Škodovky opět sbíraly rallyové triumfy. Uspěly ve světovém šampionátu, Evropě i na exotických erzetách

Škoda Motorsport se ohlíží za úspěšnou sezónou 2021. Zákaznické týmy a jejich jezdci získali tituly v mistrovství světa i Evropy. Posádky ve vozech Škoda Fabia Rally2 evo či předchůdce Škoda Fabia Rally2 získali řadu národních titulů včetně tak exotických zemí, jako jsou Argentina, Austrálie či Rusko.

Andreas Mikkelsen se stal mistrem světa jezdců v kategorii WRC2 ve světovém šampionátu v automobilových soutěžích a současně i mistrem Evropy v rallye (ERC). V obou šampionátech Nor pilotoval Škodu Fabia Rally2 evo v barvách týmu Toksport WRT. Tento za podpory Škoda Motorsport získal také týmový titul v seriálu ERC.

Protože Mikkelsen sdílel kokpit svého vozu s různými navigátory, titul spolujezdce v ERC získala Sara Fernándezová, která četla poznámky Efrénu Llarenovi na palubě vozu Škoda Fabia Rally2 evo španělského týmu Rallye Team Spain. Stala se tak vůbec první ženou, která získala toto ocenění.

Na národní úrovni získaly zákaznické týmy Škoda Motorsport mistrovské tituly v Evropě, Jižní Americe, na Středním východě, v Asii i Austrálii. Mladoboleslavský rallyový vůz prokázal svoji všestrannost.

Jezdci zákaznických týmů Škody Motorsport dominovali v čistě asfaltových seriálech, jako je švýcarské mistrovství, vyhráli šampionáty na sněhu, ledu a hladké šotolině, jako například ve Finsku. Ovšem tituly vybojovali v opravdu náročných podmínkách, jaké panují například v Argentině.

Piloti s vozy Škoda Fabia Rally2 a Škoda Fabia Rally2 evo zářili i v Itálii, kde zvítězili nejen v hlavním mistrovství, ale také v šotolinovém a asfaltovém seriálu. Dalším vynikajícím výsledkem byl v pořadí osmý mistrovský titul v České republice pro testovacího jezdce škodovky Jana Kopeckého, startujícího za dealerský Agrotec Škoda Rallye Team.

Škoda Motorsport tak letos podporovala mladé jezdce. Jako týmový kolega Andrease Mikkelsena v týmu Toksport WRT sbíral zkušenosti na úrovni MS i ME jednadvacetiletý Bolivijec Marco Bulacia. V hodnocení WRC2 skončil celkově čtvrtý a byl zvolen nejlepším mladým jezdcem roku.

Dominik Stříteský, rovněž jednadvacetiletý mladík, se po svém prvním roce za volantem vozu Škoda Fabia Rally2 evo týmu ACA Škoda Vančík Motorsport prosadil pátým místem v celkovém pořadí českého mistrovství. Navíc dostal příležitost ochutnat první kilometry ve světovém šampionátu, když se v týmu Toksport WRT s podporou Škoda Motorsport zúčastnil Španělské rallye.

V minulých sedmi letech jezdci s vozy Škoda Fabia Rally2 and Škoda Fabia Rally2 evo nasbírali více než 1500 vítězství v jednotlivých rallye a více než 3700 umístění na stupních vítězů.Foto: Škoda Auto

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.