Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Čtvrtek, 17. října 2019 (08:40) Pavel Jelínek

Chystá se žaloba na město Brno kvůli rušení obousměrných cyklostezek v jednosměrkách.

Město zachová většinu cykloobousměrek, spor se spolkem ale trvá

Spolek Brno na kole oznámil, že se chystá podat žalobu na město kvůli rušení obousměrných cyklostezek. K tomuto kroku se rozhodli navzdory tomu, že se představitelé Brna snažili vyjít vstříc požadavkům cyklistů a značnou část cykloobousměrek nakonec dokázali zachovat. Postup spolku ohrožuje i rezidentní parkování a může přinést řadu komplikací lidem, kteří mají zakoupená parkovací oprávnění.

Ohledně cykloobousměrek už se spolkem v minulých měsících jednal radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Tomu se ve spolupráci s odborem dopravy podařilo najít řešení, která schválila z hlediska bezpečnosti provozu i Policie ČR. Díky tomu zůstávají zachovány cykloobousměrky na trase od Zelného trhu ke Komenského náměstí nebo v ulici Mlýnská.

„Brno udělalo vše, co bylo v jeho silách pro zachování cykloobousměrek. Po dohodě s Policií ČR se nám podařilo zajistit jejich ponechání všude s výjimkou Rumiště, Radnické a Mendlova náměstí.  Na všech těchto místech je ale možnost, kudy místo objet. Svůj slib jsme tedy dodrželi,“ sdělil radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Na Radnické se cykloobousměrka zrušila, protože vzhledem k šíři silnice, autům a legislativním pravidlům zde není možné bezpečně zajistit trasu pro kola. Také další dva úseky se musejí zrušit kvůli bezpečnosti cyklistů, chodců i motoristů. „Vyzval jsem pana Šindeláře ze spolku Brno na kole k dialogu a vyjasnění názoru. Také jsem ho požádal, aby do našeho osobního setkání, kde bychom si mohli tyto věci vyjasnit, nepodával žalobu. Pan Šindelář by měl nyní navrhnout termín setkání,“ uvedl k aktuálnímu vývoji situace Kratochvíl.  

Město se dlouhodobě snaží cyklistickou dopravu v Brně podporovat. „Nastartovali jsme masivní rozvoj instalace stojanů pro kola. Brněnské komunikace začaly prověřovat přes 360 míst, kde by v rámci prvních dvou etap mohly být umístěny. S realizací by se mohlo začít už letos, nejpozději v příštím roce. Také se nám tento rok podařilo schválit několik záměrů na vybudování nových cyklostezek,“ popsal Kratochvíl.

 

V případě, že spolek podá na město žalobu, může dojít i ke komplikacím v rezidentním parkování. To by mohlo být v některých místech v rámci předběžného opatření zrušeno do vyřešení sporu. Pro rezidenty a abonenty by to znamenalo, že se v jejich okolí situace s parkováním nezlepší, a také by to představovalo finanční ztrátu těm, kteří si zakoupili rezidentní oprávnění do míst, kde kvůli soudním sporům nebude nutné.

 

 

PR
Magistrát města Brna

Zdroj

Další články

Komentáře