Potvrzeno, v plochodrážní Grand Prix pojede příští rok i Kvěch

Mezi patnácti jezdci v Grand Prix na krátké ploché dráze bude příští rok zastoupeno devět zemí.

Na startovní listině budou nováčci mezi elitou hned ze tří zemí, kde se série jezdí: z Lotyšska, Německa a České republiky.

Patnáctku závodníků definitivně uzavřela pětice trvalých divokých karet, které dostali i Britové Dan Bewley a trojnásobný mistr světa Tai Woffinden. K nim se přidávají tři jezdci, kteří si poprvé v SGP zajedou celou sezonu. Jsou to polská hvězda střílečky Dominik Kubera, první stálý účastník Speedway GP z Lotyšska Andžejs Lebeděvs a Kai Huckenbeck. Ten se stane prvním Němcem v této roli od roku 2014, kdy závodil Martin Smolinski. Když připočteme i českého zástupce Jana Kvěcha, bude v Grand Prix příští rok zastoupeno hned devět zemí: Polsko, Švédsko, Slovensko, Austrálie, Dánsko, Velká Británie, Lotyšsko, Německo a Česká republika.

Bewleymu, letošnímu vítězi z Malilly, jen o čtyři body utekla automatická kvalifikace na rok 2024, v konečném pořadí byl sedmý. Poslední dva závody vynechal kvůli zranění jeho krajan Woffinden, který také obdržel divokou kartu.

Lebeděvs si polepšil z pozice prvního náhradníka. Mistr Evropy z roku 2017 předloni dovedl svou zemi k první účasti ve finále MS družstev. Polák Kubera byl letos v červenci součástí vítězného týmu Polska v MS družstev. Ve finále získal devět bodů, víc nasbíral jen čtyřnásobný světový šampion Bartosz Zmarzlik. Němec Huckenbeck byl v této sezoně třetím náhradníkem a vybojoval celkem 11 bodů.

Ředitelka série Laura Mancietová, je ráda, že v roce 2024 bude zastoupeno tolik zemí. „Jako součást vize Warner Bros. Discovery Sports, která má za cíl zvýšit viditelnost sportu a rozšířit základnu fanoušků v různých zemích, může jistě pomoci skutečnost, že bude zastoupeno hned devět různých zemí. Doufáme, že fanoušci v každé z nich budou sledovat pokrok svého jezdce nebo jezdců během sezony a že to zvýší zájem o tento sport,“ uvedla Mancietová.

Ředitel závodu FIM Phil Morris poznamenal: „Po téměř nezměněné startovní listině v letech 2022 a 2023 jsme se rozhodli 2024 přivést do série několik nových tváří. Nikdy není lehké říkat jezdcům, že se neprobojovali do příští sezony. Zároveň ale doufáme, že našich pět nováčků využije svou příležitost zablýsknout proti nejlepším jezdcům na světě.“

„Hlavním cílem FIM je zapojit do našich šampionátů co nejvíce zemí. Je tedy skvělé vidět v roce 2024 zastoupeno devět států. Máme pět jezdců, kteří poprvé pojedou celý ročník SGP. Bude to velmi skvělá sezona pro fanoušky v Lotyšsku, kteří mají v šampionátu poprvé svého jezdce, a také pro fanoušky v Německu a České republice,“ sdělil ředitel plochodrážní komise FIM Armando Castagna.

Jistou účast má první šestka z letošní Grand Prix: úřadující šampion Zmarzlik z Polska, stříbrný medailista Švéd Fredrik Lindgren, slovenský jezdec Martin Vaculik, který poprvé získal medaili v konečném hodnocení MS, australský šampion Jack Holder, dánský závodník Leon Madsen a britský jezdec Robert Lambert. Třetí titul mistra Evropy zajistil automaticky vstupenku Dánovi Mikkelu Michelsenovi.

Bývalý mistr světa Jason Doyle vyhrál Challenge, odtud postoupil také Polák Szymon Wozniak, jenž obsadil třetí pozici. Kvěchovi pomohly úspěchy Vaculíka a Lamberta v SGP, takže mu na postup stačilo páté místo v Challenge. Česko tak má prvního stálého jezdce v seriálu po 15 letech, kdy závodil Lukáš Dryml.

Startovní listina je doplněna sedmičkou náhradníků, kteří budou povoláni do akce, pokud bude některý z 15 stálých jezdců vyřazen kvůli zranění, nemoci nebo z jiného důvodu. Prvním náhradníkem je letos devátý trojnásobný australský šampion Max Fricke. Druhým náhradníkem je loňský druhý vicemistr světa Maciej Janowski z Polska, který letos pomohl své zemi k vítězství v MS družstev. Trojkou na seznamu náhradníků je vítěz Challenge z roku 2022, Kim Nilsson ze Švédska. Dalšími rezervisty jsou Dán Rasmus Jensen, Luke Becker z USA, třetí muž letošní Zlaté přilby Dimitri Bergé z Francie a dvojnásobný mistr světa juniorů Mateusz Cierniak.

Foto: Warner Bros. Discovery Sports

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.