Toyota Hilux GR Sport: Inspirace Dakarem pro běžný provoz

Toyota Hilux je jednou z legend Rallye Dakar. Japonská značka připravila u příležitosti letošního ročníku limitovanou edici Hilux GR Sport.

Toyota použila několik specifických vylepšení systému zavěšení kol s cílem zprostředkovat větší požitek z jízdy díky lepší kontrole nad vozem, odezvě i záběrovým schopnostem. Vzhled vozu dále vylepšuje řada exkluzivních designových úprav v oblasti exteriéru i interiéru.

GR Sport krom toho přináší výrazná vylepšení, která byla uvedena s novým modelem Hilux. Proslulé terénní schopnosti Toyoty Hilux v libovolném terénu postoupily na novou úroveň, na čemž mají podíl i automatický pomocník zabraňující prokluzu (Auto LSD) nebo systém aktivní kontroly trakce. K dalšímu vylepšení příkladného jízdního chování a pohodlí na zpevněných cestách přispěl zdokonalený systém zavěšení kol a opatření k potlačení hluku a vibrací.

"Toyota Hilux je legendární svojí odolností a spolehlivostí. To platí nejen pro náš závodní vůz, ale i pro sériové modely vč. GR Sport. Toto nové provedení, které se inspirovalo našimi kultovními závodními vozy pro Dakar, přináší novou úroveň požitku z jízdy na silnicích i v terénu. Je opravdovým zhmotněním ducha našich závodních vozů, a zákazníkům z celého světa tak zprostředkuje kousek Dakaru," říká  Násira al-Attíju, jezdec týmu Toyota Gazoo Racing a  trojnásobný vítěz Rallye Dakar.

Odladěný systém zavěšení kol

Klíčovou součástí vylepšeného systému zavěšení kol jsou nové jednoplášťové tlumiče a pružiny na přední nápravě.

Díky jednoplášťové konstrukci bylo možné zvětšit plochu pístů ve prospěch lepších vlastností tlumení včetně rychlejší odezvy a lepšího odvodu tepla. Konstrukce rovněž pomáhá lépe uchovávat kvalitativní parametry oleje v tlumičích při zdolávání nejnáročnějších podmínek.

Vinuté pružiny přední nápravy jsou tužší a společně s novými tlumiči jsou lakovány červeně, čímž jasně deklarují mimořádný charakter verze Hilux GR Sport. Uvedené změny jdou nad rámec dosavadních vylepšení soustavy zavěšení nové Toyoty Hilux včetně nově odladěných listových per na zadní nápravě a nových pouzder. Výsledkem zmiňovaných opatření je spolehlivost dodávající potřebnou sebejistotu i za těch nejnáročnějších jízdních podmínek.

Nově zavedené změny v porovnání se standardní verzí Hiluxu přinášejí zásadní vylepšení jízdního chování vč. tuhosti řízení a vnímání úhlu natočení kol, jízdních schopností v přímém směru, uklidňující jízdní stability bez náklonů a přilnavosti zadních kol.

Nové odladění rovněž významně přispělo k jízdnímu pohodlí díky bleskové odezvě na vysokofrekvenční vibrace a vyšší účinnosti tlumení ve prospěch kontroly pohybů karoserie a odfiltrování rázů.

Výkonný motor dělá z Hiluxu tahouna

K pohonu verze GR Sport slouží výkonná jednotka 2,8 litru z Toyoty Hilux, uvedená s novou řadou v roce 2020. Agregát s maximálním výkonem 204 koní (150 kW) a točivým momentem 500 Nm spolupracuje se šestistupňovou automatickou převodovkou.

Provedení GR Sport, nabízené výhradně v karosářské verzi Double Cab (dvoukabina), stejně jako všechny verze Toyoty Hilux přináší pozoruhodné přepravní schopnosti, které se řadí k nejlepším v dané třídě: maximální užitečné zatížení činí 1 t a vůz utáhne brzděný přívěs o hmotnosti až 3,5 tuny.

O výjimečném charakteru Toyoty Hilux GR Sport vypovídá stylistické ztvárnění zvenčí i uvnitř.

Černá mřížka chladiče používá specifický rastr s motivem "G" a nově i nepřehlédnutelnou horizontální lištu uprostřed s tradičním nápisem Toyota namísto loga. Tento detail, inspirovaný dlouhou historií modelu, se odkazuje na označení Toyoty Hilux čtvrté generace z počátku 80. let minulého století.

Robustní ztvárnění čelní partie znásobuje nové větší lemování kolem předních mlhových světel. Nová 17" litá kola, obutá do univerzálních pneumatik, zaujmou kontrastním černým lakováním s broušenými povrchy. Motiv černé se opakuje na krytech vnějších zpětných zrcátek, bočních nášlapných prazích, lemech blatníků a madlu výklopné zádě. O to více pak vyniká jasný červený lak nových tlumičů a pružin. Na karoserii je též použito decentní označení GR Sport.

V kabině se vůz chlubí novými sportovními předními sedadly, čalouněnými v kombinaci černé kůže a umělého veluru s červeným perforováním a kontrastním prošíváním. Označení GR Sport najdeme i na opěradlech sedadel, kobercích, tlačítku spouštění motoru a v animaci na informačním displeji.

K ručnímu řazení může řidič používat pádla pod volantem; vůz je dále vybaven sportovními pedály z hliníku. Kabinu vylepšují ozdobné panely se vzhledem uhlíkových vláken, ozdobná červená linka napříč celou šířkou přístrojového panelu a modré podsvícení panelů dveří.

Prvky výbavy vycházejí z výbavové linie Executive pro Toyotu Hilux a zahrnují LED světlomety a sdružená světla, bezklíčový nástup do vozidla a spouštění motoru tlačítkem, duální klimatizaci, asistenta pro sjíždění příkrých svahů a automatický pomocník zabraňující prokluzu (Auto LSD).

Zdroj: Toyota

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.