Víkendový přehled: Porsche podvacáté dobylo Daytonu, Ogier podesáté Monte Carlo

AMA Supercross v Anaheimu, Porsche Carrera Cup Middle East v Abú Zabí, 24 hodin Daytona i WRC v Monte Carlu. Takové bylo menu posledního lednového víkendu.

Sobota 25. ledna

Porsche Carrera Cup Middle East (Yas Marina)

První závod

Janne Stiak pokračuje ve své letošní dominanci. Při sedmém závodě dosáhl už na šestý triumf. Na stupně vítězů doprovodili německého závodníka druhý James Wallis se třetím Calebem Sumichem.

Český jezdec Petr Brecka ze stáje GT Sports Technology byl klasifikován jako jedenáctý celkově. V rámci kategorie Masters obsadil třetí příčku za vítězným Alessandrem Giannonem a Bankcym. Za svými zády nechal mimo jiné lídra šampionátu Mika Mima. Průběžně sice zůstává ve své třídě třetí, své manko na celkové první místo ovšem snížil na 22 bodů.

¨

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

IMSA (24 hodin Daytona)

Závod

V Daytoně nadále vládne Porsche. O již 20. triumf německé značky ve floridské čtyřiadvacetihodinovce se postarali Felipe Nasr, Nick Tandy a Laurens Vanthoor. Byl to právě Nasr, kdo udělal rozhodující krok za triumfem, když necelých 23 minut před cílem předjel kolegu ze sesterské posádky Matta Campbella. Nasr byl součástí vítězné posádky už loni a v Daytoně vítězí již podruhé. Pro Tandyho a Vanthoora jde o první triumf.

Matt Campbell nakonec neudržel ani druhé místo. Australského závodníka totiž předjel v závěru také Tom Blomqvist, který tímto vybojoval stříbrný výsledek pro Acuru a své parťáky Felixe Rosenqvista, Colina Brauna a Scotta Dixona. Campbell společně s Mathieuem Jaminetem a Kévinem Estrem zaznamenali třetí místo.

Do boje o vítězství bylo v závěrečné hodině a půl zapojeno také BMW se startovním číslem 24, o což se postaral především bývalý pilot Haasu ve F1 Kevin Magnussen. Dries Vanthoor ale při soubojích prototyp M Hybrid V8 poškodil. Vůz tak musel absolvovat zastávku navíc, což znamenalo, že Vanthoor, Magnussen a jejich parťáci Raffaele Marciello s Philippem Engem skončili čtvrtí.

V LMP2 slaví výhru tým Tower Motorsports s jezdci Sebastiánem Álvarezem, Sébastienem Bourdaisem, Johnem Faranem a Jobem van Uitertem. I zde se rozhodovalo v závěrečné hodině. Bourdais porazil v rozhodujícím souboji Paula di Restu, který tvořil posádku stáje United Autosports společně s Rasmusem Lindhem, Danem Goldburgem a Jamesem Allenem.

Bronzový výsledek si v z kategorie LMP2 odnáší Felipe Massa. Vicemistr F1 z roku 2008 startoval za týmem Riley. Za volantem se střídal s Joshem Burdonem, Felipem Fragou a Garem Robinsonem.

V GTD PRO triumfoval po velké bitvě v závěru nový Ford Mustang GT3. Postarali se o to Christopher Mies, Frédéric Vervisch a Dennis Olsen. V GTD byl nejlepší Chevrolet Corvette díky Mattu Bellovi, Oreyi Fidanimu, Larsi Kernovi a Marvinu Kirchhöferovi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 26. ledna

AMA Supercross (Anaheim)

Závod

První vítězství pro úřadujícího šampiona. Druhý letošní závod v Anaheimu patřil Jettu Lawrencovi. Australan startující na motocyklu Honda rozhodl o svém triumfu v 15. kole, kdy zdolal Jasona Andersona, se kterým sváděl velký souboj o výhru. Anderson se nakonec musel spokojit se třetí pozicí. V závěru mu totiž stříbrný výsledek sebral Ken Roczen.

Roczen sice letos zatím nevyhrál závod, přesto se ale po třetím závodě sezony posouvá do čela průběžného pořadí. Německý jezdec, který se stal dvakrát v superkrosu mistrem světa, má k dobru tři body před Chasem Sextonem a pět bodů před Jettem Lawrencem. Stejnou ztrátu jako Lawrence má také Eli Tomac, který se z prvního místa propadl až na čtvrté.

Závod v Anaheimu skončil pro Tomaca sedmou pozicí. Vítězi ze San Diega se nepovedl start a po prvním kole se nacházel až na 16. pozici. Vítěz úvodního závodu sezony Chase Sexton dorazil do cíle jako čtvrtý.

Dvojnásobný mistr světa v motokrosu Jorge Prado se hlavního závodu vůbec nezúčastnil. Jezdec stáje Monster Energy Kawasaki si totiž vykloubil rameno při nehodě v kvalifikaci. Kdy se vrátí za řídítka, zůstává v tuto chvíli otázkou. Jeho účast při dalším závodě, který se jede příští týden v Glendale, se ale nejeví pravděpodobně.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Porsche Carrera Cup Middle East (Yas Marina)

Druhý závod

Janne Stiak potvrzuje svou pozici. Německý jezdec dosáhl v neděli už na sedmé vítězství. Stupně vítězů mělo stejné složení jako v sobotu. Druhý skončil James Wallis a třetí Caleb Sumich.

Český jezdec Petr Brecka byl klasifikován jako čtrnáctý celkově. V kategorii Masters obsadil páté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

WRC (Rallye Monte Carlo)

Sébastien Ogier je desetinásobným vítězem Rallye Monte Carlo. Osminásobný šampion, který se letos bude v mistrovství světa objevovat opět jen příležitostně, ovládl úvodní podnik sezony o 18,5 sekundy před týmovým kolegou z Toyoty Elfynem Evansem. Pro Adriena Fourmauxe skončila premiéra v barvách Hyundai pódiovým výsledkem v podobě třetího místa.

Návrat Kalleho Rovanpery do WRC na plný úvazek začal spíše rozpačitě. Fin přiznal, že si obtížně zvykal na superměkkou sadu nových pneumatik Hankook a musel kvůli tomu upravovat svůj jízdní styl. Většinu soutěže sice strávil na pátém místě, v neděli se ale díky správné volbě pneumatik posunul na čtvrtou příčku a pokořil Otta Tänaka.

Nevýrazný výkon šampiona z let 2022 a 2023 ale na jednu stranu není zas tak překvapivý. Rovanperä se totiž nijak netají tím, že Monte Carlo nepatří mezi jeho oblíbené podniky, což ostatně dokazují i výsledky. Při pěti startech v elitní kategorii zde dosáhl na stupně vítězů jenom jednou.

Ještě hůře vstoupil do sezony úřadující šampion Thierry Neuville. Belgičan sice ve čtvrtek těžil z chyby Sébastiena Ogiera a do pátku šel jako lídr, pak ale jeho vystoupení poznamenaly dva incidenty. Nejprve nedobrzdil do pravotočivé vlásenky a skončil v příkopu, přičemž si poškodil zavěšení levého zadního kola. Odpoledne pak ve stejném místě vycestoval z dráhy znovu, tentokrát kvůli defektu pneumatiky. V cíli nakonec obsadil šesté místo hned za kolegou Tänakem.

Z jezdců M-Sportu se s nástrahami Rallye Monte Carlo popasoval lépe Josh McErlean. Irský nováček se vyvaroval vážnějších přešlapů a byl klasifikován jako sedmý. Velmi slibně rozjel soutěž také jeho týmový kolega Grégoire Munster. Lucemburčan se díky správně zvoleným pneumatikám dostal v pátek až na čtvrté místo, pak ho ale vyřadil ze hry technický problém. Munster se sice v sobotu do soutěže vrátil, na předposlední rychlostní zkoušce ale havaroval a do cíle tak nedojel. Ještě předtím ale v sobotu vyhrál svou první rychlostní zkoušku v životě.

Toyota mohla být ráda, že jako bodující jezdce do hodnocení značek nominovala trojici Rovanperä, Evans, Ogier. Takamoto Kacuta a Sami Pajari totiž do cíle nedojeli. Oba jezdce potkalo odstoupení v neděli. Oba nachytala zrádná kluzká trať, která byla místy pokrytá ledem. Kacuta vycestoval z dráhy a uvízl v příkopu, což znamenalo odstoupení. Sami Pajari zaplatil za uklouznutí na ledě tvrdou kolizí s mostem, která ho ze soutěže vyřadila.

V kategorii WRC 2 potvrdil roli favorita Yohan Rossel. Francouz, který byl nejzvučnějším jménem mezi přihlášenými, zvítězil a navázal na triumfy z let 2023 a 2024. I zbylé pódiové pozice obsadili francouzští jezdci. Na druhém místě skončil Eric Camilii s Hyundai i20 N Rally2 a bronz si připsal Léo Rossel, bratr vítězného Yohana, který stejně jako on jel s vozem Citroën C3 Rally2.

Oba čeští jezdci dokázali ve WRC 2 bodovat. Jan Černý dosáhl s Citroënem C3 Rally2 na čtvrtou příčku, Filip Kohn se umístil se Škodou Fabia RS Rally2 jako desátý. Výsledek příbramského jezdce ale mohl být ještě o něco lepší, kdyby v závěru sobotního programu nevycestoval do příkopu. Tou dobou se nacházel na šestém místě.

S vozy specifikace Rally2 se objevili také další favorité na letošní titul ve WRC 2 jako Nikolaj Grjazin (Škoda Fabia RS Rally2), Gus Greensmith (Škoda Fabia RS Rally2) a Oliver Solberg, který premiérově startoval s Toyotou Yaris. Grjazin byl mezi vozy specifikace Rally2 druhý nejrychlejší hned za Rosselem a nebýt defektu na první nedělní erzetě, byl by první. Greensmith zaznamenal pátý čas a Solberg šestý. Švéd musel hned na úvodní rychlostní zkoušce měnit kolo.

Kategorie WRC 3 přinesla dominanci Arthura Pelamourguese s Renaultem Clio Rally3, který ovládl 15 z celkových 17 rychlostních zkoušek. Druhý skončil Matteo Fontana a třetí Ghjuvanni Rossi. Loňský šampion Diego Domínguez zahájil sezonu čtvrtou pozicí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Foto: FIA World Rally Championship

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.