Z okruhu zpátky do terénu. Kolocová svede na Pyrenejském poloostrově další boj s elitou

Po úspěšném návratu na okruhy zpět na scéně dálkových rallye. Na Aliyyah Kolocovou čeká tento týden třetí letošní vystoupení v mistrovství světa. Po dvou blízkovýchodních zastávkách přichází na řadu soutěž BP Ultimate Rally-Raid Transibérico, která se uskuteční na území Portugalska a Španělska.

Závodnice Buggyry se neobává, že ji přesedání zpět do rallyeového speciálu bude činit problém: „Jsem na to zvyklá. Stačí mi jen pár minut v autě, abych si na něj zvykla. Na okruzích a v terénu je potřebný trochu odlišný přístup, ale to hlavní – být rychlý a přesný – platí v obou kategoriích. Na BP Ultimate Rally-Raid Transibérico se těším, bude to znovu nový zážitek a vůz Red-Lined Revo T1+ vyzkouším na dalším zajímavém povrchu,“ nedělá si starosti.

Na Pyrenejský poloostrov se Kolocová vydává necelé dva týdny poté, co úspěšné zahájila své letošní působení v okruhovém 24H Series. Při dvanáctihodinovce v italském Mugellu dosáhla spolu s Adamem Lackem a Davidem Vršeckým na triumf ve třídě GT4. Na scéně dálkových rallye půjde o její čtvrtý letošní start. Kromě Rallye Dakar a Abú Zabí Desert Challenge nastoupila i do úvodního podniku blízkovýchodního poháru FIA. Jeho dějištěm byl saúdskoarabský Hail.


Martin Koloc upozorňuje, že nadcházející vystoupení bude pro Aliyyah představovat výzvu: „Tamní povrch známe, protože jsme zde testovali naše speciály třídy T3. Ale v nejsilnější kategorii automobilů, kde Aliyyah závodí, to nebude vůbec snadné. Už proto, že jen krátce před tímto podnikem úspěšně bojovala na okruhu. Důležitá je při takovém režimu správná rehabilitace. Času na odpočinek je málo, ale to k práci špičkových závodníků patří,“ vysvětluje šéf Buggyry.

Třetí letošní dějství světového šampionátu se odehraje od středy třetího do neděle sedmého dubna. Centrem soutěže bude město Grandola, přičemž většina z celkových 1 758 kilometrů se odehraje v portugalských regionech Alentejo a Ribatejo. Během třetí a čtvrté etapy ale posádky zavítají i do Španělska, konkrétně do okolí města Badajoz.

Dost nabitý bude pro účastníky hned první den. Během středy totiž absolvují nejenom úvodní prolog o délce pěti kilometrů, ale také první etapu. Ta bude rozdělena do dvou částí. Nejprve přijde na řadu 100 kilometrů dlouhý úsek a na závěr dne dojde na tříkilometrovou část s diváky.

Do kategorie Ultimate je přihlášeno celkem 35 soutěžících. Mezi soupeři Kolocové najdeme mimo jiné držitele pěti dakarských prvenství Násira al-Attíju s vozem Prodrive Hunter, ale také letošního vítěze Carlose Sainze. Španěl ovšem neusedne do vozu Audi, se kterým si letos dojel pro vítězství. Německá značka už totiž svůj program v dálkových soutěžích ukončila a „El Matador“ se tak objeví za volantem speciálu značky Mini.

Mezi účastníky najdeme například také legendárního Sébastiena Loeba. Devítinásobný šampion WRC ale tentokrát nenastoupí v nejvyšší kategorii Ultimate. Místo toho si zazávodí s lehkým prototypem Taurus stáje Red Bull-Off Road Junior Team USA. O českou stopu v soutěži se kromě Buggyry postará také Jan Brabec v kategorii motocyklů.

Kolocová zahájí podnik na 18. místě průběžného pořadí třídy Ultimate. Zatímco na Dakaru si připsala 25. příčku, při Abú Zabí Desert Challenge brala 7. pozici.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.