Novou Fabia RS Rally2 prohnal na šotolině i Meeke

Rozbité lesní cesty a vysoké teploty v Řecku jsou ideálním prostředím pro testování různých nastavení podvozku pro šotolinové rallye

Od okamžiku, kdy Škoda Fabia RS Rally2 prošla homologací, se technici Škoda Motorsport soustředí na ještě přizpůsobení zcela nového vozu pro skupinu Rally2 potřebám zákaznických týmů z celého světa.

Některé z nich musí ve svých národních šampionátech čelit extrémně náročným šotolinovým rallye. Během posledního čtyřdenního testu vozu Škoda Fabia RS Rally2 v Řecku bylo hlavním cílem hledání co nejodolnějšího a nejuniverzálnějšího nastavení pro tyto specifické podmínky.

Od roku 2015 prodala Škoda Motorsport zákaznickým týmům po celém světě více než 470 vozů Škoda Fabia Rally2 a Škoda Fabia Rally2 evo. Během každé sezony je čekají rallye na asfaltu podobném závodním okruhům až po velmi rozbité a hrbolaté povrchy, soutěže na hladké i kamenité šotolině, ale také na sněhu i ledu.


Cílem týmu Škoda Motorsport je vždy poskytnout vůz, který tyto rozmanité podmínky spolehlivě zvládne. Po homologaci vozu Škoda Fabia RS Rally2 Mezinárodní automobilovou federací (FIA) se pozornost mladoboleslavských techniků ještě více přesunula na potřeby zákaznických týmů po celém světě.

„Naším úkolem je neustále se snažit, abychom pro naše zákazníky měli vždy to nejlepší řešení,“ zdůrazňuje šéfinženýr Eric Mommey. Ve snaze najít vhodné nastavení pro rozbité šotolinové soutěže se Mommey se svým týmem vydal do Řecka. Šotolinové tratě v této zemi jsou pověstné tím, že dávají automobilům opravdu zabrat.

„Kombinace náročného povrchu a vysokých teplot je pro rallyeový vůz extrémně obtížná. V Řecku potřebujete odolný a spolehlivý vůz více než kdekoli jinde,“ vysvětluje Mommey. Jinými slovy: ideální prostředí pro přípravu vozu Škoda Fabia RS Rally2 na jakoukoli šotolinovou rallye, která zákaznické týmy může potkat.

Řízení vozu se během testů na dva dny ujali Brit Kris Meeke, vítěz pěti soutěží mistrovství světa v rallye, a Emil Lindholm z Finska, čerstvě korunovaný mistr světa kategorie WRC2. S vozem Škoda Fabia RS Rally2 absolvovali šotolinové tratě v oblasti Loutraki a Korinthie, v regionu kde se pořádá Rallye Akropolis, která je součástí větového šampionátu. Není divu, že místní zástupci zákaznického týmu Škoda Motorsport a jezdci využili příležitosti, aby si nový rallyeový vůz z Mladé Boleslavi prohlédli zblízka.

Lavrentios Meletopoulos byl jedním z nich. „Testy, které Škoda Motorsport v naší zemi organizuje, jsou pro řecké zákazníky velmi důležité. Díky nim máme jistotu, že si můžeme koupit vůz, který v těchto podmínkách funguje správně,“ uvedl.

„To, co jsem na zdejších rychlostních zkouškách viděl s novým vozem Škoda Fabia RS Rally2, vypadalo velmi slibně. Každý vůz, který se testuje na řeckých silnicích, končí jako vítěz. Pevně věřím, že i Škoda Fabia RS Rally2 bude ve své třídě dominovat,“dodal bývalý navigátors 13 starty v podnicích MS.

Foto: Škoda Motorsport

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.