Casale opouští Buggyru. Nabízí se návrat do kategorie side-by-side

Spolupráce Ignacia Casaleho a stáje Buggyra po dvou letech končí. Chilan prostřednictvím sociálních sítí oznámil, že nadcházející ročník Rallye Dakar už v barvách týmu neodjede. Své další plány sice zatím nepředstavil, jako jedna z variant se ovšem jeví přesun do kategorie side-by-side.

"Chci vás informovat o tom, že už nejsem součástí týmu Buggyra. Chtěl bych celé stáji poděkovat za tyto dva fantastické roky, které jsem ve své Tatře zažil. Děkuji, že jste mi důvěřovali a dali mi příležitost s tímto úžasným autem jezdit," oznámil na sociálních sítích pětatřicetiletý jezdec.

Casale rovněž zdůraznil, že se s Buggyrou rozhodně nerozchází ve zlém: "Děkuji svému šéfovi Martinu Kolocovi, který se stal mým dobrým přítelem. Věřím, že na sebe brzy zase narazíme. O svých dalších plánech a o Dakaru 2023 vás budu informovat brzy," dodal rodák ze Santiaga de Chile.

Casaleho působení u Buggyry začalo na Rallye Dakar v roce 2021. Jeho vystoupení tehdy skončilo celkovým devátým místem. Letos v lednu obsadil kvůli technickým potížím až 27. pozici. V kategorii kamionů Casale soutěžil již během roku 2010. Tehdy ale nehájil barvy Buggyry a navíc ani neseděl za volantem. Nastoupil totiž jako spolujezdec svého otce Francisca.

Největších úspěchů ovšem Casale dosáhl na Dakaru v kategorii čtyřkolek. Tu se mu totiž podařilo třikrát vyhrát - nejprve v roce 2014 a poté také v letech 2018 a 2020. V historické tabulce této kategorie, která na Dakaru existuje samostatně od roku 2009, se tak dělí o první místo s Argentincem Marcosem Patronellim. Casale je první i v tabulce podle počtu vyhraných etap. Zde už vede sám s 23 triumfy.

Během své dakarské kariéry si Casale vyzkoušel také motocykly a vozy side-by-side. Zatímco na motorce jel v roce 2011 a skončil čtyřicátý, v side-by-side nastoupil při ročníku 2019. Do cíle tehdy nedojel.

Zdá se ale, že Casaleho kroky by mohly z Buggyry vést právě zpět do side-by-side. V této kategorii totiž během letoška závodil na domácí scéně. Už v roce 2019 navíc tvrdil, že by mu nevadilo si v ní znovu zazávodit.

Kdo nastoupí za Buggyru během příštího Dakaru v kategorii kamionů, je tím pádem otázkou. Nedávno se s její Tatrou zúčastnil soutěže Baja Polsko Jaroslav Valtr. Jeho úkolem bylo otestovat softwarová a hardwarová vylepšení na motoru a převodovce a také nové mapy řazení. Valtr už v minulosti za Buggyru na Dakaru závodil. V roce 2016 s ní obsadil osmé místo.

Ze hry ale zatím nemůžeme vyloučit například ani Téa Calveta. Francouzský jezdec měl v kamionech startovat už letos jako kolega Casaleho. Poté ale z jeho účasti sešlo, když si poranil zápěstí při běhání a následně se nakazil koronavirem.

Žádným tajemství naopak není fakt, že svou dakarskou premiéru by si měla odbýt v lednu dvojčata Aliyyah a Yasmeen Kolocovy. Dcery Martina Koloce se chystají na start v lehkých prototypech.

Foto: Ignacio Casale via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.