Calvet zářil před domácími fanoušky, Lacko doplatil na slabý výkon. Buggyra rozšířila v Le Mans sbírku vítězství

Vítězství Téa Calveta i složitý víkend Adama Lacka. To vše přichystal předposlední podnik letošního ročníku mistrovství Evropy v závodech tahačů stáji Buggyra.

Zatímco při předchozích víkendech táhl prapor Buggyry zejména Lacko, v Le Mans se dařilo více Calvetovi. Francouz sice začal před domácími fanoušky sedmým místem v prvním závodě, právě tento výsledek ho ale vlastně nasměroval k velkému úspěchu. Jelikož na startu druhé jízdy došlo k otočení nejlepší osmičky z první, připadlo Calvetovi druhé místo. Hned v úvodu ale překonal Andrého Kursima a ujal se vedení. Poté odolal také náporu Jamieho Andersona s Norbertem Kissem a mohl oslavovat první vítězství v sezoně.

"Jsem plný emocí. Vidět tolik jásajících fanoušků, zapálenou pyrotechniku a úsměv všech okolo mě je prostě skvělý pocit," užíval si Calvet svůj výborný výkon po dojezdu.

Pro Calveta se jednalo o druhý celkový triumf v mistrovství Evropy. První vítězství si totiž připsal už loni na španělském okruhu Jarama.

Neděle se u Calveta nesla v podobném duchu jako sobota. Opět totiž dokázal vytěžit dobrý výsledek z obráceného pořadí na roštu. Třetí závod totiž dokončil stejně jako ten první na sedmé pozici a do čtvrté jízdy tak znovu vyrážel jako druhý. Tentokrát byl sice nad jeho síly Shane Brereton a další vítězství z toho nebylo, druhé místo ale Calvet udržel a znovu tak vystoupal na stupně vítězů.

"Myslím si, že to byl opravdu úžasný víkend. Na tribunách bylo mnoho fanoušků a pro mě to samozřejmě byl domácí závod, a navíc jsem k tomu získal první letošní vítězství. Co víc si člověk může tady přát. Získali jsme cenné body do Promoter´s Cupu, ten je pro nás opravdu důležitý. Chci poděkovat celému týmu, ale také mojí rodině a partnerům," hodnotil Calvet pozitivně své domácí vystoupení.

Do finálového klání na španělském okruhu Jarama půjde ve velmi slibné pozici. V klasifikaci Promoter´s Cupu totiž vede s náskokem 15 bodů před Jamiem Andersonem. V celkovém pořadí je osmý. Zajímavostí je, že zde se nachází až za Andersonem, který je šestý.

Lacko bez poháru

Pro Adama Lacka je sice Le Mans oblíbenou tratí, na které v minulosti dokázal pětkrát vyhrát, letos mu ale tolik štěstí jako Téu Calvetovi nepřinesla. Nejprve si odnesl dvě pátá místa ze sobotních závodů. V neděli pak dojel čtvrtý ve třetím závodě a poté bral šestou příčku v poslední jízdě. Ve čtvrtém závodě přitom původně projel cílem až jako sedmý. Později se ale posunul díky tomu, že Jamie Anderson byl potrestán ztrátou jednoho místa. Před Lacka se totiž dostal s pomocí výjezdu mimo trať a pozici mu nevrátil.

"Podvozkově nám to fungovalo, ale bohužel jsme tady neměli výkon a ten nám prostě všude chyběl. Nevycházeli mi ani souboje na trati. Nebyl to úplně náš víkend, ale hlavu vzhůru a jedeme bojovat do Jaramy," uznal mistr Evropy z roku 2017.

Po Le Mans narostla Lackova ztráta na celkovou třetí příčku. Za Saschou Lenzem totiž nyní zaostává o 32 bodů. Matematicky u českého jezdce stále žije i naděje na celkové stříbro, Jochen Hahn už má ale o 44 bodů více. Naopak už je jasné, že šampionem se závodník Buggyry určitě nestane. Titul si totiž po třetím závodě francouzského víkendu definitivně pojistil Norbert Kiss.

Nejhůře Lacko letos skončí čtvrtý. Pátý Antonio Albacete je totiž už o 61 bodů pozadu a i kdyby Španělovi vyšel domácí víkend sebevíce, Lacka nepřekoná.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.