Buginy, nebo auta? Dakarským zákulisím cloumá spor o budoucnost nejsledovanější kategorie

„Jestli bude pokračovat zvýhodňování bugin, tak mě na Dakaru už nikdo neuvidí,“ tak ostře reagoval Násir Al-Attíja na výsledky letošního ročníku slavné rallye. Katarský jezdec prohrál v Toyotě Hilux s dnes už 14násobným vítězem soutěže Stéphanem Peterhaneslem v Mini o necelých 14 minut.

Klasická auta v defenzivě

„S naším výkonem můžu být spokojený. Pracovali jsme tvrdě, nedopusitli jsme se žádných chyb. Ale co můžeme udělat? Je to druhý rok, kdy bojujeme a prohráváme s buginami. Jsou nutná férová pravidla,“ rozohnil se Katařan.

Podobně skeptický k šancím klasických aut proti speciálním buginám je také český jezdec Martin Prokop. Ten ve Fordu Raptor obsadil v letošním ročnímu slavné rallye deváté místo. „Začal s tím před lety Peugeot. Pokud dnes řidiči miníků neudělají chybu, tak je nemůžeme porazit. Prosadili se i piloti bugin z Jižní Afriky, které vůbec nebyly tovární. Když jsem se s nějakou buggy chtěl poměřovat, za chvíli mi ujela,“ uvedl jihlavský pilot na pondělním online setkání s novináři.

„Naše auto je rozměrnější a máme větší čelní sklo, takže klademe větší aerodynamický odpor,“ vysvětlil Prokop.

Dvoukolka s lepším záběrem

A těch výhod, jaké buggy mají, je mnohem víc. Sice nemohou disponovat pohonem 4x4, což vypadá hlavně v písku na velký problém, jenže jiná technická zvýhodnění tuto nevýhodu smazávají.

Buginy mají delší tlumiče. Vyšší zdvihy jim tak v náročném terénu umožňují komfortnější a rychlejší jízdu. Kola jsou širší, takže i jako dvojkolka mají větší záběr než Al-Attíjova Toyota nebo Prokopův Ford.

Navíc disponují dofukováním a odfukování gum. „V dunách jim kvůli tomu prostě nestačíme,“ lamentoval Prokop. „FIA a ASO se k tomu musí vyjádřit, nebo začnou odcházet některá slavná jména.“

Zcela jiného názoru je pochopitelně letošní šampion mezi automobily Peterhansel. „Jeho stesky nebudu komentovat, protože takhle si stěžuje už několik let. My když nevyhrajeme, tak nebrečíme. Jeho problémem je ego. Kdyby ho měl jen trochu jiné, tak by Dakar vyhrál,“ prohodil suše Francouz na adresu svého rivala z Kataru.

Foto: ASO.