Němá rallye. Jezdci WRC v Keni protestují proti pokutám za sprostá slova, FIA svolila k jednání

Rozhovory po rychlostních zkouškách pouze v rodném jazyce nebo vůbec. Startovní pole WRC se spojilo a během Safari rallye Keňa protestuje vůči udělování pokut za sprostá slova. Mezinárodní automobilová federace FIA už souhlasila se schůzkou.

„Všichni souhlasíme s tím, že hrubost by se měla za mikrofonem objevovat minimálně. Současně ale platí, že je nutné ponechat určitou svobodu projevu a umožnit průchod emocím tak, aby se jezdci nemuseli obávat toho, že budou jakýmkoli způsobem potrestáni. Požádali jsme prezidenta FIA o změny těchto pravidel, aby nám pomohl dosáhnout našeho cíle,“ stojí ve společném prohlášení nově vzniklé asociace jezdců WoRDA, která hodlá proti pokutování sprostých slov protestovat celý víkend.

„Z těchto důvodů je nemožné zaručit, že budeme schopni tato pravidla dodržovat perfektně a systematicky. Proto přijímáme zodpovědné rozhodnutí – na konci rychlostních zkoušek budeme při rozhovorech zticha nebo mluvit pouze v rodných jazycích. V zájmu našeho sportu je tato akce bohužel potřeba a omlouváme se všem fanouškům rallye, i když víme, že nás v tom podporují,“ stojí dále v prohlášení.

Protest přichází poté, co byl při únorové Švédské rallye pokutován Adrien Fourmaux. Jezdci Hyundai se soutěž nepovedla a v cíli použil větu „včera jsme to zkurvili.“ Mezinárodní automobilová federace FIA, která už před sezonou avizovala, že používání sprostých slov bude trestat, mu za to udělila pokutu ve výši 10 000 euro, což v přepočtu činí asi 250 000 Kč. K tomu byla přidána ještě podmínečná pokuta 20 000 euro, tedy 500 000 Kč. Ta platí po dobu 12 měsíců.

Jezdci již po Švédské rallye vytvořili novou jezdeckou asociaci WoRDA a následně vydali prohlášení směrem k FIA, ve kterém se postavili proti pokutování vulgarismů s tím, že výše testů za drobné, ojedinělé a neúmyslné prohřešky je podle nich nepřijatelná. Rovněž požádali o schůzku s prezidentem FIA Mohammedem ben Sulajemem, aby bylo možné najít rychlé řešení současné situace. Sulajem a FIA na jejich výzvu dlouho nereagovali. Prezident poslal jezdcům odpověď až 10 minut před začátkem středečního shakedownu.

Bojkotu ale nezabránil. Po dojezdu do cíle mluvila většina jezdců v rozhovorech s oficiálním reportérem WRC Julianem Porterem pouze v rodných jazycích, Adrien Fourmaux a Takamoto Kacuta dokonce neřekli ani slovo. Angličtinu použili pouze Ott Tänak a Kalle Rovanperä, ale jenom kvůli vysvětlení současné situace.

„Bohužel na to musíme trochu jinak. Jak můžete vidět, na konci rychlostní zkoušky to může být velký adrenalin, takže náš poslední krok je takový, že nebudeme na konci rychlostních zkoušek dávat žádné rozhovory, dokud to pro jezdce nebude znovu pohodlné. Dokud nepřijde řešení a my se nebudeme moci vrátit k normálu, tak to takto bude,“ prozradil Ott Tänak.

Kalle Rovanperä pro Rally Journal uvedl, že mu přístup ze strany FIA nepřipadá férový. „Myslím si, že to byl důležitý krok, protože jsme cítili, že se s námi nejedná férově. Myslím si, že toto je způsob, jak ukázat, že my jezdci tím nikdy nemysleli nic špatného. Je to zkrátka sport a občas se ocitneme v zápalu okamžiku. Musíme prostě najít dobrý kompromis pro nás všechny,“ říká dvojnásobný mistr světa.

Spokojen není ani Adrien Fourmaux, který se vyjádřil pro belgickou televizi RTBF. „Vždy se snažím být na konci rychlostní zkoušky pozitivní, bavit lidi a říct jim něco nového. Udělal jsem chybu, ale nebyla velká. Nikoho jsem nekritizoval, pouze sebe. Angličtina navíc není mým rodným jazykem, takže občas mi dělá problém najít vhodná slova,“ vysvětluje.

Fourmauxovi se nelíbí ani výše pokuty, kterou dostal. „Jsem trochu zklamaný z toho, že to zašlo až sem. Rád bych také dostal vysvětlení, protože ta pokuta se mi zdá přehnaná. Podmínečný trest by dokonce mohl vést k tomu, že budeme vyloučeni z další soutěže. Je to těžké. Očekává se od nás, že na konci rychlostní zkoušky ukážeme nějaké emoce, když ale řekneme špatné slovo, dostaneme trest,“ dodává.

Protest by měl pokračovat i ve zbývajících dnech soutěže. FIA už se ale rozhodla reagovat a oznámila, že se chce po Safari rallye se závodníky sejít.

Na závěr dodejme, že ačkoli se v Evropě mohou být pokuty za sprostá slova považovány za přehnané, prezident FIA Mohammed ben Sulajem je ze Spojených arabských emirátů, konkrétně z Dubaje. A tam v tomto směru platí zcela jiné zvyklosti. Používáním sprostých slov ať už v Dubaji nebo ve Spojených arabských emirátech totiž člověk může spáchat trestný čin, za který hrozí i rok vězení.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.