Rusové chystají vlastní Le Mans. Vrcholným "náčiním" je podivný kříženec formule s prototypem

V Rusku se snaží vypořádat s ekonomickými sankcemi za agresi na Ukrajině po svém. Teď vyhlásili i vlastní vytrvalostní šampionát.

Ruští závodníci sice smí v podnicích pod záštitou FIA závodit, ale mohou tak učinit jen pod neutrální vlajkou a za podmínky, že se vzdají veškeré veřejné podpory útoku ruské armády proti Ukrajině a ruské vlády obecně. Této možností využil jen zlomek jezdců, zbytek hledá uplatnění doma.

Velmi agilní ve vytváření nových cest je tým SMP Racing. Ten patřil ještě nedávno k úspěšným účastníkům v MS ve vytrvalostních závodech (FIA WEC) a jeho jezdci se účastnili seriálů FIA F3, F2 či IndyCar. Teď se lidé kolem oligarchy Borise Rotenberga rozhodli vytvořit národní závody v endurance.

Šampionát pod názvem Russian Endurance Challenge odstartuje o víkendu na okruhu Moscow Raceway. Jeho hlavními hvězdami budou dvě dvojice ve speciálech BR03 z dílen Rotenbergovy firmy BR Engineering.

První posádku budou tvořit expilot IndyCar Michail Aljošin a bývalý závodník F1 Vitalij Petrov. V druhém autě se budou střídat další závodník se zkušenostmi v F1 Sergej Sirotkin a mistr světa FIA WEC v kategorii LMGTE Am z roku 2015 Viktor Šajtar. "Bude to tým snů," liboval si na sociálních sítích Aljošin.

Vozy BR03 nelze jednoduše zařadit do žádné uznávané třídy prototypů či sportovních aut. Podle renomovaných stránek dailysportscar.com jde spíš o kapotovanou formuli než prototyp v klasickém slova smyslu. A skutečně, jeho tvary k podobnému pohledu svádějí. Partie vozu s kabinou připomíná speciály pro překonání světového rychlostního rekordu či rychlovlaky. Vedle ní se z obou stran vypínají velké blatníky kapotovaných kol.

Konstruktéři si od vozu představeného před rokem hodně slibují. "Největší devizou BR03 je jeho spolehlivost. Je také adaptovaný na ruské povětrnostní podmínky a naše specifické okruhy," vysvětlil šéfdesignér BR Engineering Alexej Manžulo.

"BR03 je zaručeně nejrychlejším ruským okruhovým vozem všech dob," libuje si Aljošin.

Ambice projektu Russian Endurance Challenge jsou velké. "Ruské Le Mans není daleko," uvedl tajemně 35letý závodník z Moskvy.

Foto: Michail Aljošin via Facebook

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.