Byly to nervy, ale Zmarzlik si udržel chladnou hlavu

Bartosz Zmarzlik přiznal, že před startem sobotní Grand Prix v Toruni odpočítával hodiny.

Zmarzlik se stal teprve sedmým jezdcem v historii, který dosáhl na čtvrtý titul mistra světa. Připojil se tak do elitního klubu k šestinásobným šampionům Tonymu Rickardssonovi a Ivanu Maugerovi, pětinásobnému vítězi Ove Fundinovi a dalším čtyřnásobným šampionům Barrymu Briggsovi, Hansi Nielsenovi a Gregu Hancockovi.

Osmadvacetiletý jezdec získal čtyři koruny světového šampiona tak rychle, jako nikdo před ním. Zmarzlik navíc vítězstvím v Toruni vyrovnal rekord Jasona Crumpa se 23 vítěznými Velkými cenami. Polák se bude snažit výkon australské legendy překonat v příští sezoně.

V sobotu na dráze v Toruni vjížděl do rozhodujícího podniku sezony s náskokem pouhých šesti bodů před švédským rivalem Fredrikem Lindgrenem. Stalo se tak poté, co byl 16. září diskvalifikován ze závodu v dánském Vojensu za to, že se do kvalifikace vydal v závodní kombinéze, která neodpovídala předpisům seriálu. Jel totiž v klubových barvách bez povinných reklam partnerů šampionátu.

Povzbuzovaný frenetickým polským publikem, zvládl tlak a v Toruni se probojoval do finále. V něm se bok po boku utkat s Lindgrenem. Švéd potřeboval finále vyhrát a jeho rival musel dojet poslední. Jinak bylo s nadějemi na zlato amen. Nejlepší polský plochodrážník všech dob ve finále předvedl raketový životní start a přiváděl toruňské publikum k šílenství, když triumfoval před Lindgrenem, dánským závodníkem Leonem Madsenem a domácím jezdcem Patrykem Dudkem. Napsal tak další slavnou kapitolu své bohaté kariéry.

Po diskvalifikaci ve Vojensu Zmarzlik přiznal, že měl ještě větší motivaci než obvykle, aby si dojel pro vítězství. "Je to poprvé v mé kariéře, kdy jsem cítil, že to musím udělat. Normálně to vždycky bývá: 'Já to zvládnu'. Nikdy ne musím. Cítím se tak, protože jsem se cítil trochu špatně po tom, co se stalo ve Vojensu - moje chyba, stoprocentní. Bylo to situaci před Toruní hodně špatné.“

"Když jsem se dneska probudil, celou dobu jsem se díval na hodinky - 12 hodin do startu, 11 hodin, 10, 9. A pak jsem si říkal, že to bude ještě dlouho trvat. Ráno jsem nevěděl, co se dnes stane. Ale teď se cítím jako nejšťastnější člověk na světě – opravdu," dodal čerstvě korunovaný čtyřnásobný mistr světa.

Zmarzlik je také nadšený, že vyrovnal Crumpův rekord v počtu vítězství v Grand Prix. Ale sám nechce tipovat, kolik jich může ještě vyhrát. "Mám z toho velkou radost i proto, že je to 23. vítězství v GP. Kolik jich ještě vyhraju? To nevíme. Nevíme, co se stane příští rok a v budoucnu. Vždycky, když jdu na trať, chci vyhrát každý závod. Vždycky to tak cítím."

Zmarzlik bude v následující sezoně bojovat o pátý titul mistra světa, ale teď myšlenky na další obhajobu nemá. "Na příští rok se teď nedívám, protože jsem spokojený s tím, co cítím dnes. Samozřejmě se teď možná chystám na dovolenou s rodinou. Pak se vrátím domů a začnu přemýšlet o příští sezoně. Na sto procent budu pracovat s týmem a rodinou na tom, aby bylo vše dobré pro příští sezonu. Budu se snažit dát ze sebe zase to nejlepší," dodal polský závodník.

Foto: Warner Bros. Discovery Sports

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.