Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Středa, 13. ledna 2021 (19:07) Dušan Bouzek

Desátá etapa Rallye Dakar: Macík znovu kraloval kamionům, Macháček drží vedení v lehkých prototypech

Na účastníky Rallye Dakar čekala ve středu letošní desátá etapa. Začínala v Neomu a končila v Al Ule. Její součástí bylo 342 měřených kilometrů.

Motorky: Cornejo po pádu končí, Benavides novým lídrem

Po deváté etapě vypadala situace Josého Ignacia Corneja v kategorii motocyklů velmi slibně. Chilan navýšil své vedení v čele soutěže téměř na jedenáct a půl minuty. Po středeční desáté rychlostní zkoušce je ale jasné, že nevyhraje. Během etapy ho totiž potkal pád. Do cíle sice zvládl dojet, poté ale podstoupil zdravotní prohlídku a po ní musel kvůli riziku otřesu mozku odstoupit.

Cornejovi kolegové z továrního týmu Honda se v cíli středeční etapy naopak umístili na prvních třech místech. Zvítězil úřadující šampion Ricky Brabec. Druhý skončil Joan Barreda, který jel po úterním pádu s poraněnou nohou, a třetí Kevin Benavides.

Z Čechů se dařilo nejvíce třináctému Martinu Michkovi. Jeho týmový kolega ze stáje Orion – Moto Racing Group Milan Engel skončil mimo jiné i po jedné výměně pneumatiky dvacátý, Libor Podmol dvacátý pátý, Jan Brabec třicátý druhý, Roman Krejčí třicátý čtvrtý, David Pabiška třicátý osmý a Rudolf Lhotský, který mimo jiné jednou upadl, čtyřicátý osmý. Brabec, Krejčí a Lhotský obdrželi v cíli časové penalizace. Zatímco Brabec dostal sedmnáct minut navíc, Krejčí patnáct a Lhotský pět.

V hodnocení Original by Motul pro motorkáře startující bez asistence triumfoval Arunas Gelažninkas a upevnil si tak celkové vedení. Druhý skončil Emanuel Gyenes a třetí Benjamin Melot. David Pabiška zajel pátý a Rudolf Lhotský jedenáctý čas. Celkově vede Gelažninkas o více než hodinu před druhým Gyenesem. Třetí je Melot. Pabiškovi patří čtvrtá příčka a Lhotskému devátá.

V celkovém pořadí se posunul na první místo Kevin Benavides. Argentinec má ale k dobru pouze 51 sekund před druhým Rickym Brabcem. Pro úřadujícího šampiona tak najednou není obhajoba vítězství zas tak nereálná. Třetí pozice patří Samu Sunderlandovi, který skončil ve středeční etapě osmý. Martinu Michkovi patří v průběžném pořadí 12. pozice. Milan Engel je devatenáctý, David Pabiška třicátý první, Libor Podmol třicátý třetí a Rudolf Lhotský čtyřicátý třetí. Jan Brabec a Roman Krejčí již nyní jedou po předešlých technických problémech v režimu Dakar Experience, tedy bez nároku na umístění v celkovém pořadí.

Ricky Brabec už je celkově druhý. Foto: Ricky Brabec/Facebook

Čtyřkolky: Pedemonte vítězem etapy, Andujar navyšuje náskok

Mezi čtyřkolkami ve středu původně zvítězil Pablo Copetti. Později ale dostal penalizaci pěti minut, která ho odsunula až na čtvrté místo. Na první pozici se tak posunul Italo Pedemonte Druhý skončil celkový lídr Manuel Andujar a třetí Alexandre Giroud. Tomáš Kubiena obsadil mimo jiné i po dvouminutové penalizaci osmou pozici. Druhý jezdec Kubienovy vlastní stáje Story Racing Laisvydas Kancius skončil desátý.

V celkovém vedení navýšil Manuel Andujar svůj náskok na dvacet jedna minut před druhým Alexandrem Giroudem. Třetí místo má ve svém držení Giovanni Enrico. Středeční vítěz Italo Pedemonte se nachází na páté příčce. Tomáš Kubiena je sedmý a Laisvydas Kancius devátý.

Auta: Al-Rajhiho druhé letošní prvenství, Al-Attíja stáhl Peterhansela jen nepatrně

Kategorie automobilů patřila v desáté etapě Jazídu Al-Rajhimu. Jezdec stáje Overdrive Toyota si dojel pro své druhé etapové vítězství na letošním Dakaru. Saudskoarabskému pilotovi se podařilo zvítězit i přesto, že třicet kilometrů před koncem píchnul pneumatiku a na ní se rozhodl dojet až do cíle.

Jazíd Al-Rajhi si připsal druhé etapové prvenství v letošním ročníku Rallye Dakar. Úvodní foto: Yazeed Racing

Druhý skončil se ztrátou dvou minut a čtyř sekund Násir Al-Attíja. Třetí pozici obsadil lídr průběžného pořadí Stéphane Peterhansel. Francouz sice Al-Attíjovi podlehl, jezdec Toyoty ale z jeho náskoku ukrojil pouze 49 sekund.

Martin Prokop se tentokrát v elitní desítce neumístil. Jezdec stáje Benzina Orlen obsadil 14. příčku. Tomáš Ouředníček skončil na 36. místě. Do cíle dojížděl s rozbitou poloosou, která mu odešla deset kilometrů před cílem. Miroslav Zapletal, který už jede mimo celkové pořadí a v cíli tak vyfasoval patnáctiminutový trest, se umístil jako třicátý devátý.

V úvodu etapy o sobě dával vědět Jasír Sajdan. Na prvním kontrolním bodu dokonce vedl. Pak ho ale potkaly technické problémy. Do cíle dorazil se ztrátou větší než tři a půl hodiny na vítězného Al-Rajhiho a obsadil 52. příčku.

V celkovém pořadí vede po desáté etapě Peterhansel s náskokem sedmnácti minut a jedné sekundy na druhého Násira Al-Attíju. Třetí místo stále drží Carlos Sainz. Španěl má náskok bezmála hodinu a čtvrt na čtvrtého Jakuba Przygonského. Martin Prokop klesl z osmého místa na deváté. Tomáš Ouředníček je čtyřicátý čtvrtý.

Lehké vozy: Macháček udržel vedení mezi prototypy

Mezi lehkými vozy byl ve středu nejlepší Sergej Karjakin. Ten zvítězil jak celkově, tak v hodnocení SSV. I na zbylých dvou pódiových umístěních skončili účastníci třídy SSV. Druhou pozici obsadil Austin Jones a třetí Michal Goczal. Francisco Lopez Contardo, který po úterním programu vedl jak celkově, tak v SSV, se musel ve středu spokojit se šestým místem jak v rámci absolutní klasifikace, tak v hodnocení SSV.

V lehkých prototypech zvítězil ve středu bývalý jezdec WRC Kris Meeke, který celkově obsadil sedmou příčku. Druhý skončil Lionel Baud a třetí Jean Remy Bergounhe. Z jezdců stáje Buggyra Zero Mileage Racing byl stejně jako včera lepší Tomáš Enge. Liberecký rodák se umístil v hodnocení lehkých prototypů na sedmé příčce. Josef Macháček se musel mimo jiné i po jednom defektu spokojit s desátým místem. V celkovém pořadí byl Enge dvacátý třetí a Macháček dvacátý sedmý.

V průběžném pořadí lehkých vozů si udržel první místo Francisco Lopez Contardo. Jeho náskok na druhého Austina Jonese činí deset minut a třináct sekund. Třetí je Aron Domzala. Tato trojice se nachází také na prvních třech příčkách hodnocení SSV.

Mezi lehkými prototypy sice skončil Josef Macháček ve středu pouze na desáté příčce, své celkové vedení v této kategorii si ale udržel. Dokázal ho dokonce navýšit na zhruba hodinu a půl před druhou Cameliou Liparotiovou, pro kterou skončila středeční etapa mezi lehkými prototypy 13. místem. Třetí je Philippe Pinchedez. Sethu Quinterovi, který v úterý po technických problémech ztratil mezi lehkými prototypy průběžné vedení, nyní náleží šestá příčka. Tomáš Enge se propadl z devátého místa na desáté. V celkovém pořadí lehkých vozů je Macháček třináctý a Enge třicátý šestý.

Josef Macháček navýšil své vedení v lehkých prototypech. Foto: Dakar Rally

Kamiony: Macík pokračuje v krasojízdě

Martin Macík si z letošního ročníku Rallye Dakar odnese alespoň dvě etapová vítězství. Po úterním triumfu totiž jezdec stáje Big Shock Racing zvítězil i ve středu. Sedlčanského jezdce nezastavila na cestě za dalším triumfem ani výměna pneumatiky a jízda bez předního skla. To mu prasklo krátce poté, co trefil větev. V první trojici českého jezdce doplnili druhý Dmitrij Sotnikov a třetí Ajrat Mardějev.

Do nejlepší desítky se kromě Macíka vešli ještě další dva Češi. Sedmý skončil Aleš Loprais a devátou příčku obsadil Jaroslav Valtr. Na osmé pozici pak navíc skončil jezdec týmu Tatra Buggyra Racing Ignacio Casale. Martin Šoltys byl s penalizací jedné minuty šestnáctý, mimo jiné i poté, co musel zastavovat kvůli prasklé hadici od nádrže. Tomáš Tomeček skončil na osmnácté příčce.

V průběžném pořadí nadále kontroluje vedení Dmitrij Sotnikov, který má před druhým Antonem Šibalovem náskok již téměř čtyřicet sedm a půl minuty. Třetí je Ajrat Mardějev. Nejvýše umístěným Čechem zůstává stále čtvrtý Aleš Loprais. Martin Macík se i přes dva etapové triumfy v řadě neodlepil z průběžné páté pozice. Na Lopraise momentálně ztrácí necelých dvanáct minut. Ignaciu Casalemu patří devátá, Martinu Šoltysovi desátá, Jaroslavu Valtrovi dvanáctá a Tomáši Tomečkovi sedmnáctá pozice.

Dmitrij Sotnikov míří v kategorii kamionů za vítězstvím. Foto: Kamaz - Master

Classic: Klymčiwa znovu trápila technika

Stejně jako o den dříve skončila i středeční etapa Rallye Dakar pro účastníka kategorie Classic Ondřeje Klymčiwa předčasně. Důvodem byly problémy s motorem. Ty Klymčiwa potkaly ve druhé rychlostní zkoušce. Tu první zvládl dokončit a pokud se mu podaří vůz Škoda LR130 opravit, může se do soutěže ve čtvrtek vrátit. Ve výsledcích etapy figuruje český závodník na 21. příčce. Vyhrál Lilian Harichoury před druhým Kilianem Revueltou a třetím Marcem Doutonem.

Desátá etapa neměla pro Ondřeje Klymčiwa šťastný konec. Foto: Škodovkou na Dakar

Douton i nadále zůstává celkovým lídrem. Druhý je Juan Donatiu a třetí příčku okupuje středeční vítěz Lilian Harichoury. Klymčiw je šestnáctý.

Kompletní výsledky desáté etapy a průběžná pořadí najdete zde.

Co jezdci řekli po dojezdu do cíle etapy, si můžete přečíst v tomto článku.

Titulní fotografie: Big Shock Racing

Další články