Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pondělí, 27. dubna 2015 (16:36) Pavel Jelínek

Argentinské double pro speciály DS3 WRC!

Rally Argentina (23. - 26. dubna 2015)

Argentinské double pro DS3 WRC!

Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team si v cíli Rally Argentina 2015 v Carlos Paz připsal double! Pro Citroën to bylo už desáté prvenství na Rally Argentina. Celý tým zaznamenal 29. umístění na prvních dvou příčkách pódia v rámci mistrovství světa v rally, ovšem v aktuálním složení posádek Kris Meeke/Paul Nagle a Mads Ostberg/Jonas Andersson to značí double premiéru.

Kris Meeke a Paul Nagle, kteří v soutěži vedli už od druhé rychlostní zkoušky, slaví své vůbec první vítězství v seriálu WRC. Mads Ostberg a Jonas Andersson jsou nyní v celkovém pořadí světového šampionátu na 2. místě.

Pro Citroën Racing je Rally Argetina zamilovanou soutěží. Francouzský tým totiž v Carlos Paz vyhrál posledních deset z jedenácti startů. Vítězství, ke kterému směřoval Kris Meeke už od začátku, bylo perfektním startem pro značku DS, která byla při této příležitosti představena v Jižní Americe.

Kris Meeke a Paul Nagle vyhráli už středeční shakedown, o pouhých 0,2 sekundy jim uteklo jen vítězství na první rychlostní zkoušce. Po ztrátě první rychlostní zkoušky ale posádka DS3 WRC vybojovala vedení hned po RZ 2 a celou soutěž jezdila v čele pořadí, což je neuvěřitelně obtížný počin. Kris Meeke však dokázal svou pozici udržet až do cíle a v něm se radovat z jeho vůbec prvního triumfu v mistrovství světa.

Jedná se současně o první vítězství pilota z Británie od dob legendárního Colina McRae, který vyhrál v roce 2002 Rally Safari.

Kris se stává 74. pilotem v historii, který kdy vyhrál podnik mistrovství světa, a čtvrtým nejlepším Britem po trojici Colin McRae (25 vítězství), Richard Burns (10) a Roger Clarke (1). Paul Nagle je teprve druhým Irem na pozici spolujezdce ve vítězném voze WRC po jeho předchůdci Ronanu McNameem z roku 1989. Pro samotný Citroën je argentinský úspěch 94. vítězstvím v historii WRC a 29. double, oba tyto zápisy představují rekordy.

Podobně jako v Mexiku si Mads Ostberg a Jonas Andersson připsali velký počet bodů jako druzí v cíli. Po čtyřech podnicích roku 2015 jsou nyní druzí v celkovém pořadí šampionátu a navíc si polepšili o bonusový bod na Power Stage.

Díky maximálnímu možnému zisku bodů z Argentiny se Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team posunul už na druhou pozici v Poháru konstruktérů. Následujícím podnikem kalendáře WRC 2015 je Rally Portugalsko 21. - 24. května. Pro letošní ročník je centrem rally, která se odehraje na šotolině, město Matosinhos ležící severně od Porta.

Co také řekli...

Yves Matton (šéf Citroën Racing): „Desáté vítězství v Argentině představuje splněný cíl, který jsme si vytýčili. Double se nám nepovedlo od roku 2012 a k vítězství ve WRC jsme se vrátili po více než roce. Argentina je pro Citroën Racing bohatým lovištěm už několik let, kromě rally také díky okruhům. Naše síla stála na spolehlivosti DS3 WRC. Tento ročník Rally Argentina byl obzvlášť náročný a naši piloti ho zvládli s velkým přehledem.“

Kris Meeke: „Od startu šlo všechno hladce až na závěr poslední rychlostní zkoušky. Jakmile jsme protnuli cílovou pásku, podlehli jsme emocím. Ty ale časem odezní. Od startu jsem se zaměřoval na to, abych tady vyhrál. Potřeboval jsem zajet bezchybnou rally. Sedmitýdenní pauza mi pomohla. Po vítězství na shakedownu jsem se cítil sebevědomější.

Byla to vskutku náročná rally, ale DS3 WRC je solidní a spolehlivé auto. Ostatní soupeři měli problémy a my jsme si zajistili double v cíli. Mads zajel rovněž fantastickou rally. Musím poděkovat Yves Mattonovi, který mi důvěřoval. Dal mi skvělou šanci a celou dobu mě podporoval. Tohle je jen první krok na cestě díků za jeho podporu. Doufejme, že bude příležitost ještě k dalším. Tento je také pro Colina McRae.“

Mads Ostberg: „Je to fantastický výsledek pro celý tým a povzbuzení do rally, které budou následovat. Doufali jsme, že bychom mohli bojovat o umístění na stupních vítězů, ale dojet s dvojicí DS3 WRC na prvním a druhém místě, to je skvělý výkon. Značka DS nás hodně podpořila a jsem rád, že jsme byli schopní jí za to přinést výsledek jako je tento!“

Khalid Al Qassimi: „V průběhu rally jsem se teprve seznamoval se specifikací DS3 WRC 2015, což bylo pro mě nové. Můj první start v Argentině jsem jel na 50 někdy na 75 procent, a tak jsem s výsledkem spokojený. Jsem mnohem více nadšený z výkonu mých týmových kolegů. Umístění na prvních dvou místech ukazuje na soudržnost celého týmu, který pracoval neuvěřitelně tvrdě. Úspěch si zaslouží.“

Jak šly poslední kilometry

RZ11 - El Condor - Copina 1 (16,32 km) - Na prvním průjezdu na El Condor zajel nejrychlejší čas Dani Sordo následovaný Sébastienem Ogierem a Madsem Ostbergem. S šestým časem si Kris Meeke udržoval vedení.

RZ 12 - Power Stage (16,32 km) - Na cestě za prémiovými body zastavil defekt pneumatiky Thierry Neuvilla a Andrease Mikkelsena. Maximum 3 body za vítězství na Power Stage bral Sébastien Ogier před Dani Sordem a Madsem Ostbergem. Kris Meeke si zajistil celkové vítězství před Madsem Ostbergem a Elfynem Evansem.

Konečné pořadí Rally Argentina

1. Kris Meeke / Paul Nagle (DS 3 WRC) 3:41:44.9

2. Mads Østberg / Jonas Andersson (DS 3 WRC) +18.1

3. Elfyn Evans / Daniel Barritt (Ford Fiesta RS WRC) +3:27.4

4. Martin Prokop / Jan Tomanek (Ford Fiesta RS WRC) +6:26.1

5. Dani Sordo / Marc Marti (Hyundai i20 WRC) +10:46.7

6. Khalid Al Qassimi / Chris Patterson (DS 3 WRC) +11:19.9

7. Abdulaziz Al-Kuwari / Marshall Clarke (Ford Fiesta RRC) +16:02.6

8. Diego Dominguez / Edgardo Galindo (Ford Fiesta R5) +18:48.2

9. Gustavo Saba / Diego Cagnotti (Skoda Fabia Super 2000) +21:20.6

10. Federico Villagra / Diego Curletto (Ford Fiesta) +25:19.6…

 

Nejrychlejší časy

Kris Meeke a Sébastien Ogier 3 – Andreas Mikkelsen a Dani Sordo 2 – Jari-Matti Latvala 1. Jedna RZ anulována.

Vedení v soutěži

RZ 1: Sébastien Ogier

RZ 2 až 12 (cíl): Kris Meeke

Mistrovství světa WRC - pořadí pilotů

1. Sébastien Ogier 84 bodů

2. Mads Østberg 51

3. Andreas Mikkelsen 47

4. Elfyn Evans 41

5. Kris Meeke 35

6. Thierry Neuville 35

7. Dani Sordo 30

8. Martin Prokop 26

9. Jari-Matti Latvala 19

10. Ott Tanak 12…

Mistrovství světa WRC - Pohár konstruktérů

1. Volkswagen Motorsport 103

2. Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team 85

3. Hyundai Motorsport 85

4. M-Sport World Rally Team 73

5. Jipocar Czech National Team 32…

CITROËN RACING COMMUNICATION
www.citroenracing.com 

PR

Fotky

Další články