanentní kariéry na vrcholu. Elfyn Evans loni sahal po titulu a do poslední erzety nebylo jasné, jestli titul získá. V posledních dvou letech mu titul vždy utekl při posledním závodě. Bude to určitě chtít napravit a je to za mě velký favorit. Craig Breen dostal obrovskou šanci a důvěru v M-Sportu. Neříkám, že je favorit, ale myslím, že by to mohl být černý kůň. Ta šance tam je. Je vyježděný, má obrovskou motivaci, je naprosto precizní a závod vyhrát umí, takže i jemu bych věřil.
Hyundai se určitě bude snažit, ale je vidět, že minimálně na asfaltu jsou na tom nejhůř. Jeho jezdci podle mě chtějí moc, ale zkrátka jim to neustále nevychází a trochu to přestřelují. Těch chyb, co za poslední roky nasekali, byla spousta. Věřil bych Evansovi a černý kůň je za mě Craig Breen.
Kromě klasických a dálkových rallye jsme vás v minulosti mohli vidět i na okruzích. V roce 2016 jste se spolu s Robertem Kubicou zúčastnili s vozem Mercedes specifikace GT3 závodu 12 hodin Mugello. Jsou pro vás okruhy už uzavřená kapitola, nebo by vás případná možnost návratu do této disciplíny zajímala a uvažoval byste o ní?
Bohužel to pro mě nikdy nebyla ani pořádně otevřená kapitola. GT3 mám pořád na dílně a hrozně rád bych se s ní svezl. Tým na to ale nemá čas, já na to nemám čas a moc mě to mrzí. Okruhy mě ale bavily. Jel jsem spoustu testů. Jel jsem s Mercedesem i s Lamborghini a měl jsem správné parťáky Tomáše Engeho a Jarka Janiše, kteří mě učili, co a jak. Pak jsem jel s Robertem Kubicou závod, což byla skvělá škola.
Trochu jsem do toho pronikl, ale člověk zkrátka nemůže dělat všechno. Nejde dělat Dakar, rallye, byznys a ještě okruhy, to se nedá skloubit. Uzavřené to pro mě ale určitě není a rád se na ně vrátím. Je to sice něco jiného, ale je to fantastická disciplína, určitě bych si to užil a chci si to užít. Pořád klukům říkám, ať to dají dohromady a pojedeme se na okruh povozit. Čas je ale proti nám.
Úvodní foto: Benzina Orlen Team
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.