Školácká chyba, kaje se Quartararo po kolizi s Espargarem. Do Británie pojede s penalizací

Fabio Quartararo uznal po Velké ceně Nizozemska svou vinu za incident s Aleixem Espargarem, za který mu sportovní komisaři udělili penalizaci dlouhého kola pro nadcházející závod v Silverstone. Současně uvedl, že k návratu na dráhu po prvním pádu ho přesvědčil tým.

Závod MotoGP v nizozemském Assenu přinesl kolizi dvou hlavních aspirantů na titul mistra světa. Došlo k ní v páté zatáčce pátého kola, kdy se Fabio Quartararo pokusil zaútočit na druhou pozici Aleixe Espargara. Jezdci Yamahy ale jeho pokus nevyšel. Uklouznul mu předek motorky, upadl a se Španělem kolidoval. Espargaró se sice na motorce udržel, musel ale vycestovat do štěrku a propadl se na 15. místo. Oba jezdci se do závodu vrátili. Espargarův návrat byl ovšem o poznání úspěšnější - propracoval se totiž až na čtvrtou příčku. Quartararo naopak ve 12. kole havaroval znovu a závod pro něj skončil definitivně.

Hned po závodě zamířil Quartararo do Espargarovy garáže, kde se mu omluvil. Svou chybu uznal i později.

"Udělal jsem školáckou chybu. Chtěl jsem na to tlačit hned od začátku. Díky těmto chybám se můžete do budoucna poučit, bylo to ale vážně hloupé. Mohli jsme jet ve velmi dobrém tempu a bojovat o vítězství," litoval loňský šampion.

Quartararo současně uvedl, že původně chtěl odstoupit už po svém prvním pádu. Při návštěvě boxů ho ale tým přesvědčil, aby se vydal na trať znovu. Ve vzduchu totiž visela hrozba deště (později skutečně přišel, ale jen lehký), který by jezdce donutil vyměnit motocykly a tím pádem mohl zamíchat průběhem závodu.

"Nejdříve jsem chtěl pokračovat a pokusit se vybojovat alespoň nějaké body, měl jsem ale problémy s motorkou, takže jsem zastavil. Tým mi ale řekl, ať se vrátím do závodu, kdyby náhodou začalo pršet. Když jsem se ale znovu rozjel, bylo znát, že něco je špatně. Tu druhou nehodu musíme s týmem ještě zanalyzovat. Náhle jsem ale ztratil kontrolu nad zadkem," vrátil se ke svému druhému pádu.

Na incident s Espargarem se později podívali ještě také sportovní komisaři. A ti se rozhodli Quartarara potrestat penalizací dlouhého kola pro nadcházející závod, který se uskuteční 7. srpna v britském Silverstone. Podle jejich názoru byl totiž při svém pokusu o předjetí příliš optimistický. Toto rozhodnutí ovšem Yamahu nepotěšilo. Podala dokonce odvolání, ale neuspěla.

"Toto rozhodnutí je jednak tvrdé, protože s sebou nikoho nevzal a Aleix navíc i tak získal body, ale také nekonzistentní. V předchozích závodech jsme mohli vidět podobné incidenty. Ty ale zůstaly bez trestu," zkritizoval rozhodnutí komisařů šéf Yamahy Massimo Meregalli.

Pro Yamahu byla celá Velká cena Nizozemska velmi nevydařená. Kromě Quartarara totiž po pádech odstoupili i jeho týmový kolega Franco Morbidelli a také jezdec satelitního týmu RNF Darryn Binder. Andrea Dovizioso navíc dorazil do cíle až jako šestnáctý. To znamenalo, že Yamaha zažila první závod bez bodů od Velké ceny národů 1989 v Misanu. Tehdy byl podle jezdců povrch dráhy příliš kluzký. V závodě navíc začalo pršet a závodníci Yamahy Niall Mackenzie, Wayne Rainey, Freddie Spencer, Norihiko Fudžiwara, Alessandro Valesi a Christian Sarron odmítli nastoupit k restartu.

Dlouhá série bodovaných výsledků Yamahy končí jen týden poté, co byla přerušena ještě delší šňůra Hondy. Ta minulý víkend na Sachsenringu nebodovala poprvé od Velké ceny Francie 1982.

Mohl jsem vyhrát

Aleix Espargaró věří, že nebýt výletu mimo trať při incidentu s Quartararem, mohl navázat na letošní Velkou cenu Argentiny a připsat si druhý triumf: "Nechci, aby to vyznělo arogantně, ale dnes jsem měl lepší rychlost než ostatní jezdci. Když rozdíl mezi vámi činí čtyři nebo pět desetin, je to mnohem lehčí. Znamená to, že v porovnání s ostatními děláte něco o dost odlišně. V poslední šikaně jsem brzdil o mnoho později než kdokoli jiný. Motorka byla neuvěřitelná a mé rychlosti se nikdo nevyrovnal," říká jezdec Aprilie.

Espargara může těšit alespoň fakt, že stáhl svou ztrátu na Quartarara. Ze 33 bodů ji stáhl na 21. Současně zůstává jediným jezdcem, který dosud bodoval ve všech letošních závodech. Před Assenem se touto bilancí mohl kromě něj pochlubit pouze Quartararo.

Foto: MotoGP

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.