Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Středa, 6. ledna 2021 (23:47) Dušan Bouzek

Čtvrtá etapa Rallye Dakar: Klymčiw třetí mezi klasiky, Macík už se posunul na druhé místo

Ve středu byla na programu čtvrtá etapa letošního ročníku Rallye Dakar. Na závodníky čekala 337 kilometrů dlouhá speciálka vedoucí z Vádí al Davásiru do Rijádu.

Motorky: Přetahovaná mezi Hondou a KTM pokračuje, De Soultrait je novým lídrem

Po včerejším zdaru KTM si dnes zase mohli užít svou chvíli slávy u Hondy. Vítězem čtvrté etapy se totiž stal Joan Barreda. Pro Španěla se jednalo o druhé letošní etapové vítězství. Současně šlo o jeho 26. vyhranou etapu na Dakaru vůbec, čímž se v historických tabulkách osamostatnil na čtvrtém místě, které se po vítězství ve druhé etapě sdílel s pětinásobným vítězem této soutěže Markem Comou. Nyní ho dělí již jen jediný triumf od vyrovnání třetího Jordiho Arcaronse.

Druhý čas zajel ve středu Daniel Sanders. Australan přitom jednou boural. Třetí skončil jezdec tovární Husqvarny Luciano Benavides.

Jezdec stáje Bas Dakar Racing Skyler Howes, který se po úterní etapě posunul do celkového vedení, dnes mimo jiné i po jednom pádu obsadil dvacátou pozici. Ještě méně se dařilo vítězovi třetí etapy Tobymu Pricovi, který obsadil dvacátou druhou příčku.

Z českých závodníků letos poprvé nebyl nejlepší Martin Michek. Nejvýše se totiž z našich umístil Jan Brabec, který skončil třináctý. Michka potkal náraz do kamene, který odnesla zadní brzda a na posledních sto kilometrech mu nefungovala. Ve výsledcích obsadil devatenácté místo a skončil o jednu pozici za osmnáctým Rickym Brabcem, loňským vítězem. Milan Engel skončil dvacátý devátý, Roman Krejčí třicátý pátý, Libor Podmol třicátý osmý, David Pabiška třicátý devátý a Rudolf Lhotský po pádu šedesátý pátý.

Jan Brabec byl dnes nejlepším českým motorkářem. Foto: Jan Brabec/Facebook

O drama se postaral indický závodník CS Santosh. Ten totiž skončil po havárii v bezvědomí. Naštěstí ale kolem projížděl Paul Spierings, který u místa nehody zastavil a provedl u Santoshe úspěšnou resuscitaci. Později byl Santosh přepraven do nemocnice. Pozděi se ukázalo, že Santosh utrpěl úraz hlavy. Byl uveden do umělého spánku, aby nebyl otřesen a zítra ho čekají další vyšetření.

V celkovém pořadí sice Roman Krejčí obsadil třicátou pátou příčku, při pohledu na dnešní výsledky hodnocení Original by Motul pro závodníky jedoucí bez asistence ale mohl mít mnohem více důvodů k radosti. Nestačil totiž pouze na vítězného Emanuela Gyenese a skončil druhý. Třetí pozici obsadil Arunas Gelazninkas. Maurizio Gerini, který se po úterní etapě posunul do vedení, obsadil šesté místo. Ital během etapy mimo jiné i havaroval ve stejném místě jako zmíněný Santosh a asistoval Spieringsovi u resuscitace. David Pabiška skončil pátý a Rudolf Lhotský patnáctý.

V průběžném pořadí Original by Motul se do čela posunul Arunas Gelazninkas. Gerini je druhý a třetí pozice i nadále patří Romanovi Krejčímu. David Pabiška je šestý a Rudolf Lhotský jedenáctý.

Do celkového vedení se po středeční etapě posunul Xavier de Soultrait. Druhý je se ztrátou pouhých patnácti sekund Joan Barreda a třetí Ross Branch. Skyler Howes, který po třetí etapě vedl, se propadl na páté místo. Až patnáctý je loňský vítěz Ricky Brabec. Z Čechů je stále nejlepší sedmnáctý Martin Michek. Janu Brabcovi patří dvacátá třetí, Milanu Engelovi dvacátá devátá, Romanovi Krejčímu třicátá pátá, Davidu Pabiškovi čtyřicátá třetí, Liboru Podmolovi čtyřicátá osmá a Rudolfu Lhotskému padesátá šestá pozice.

Čtyřkolky: Cavigliasso jde do vedení, Kubiena zůstává sedmý

Čtyřkolkám ve středu kraloval Manuel Andujar. Druhou pozici obsadil Nicolas Cavigliasso a třetí skončil Alexandre Giroud. Giovanni Enrico, který se v úterý stal novým celkovým lídrem, dnes obsadil pátou pozici. Český jezdec Tomáš Kubiena skončil desátý a jeho týmový kolega u stáje Story Racing Laisvydas Kancius dvanáctý.

Na čele průběžného pořadí se znovu měnily pořádky. První je nyní Nicolas Cavigliasso. Za vítězem z roku 2019 se nachází se ztrátou devíti sekund Alexandre Giroud. Giovanni Enrico spadl na třetí místo. Tomáš Kubiena je sedmý a Laisvydas Kancius jedenáctý.

Automobily: Al-Attíja potřetí vítězem etapy, celkovým lídrem ale zůstává Peterhansel

Ani ve středu neskončila v kategorii automobilů vítězná šňůra Násira al-Attíji. Katařan vyhrál už třetí etapu v řadě. Lídr průběžného pořadí Stéphane Peterhansel skončil se ztrátou jedenácti sekund druhý. Vepředu se znovu pohybovalo úterní překvapení Henk Lategan. Jihoafričan skončil třetí, a to i přesto, že musel měnit pneumatiku.

Čtvrtou pozici původně obsadil devítinásobný šampion WRC Sébastien Loeb. Jezdec stáje Bahrain Raid Xtreme ale později dostal pětisekundovou penalizaci za překročení povolené rychlosti, což znamenalo pád na sedmé místo. Na čtvrtou příčku se tak posunul Carlos Sainz.

Z Čechů byl opět nejlepší Martin Prokop, který zajel jedenáctý čas. Miroslav Zapletal skončil dvacátý první a Tomáš Ouředníček padesátý sedmý.

Celkově stále vede Peterhansel. Druhý Al-Attíja na něj ztrácí necelé čtyři minuty. Na pódiové pozice se vrátil po včerejších potížích Sainz, který je třetí. Henk Lategan již je po vydařených posledních dvou dnech čtvrtý. Mathieu Serradori, kterému patřilo třetí místo po úterní etapě, se propadl na šesté místo. Martin Prokop se posunul na devátou příčku. Miroslav Zapletal je osmnáctý a Tomáš Ouředníček padesátý první.

Miroslav Zapletal se dnes posunul na osmnácté místo. Foto: Offroadsport

Lehké vozy: Enge sedmý mezi prototypy

Mezi lehkými vozy patřila středeční etapa Aronu Domzalovi, který současně vyhrál i v SSV. Vydařený den zažil po delší době Kris Meeke. Brit sice vyhrál v sobotu prolog, v nedělní první etapě ale jeho vůz postihl požár a s jeho následky se potýkal i v dalších etapách. Dnes z toho ale bylo pro bývalého jezdce WRC celkové druhé místo a vítězství v kategorii lehkých prototypů. Třetí pozici obsadil další účastník kategorie lehkých prototypů Mitchell Guthire.

Francisco Lopez Contardo, který před startem etapy vedl hodnocení SSV, dnes skončil v této kategorii čtvrtý. Absolutně obsadil šesté místo. Nepovedený den za sebou má Cristina Gutiérrezová, která byla po úterním programu první mezi lehkými prototypy. Ve středu ji ale potkaly technické problémy, kvůli kterým obsadila celkovou padesátou příčku. Mezi lehkými prototypy skončila osmnáctá.

Tomáši Engemu se dnes technické problémy naopak vyhnuly. Jediný Čech v historii formule 1 zastavil pouze jednou, aby zkontroloval zadní nápravu. V cíli z toho bylo patnácté místo celkově a sedmé mezi lehkými prototypy. Josef Macháček, který servisoval ještě před startem etapy, skončil čtyřicátý sedmý absolutně a sedmnáctý mezi lehkými prototypy.

Celkové pořadí lehkých vozů stále vede Francisco Lopez Contardo. Druhý je Aron Domzala a třetí Austin Jones. Stejně vypadá i nejlepší trojice kategorie SSV. V lehkých prototypech se do čela posunul Seth Quintero. Cristina Gutiérrezová spadla na druhé místo. Třetí je Mattias Ekström. Josef Macháček je v lehkých prototypech sedmý a Tomáš Enge osmnáctý. Celkově je Macháček dvacátý třetí a Enge padesátý.

Tomáš Enge dnes neměl žádné technické problémy. Foto: Buggyra Zero Mileage Racing

Kamiony: Sotnikova nezastavily ani tři defekty, Macík už je druhý

Ve středu dosáhl mezi kamiony svého třetího etapového vítězství Dmitrij Sotnikov. Jezdec Kamazu skončil první i přesto, že ho potkaly tři defekty pneumatiky. Na druhém místě se umístil Sotnikovův týmový kolega a současně loňský vítěz Andrej Karginov. Třetí pozici obsadil Aleksej Višněvskij z Mazu.

Z Čechů se znovu dařilo nejvíce Martinu Macíkovi, který skončil čtvrtý. Mezi nejlepšími deseti se ale umístili také sedmý Martin Šoltys a devátý Jaroslav Valtr. Stáj Tatra Buggyra Racing ale neměla v první desítce jenom Šoltyse, ale také jeho parťáka Ignacia Casaleho. Chilan skončil šestý. Až s jedenáctou příčkou se musel spokojit Aleš Loprais, který ztratil kvůli defektu pneumatiky. Šestnáctý skončil Lopraisův týmový kolega Jan Tománek a dvacátý první Tomáš Tomeček. Řidič asistenčního kamionu stáje PH-Sport Dušan Randýsek do cíle stále nedorazil.

V cíli zatím není ani Sergej Vjazovič. Bělorus, který po úterní etapě figuroval na druhém místě, se dnes potýkal s technickými problémy.

Celkově vede Sotnikov s náskokem téměř dvaceti šesti a půl minuty. Na druhou pozici už se posunul Martin Macík. Třetí je Anton Šibalov. Aleš Loprais je pátý, Ignacio Casale šestý, Martin Šoltys osmý, Jaroslav Valtr jedenáctý, Jan Tománek čtrnáctý a Tomáš Tomeček dvacátý první.

Martin Macík se dnes posunul na druhé místo. Foto: Big Shock Racing

Classic: Klymčiwova bronzová středa

Své dosud nejvydařenější vystoupení na letošním Dakaru zažil ve středu Ondřej Klymčiw, který s vozem Škoda LR130 obsadil třetí místo v kategorii Classic. Nad jeho síly byl pouze Marc Douton, který znovu vyhrál, a druhý Juan Donatiu. Celkově je Klymčiw sedmý. Vede Douton před druhým Donatiuem a třetím Frédéricem Verdaguerem.

Kompletní výsledky čtvrté etapy a průběžná pořadí najdete zde.

Titulní fotografie: Škodovkou na Dakar

Další články