V nejlepší desítce i v řece. Kolocová poprvé závodila s vozem T1+

Deváté místo v pátek, desáté v sobotu. Tak si vedla Aliyyah Kolocová v kategorii T1+ při svém prvním startu s vozem této specifikace. Ten se odehrál při podniku jihoafrického šampionátu dálkových rallye v letovisku Parys. Devatenáctiletá závodnice si při něm poradila mimo jiné i s uvíznutím v řece.

Formát podniku Parys 400 nebyl úplně obvyklý. Soutěž totiž byla rozdělena na dva závody. Zatímco první se konal v pátek, druhý v sobotu. Každý den se skládal z kvalifikační rychlostní zkoušky, která rozhodovala o pořadí na startu, a poté také ze dvou závodních průjezdů. Zatímco páteční testy měřily 165,82 kilometrů, v sobotu na posádky čekalo dvakrát 190 kilometrů.

S vozem specifikace T1+ už se sice Aliyyah svezla v březnu při testování, bylo ale jasné, že ostrý start bude v tímto speciálem něco jiného. A to se potvrdilo. Páteční program se totiž u ní a jejího spolujezdce Riaana Greylinga neobešel bez potíží.

„Naše první jízda s vozem byla určitě náročná. Jeli jsme dobře, ale u řeky jsem udělala malou chybu, kvůli které jsme se trochu zasekli. Auto se mi podařilo vyprostit, bylo trochu promočené. Naštěstí se nám podařilo dojet do cíle, ovšem byl to perný den,“ hodnotila Kolocová své páteční vystoupení.

Uvíznutí v řece ovšem mělo za následek problémy s motorem. Kvůli nim ztratila loňská absolutní vítězka blízkovýchodního poháru dohromady deset minut. I tak se ale své kategorii umístila mezi nejlepší desítkou. Skončila na devátém místě. Absolutně si připsala 20. pozici.

„Aliyyah dnes odvedla skvělou práci, v pro ni prakticky novém autě předvedla výborný výkon. Jela velmi dobře. Při jízdě v plné rychlosti je na ní vidět, že přišla z okruhového světa,“ potěšil její výkon Riaana Greylinga.

Ani pro zkušeného navigátora nešlo v pátek o snadný den: „V kvalifikaci byla navigace kvůli prachu velmi složitá, ale v prvním ostrém okruhu jsme neměli žádné problémy. Ve druhé smyčce jsme byli ještě rychlejší, jen jsme na 150. kilometru udělali malou chybu v úsudku,“ vysvětloval.

Bezproblémová sobota

Během druhého závodu už se Kolocové s Greylingem potíže na závodní dráze vyhnuly. I tentokrát to stačilo na umístění mezi nejlepší desítkou v kategorii – dvojice skončila na desátém místě. V celkovém pořadí obsadila 14. pozici.

„Dnes jsme jeli jinou trasu. Byla delší, ale my jsme zažili opravdu dobrý den. Byla velmi technická, mnohem více kamenů. Ovšem až na jednu penalizaci jsme neměli žádné problémy. Teď ale nezáleželo ani tak na výsledku, ale spíše na tom, abychom nabrali závodní kilometry a zkušenosti,“ byla spokojena.

Kolocovou chválil i její navigátor: „Předvedli jsme čistou, perfektní jízdu. Aliyyah řídila skvěle. Poučila se i z včerejšího průjezdu řekou a dnes stejné místo projela pomalu a v klidu,“ uvedl Greyling.

Vystoupení při soutěži v letovisku Parys bylo pro Kolocovou součástí přípravy na lednovou Rallye Dakar. Na té se představila už letos, avšak v tomto případě s lehkým prototypem. Umístila se na 33. příčce.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.