Africa Eco Race bude znovu přímou konkurencí Dakaru. Odstartuje až poslední den letošního roku

Povodně a další rozmary přírody přiměly pořadatele Africa Eco Race odložit start rallye až na přelom roku.

Africa Eco Race se pyšní tím, že se jede v původní trase Rallye Dakar, která začíná v Evropě a končí v senegalském Dakaru. Kvůli záplavám v cílové destinaci a obavám z dalších rozmarů počasí se ale organizátoři rozhodli přesunout ročník 2023 z termínu 11. až 26. března na 30. prosince. To znamená, že končit bude 14. ledna 2024. O tom, kdy a jestli vůbec se AER uskuteční v roce 2024, zatím není jasno.

Organizátory znepokojily hlavně na silné deště a následné záplavy v Dakaru, zejména u růžového jezera Lac Rose, kde Africa Eco Race končí. Povodně zde měly v roce 2022 za následek několik úmrtí. Obavy vyvolala také nedávna skončená Rallye Dakar v Saúdské Arábii, kde během první poloviny soutěže trápil závodníky déšť. Ten způsobil, že už tak obtížná trať byla místy pro účastníky rallye témě nesjízdná. Vedení Dakaru muselo provést několik změn v harmonogramu, aby situaci zvládlo, například zkrátilo dvě etapy a jednu z nich pro motocykly úplně zrušilo.  Počasí ovlivnilo i závod loňský ročník AER. To se však závodníci museli potýkat s extrémnějšími vedry a prachovými bouřemi.

"Po několika ročnících ovlivněných pandemií covid-19 jsme udělali vše pro to, abychom se v březnu vydali znovu na toto dobrodružství," stojí v prohlášení organizátorů.

"Přes veškeré naše odhodlání a po konzultaci se Senegalskou federací automobilového a motocyklového sportu jsme však bohužel přijali rozhodnutí 15. ročník soutěže Africa Eco Race odložit. Současné klimatické výkyvy nás totiž stejně jako jiné sportovní akce nutí přehodnotit a přizpůsobit naše lidské aktivity. I jiné závody byly na začátku roku 2023 tvrdě zasaženy. Například ten, který právě skončil v Saúdské Arábii v drsných a nevyhovujících podmínkách," dodali organizátoři rallye.

"Jak víte, síla Africa Eco Race spočívá v jeho odolnosti, historii, ale také ve schopnosti inovovat. Patnáctý ročník se tedy vrátí ke svým historickým datům. Začne 30. prosince 2023 a skončí na březích jezera Lac Rose 14. ledna 2024. Počasí bude příznivější a méně pravděpodobné, že se dočkáme extrémních přírodních úkazů. Tento ročník bude inovován tím, že umožní co největšímu počtu účastníků vydat se po stopách Thierryho Sabina," stojí také v komuniké.

V letech 2020 a 2021 byla AER kvůli celosvětové pandemii covidu-19 zrušena. Organizátoři se museli vypořádat také s politickou situací v Západní Sahaře, kde se o kontrolu nad touto oblastí vedou boje mezi Saharskou arabskou demokratickou republikou (SADR) a Marokem. Představitelé SADR varovali účastníky rallye, aby kvůli probíhající válce nepřekračovali hranice Západní Sahary, přestože soutěž proběhla podle plánu. Loňský podnik ale poznamenala tragédie, když motocyklista Armindo Neves zemřel na následky zranění, která utrpěl při pádu ve 2. etapě.

Nový termín znamená, že se Africa Eco Race po letech dostane znovu do přímého konfliktu s Rallye Dakar. Ta se totiž koná zásadně v prvních dvou týdnech nového kalendářního roku. Ačkoli jde o konkurenční podniky, problémy mohou vzniknout pro piloty, kteří se by se chtěli zúčastnit obou. To platí především o řidiči kamionů Tomáši Tomečkovi, který na AER se svými Tatrami zajišťuje také servis pořadatelům. Jeho tzv. "baléčka" se starají o odtahování či vytahování závodních speciálů v problémech.

Adrica Eco Race má navíc také mnohem menší mediální ohlas než Rallye Dakar, byť ta se už dlouhé roky nekončí ve městě, které má ve svém názvu.

Navzdory obavám organizátorů AER z počasí v Dakaru se senegalská metropole stane 4. února cílem Intercontinental Rallye. Soutěž, která se označuje jako "Skutečná cesta na Dakar", více kopíruje původní trasu Rallye Dakar z Paříže do Dakaru a začala před startem v Paříži před zahájením ostré soutěže v Maroku 23. ledna.

Foto: Promet/Czechoslovak Group a BARTH Racing

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.