Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Středa, 13. ledna 2021 (07:22) Dušan Bouzek

Devátá etapa Rallye Dakar: Macík vyhrál mezi kamiony, Macháček vede v lehkých prototypech

V úterý čekala jezdce na Rallye Dakar devátá etapa. Ta se konala ve městě Neom a měřila celkem 465 kilometrů.

Motorky: Hattrick Hondy, Price po pádu končí

V kategorii motocyklů ovládl devátou etapu tovární tým Hondy. Pro vítězství si dojel Kevin Benavides, pro kterého se jednalo o druhý letošní etapový triumf. Druhý skončil úřadující šampion Ricky Brabec a třetí pozici obsadil celkový lídr José Ignacio Cornejo.

Z českých jezdců se jako obvykle umístil nejvýše jezdec stáje Orion – Moto Racing Group. Tentokrát to ale nebyl Martin Michek, jak je zvykem, ale Milan Engel, který obsadil patnáctou příčku. Michka během etapy trápily navigační potíže a navíc ho potkal jeden pád. V konečných výsledcích figuroval na dvacáté příčce.

Nejlepším českým motorkářem byl v úterý Milan Engel. Foto: Orion - Moto Racing Group

Jan Brabec již jede po technických problémech z minulého týdne bez nároku na celkové umístění v rámci Dakar Experience a v cíli etapy tak na něj opět čekala časová penalizace. Skončil dvacátý šestý. Jezdce stáje Strojrent Racing potkal pád, při kterém si poškodil roadbook a ve zbytku etapy tak musel jet podle stop od jiných závodníků.

Třicátý skončil Libor Podmol a třicátý pátý Roman Krejčí, který stejně jako Jan Brabec již jede bez nároku na celkové umístění v rámci Dakar Experience a i on tak obdržel v cíli časový trest. Jezdci stáje Jantar Team David Pabiška a Rudolf Lhotský obsadili třicátou šestou, respektive padesátou příčku. Lhotský obdržel dvacetiminutovou penalizaci, protože neprojel jedním kontrolním bodem.

V hodnocení Original by Motul pro jezdce závodící bez asistence triumfoval Emanuel Gyenes, následovaný druhým Benjaminem Melotem a třetím Arunasem Gelažninkasem. Hned za nejlepší trojicí se umístil David Pabiška, který skončil čtvrtý. Rudolf Lhotský skončil na desáté příčce. Celkově stále vede v Original by Motul Gelažninkas. Druhé místo patří Gyenesovi a třetí Melotovi. Pabiška je čtvrtý a Lhotský devátý.

Celkově vede mezi motocykly José Ignacio Cornejo, jehož náskok na druhého Kevina Benavidese činí téměř jedenáct a půl minuty. Třetí pozice patří Samu Sunderlandovi, který dnes skončil čtvrtý. Úřadující šampion Ricky Brabec povyskočil na čtvrtou příčku. Martin Michek je třináctý, Milan Engel dvacátý první, David Pabiška třicátý druhý, Libor Podmol třicátý pátý a Rudolf Lhotský čtyřicátý čtvrtý.

Soutěž skončila pro Tobyho Price, který se před startem etapy nacházel na druhé příčce průběžného pořadí. Australan se totiž při pádu zranil. Později u něj byla odhalena zlomenina klíční kosti. U jeho nehody asistovali Ricky Brabec a Sam Sunderland. Těm později organizátoři odečetli čas, který u incidentu strávili. Brabcovi vrátili dvacet dva minut a Sunderlandovi šestnáct. Druhého jmenovaného pak ve zbytku etapy zdržel ještě pád, při kterém si navíc poškodil roadbook a musel tak následovat ostatní jezdce, aby našel cíl.

Price ale nebyl jediným z předních protagonistů, pro které letošní Rallye Dakar v úterý skončila. Pád, který znamenal odstoupení, měl také Luciano Benavides. Argentinec, jemuž patřilo před začátkem deváté etapy celkové desáté místo, si vykloubil rameno. Odstoupil ale také Ross Branch z továrního týmu Yamahy, kterého stejně jako jeho parťáka Franca Caimiho o den dříve zradil motor. Z jezdců továrního týmu „tří ladiček“ tak nyní pokračuje v závodě již jenom Adrien van Beveren, který je průběžně jedenáctý.

Čtyřkolky: Kubiena havaroval, Andujar stále v čele

Mezi čtyřkolkami zvítězil v úterý Giovanni Enrico. Druhou pozici obsadil Alexandre Giroud a na třetím místě skončil vedoucí muž průběžného pořadí Manuel Andujar. Bezproblémovou etapu nezažil český závodník Tomáš Kubiena. Jezdec své vlastní stáje Story Racing měl drobné technické problémy a jednou také havaroval. Obsadil osmou příčku. Malé technické potíže se nevyhnuly ani Kubienovu parťákovi Laisvydasu Kanciusovi, který skončil devátý.

Celkovým lídrem zůstává i po deváté etapě Manuel Andujar. Druhý je se ztrátou necelých devatenácti a půl minuty Alexandre Giroud a třetí příčka patří úternímu vítězi Giovannimu Enricovi. Tomáš Kubiena se propadl ze šestého místa na sedmé. Laisvydas Kancius je devátý.

Tomáš Kubiena je tři etapy před koncem sedmý mezi čtyřkolkáři. Foto: Story Racing

Auta: Peterhansel se přiblížil k vítězství

Mezi automobily udělal v deváté etapě velký krok za svým čtrnáctým triumfem na Rallye Dakar Stéphane Peterhansel. Jezdec týmu X-raid Mini JCW si totiž připsal své první letošní etapové vítězství. Jeho nejbližší pronásledovatel v boji o celkové vítězství Násir al-Attíja, který v úterý obsadil druhé místo, ztratil na Francouze dvanáct minut. Třetí pozici obsadil al-Attíjův týmový kolega od stáje Toyota Gazoo Racing Giniel de Villiers. Jak Al-Attíju, tak De Villierse sužovaly defekty pneumatik. Zatímco první jmenovaný píchnul třikrát, De Villiers dvakrát.

Mezi nejlepší desítkou opět nechyběl Martin Prokop. Jezdec stáje Benzina Orlen skončil šestý. Jeho krajana Tomáše Ouředníčka znovu provázely potíže. Pilot týmu Ultimate Dakar musel ještě cestou na start měnit tlumiče. Bezproblémová ale pro Ouředníčka nebyla ani etapa samotná, v níž narazil do skály a poškodil si pneumatiku. Musel tak měnit kolo. Celkově Ouředníček nakonec obsadil 44. místo.

Technické problémy se nevyhnuly ani Miroslavu Zapletalovi, který již závodí v rámci Dakar Experience bez nároku na umístění v celkovém pořadí a tak ho v cíli čekala patnáctiminutová penalizace. Jezdec stáje Offroadsport musel spravovat prasklý kulový čep. Skončil padesátý první.

Trable technického rázu musel řešit i Carlos Sainz. Španěl si nejprve přivodil defekt a poté musel opravovat brzdy. Obsadil 11. příčku. Do boje o nejvyšší příčky byl v úterý dlouho zapojen Mathieu Serradori. Na posledních sto kilometrech se ale na jeho voze Century CR6 objevila porucha. V konečných výsledcích etapy tak Francouz figuruje až jako dvacátý šestý.

Celkové Peterhanselovo vedení před druhým Násirem al-Attíjou již činí sedmnáct minut a padesát sekund. Na třetím místě zůstává Carlos Sainz. Martin Prokop je i nadále osmý a Tomáš Ouředníček figuruje na čtyřicáté čtvrté příčce.

Stéphane Peterhansel je blízko svému čtrnáctému vítězství na Rallye Dakar. Foto: X-raid

Lehké vozy: Macháček se stává lídrem lehkých prototypů, Enge poprvé mezi nejlepší trojicí

Mezi lehkými vozy si v úterý připsal další etapové vítězství Francisco Lopez Contardo, který současně ovládl hodnocení SSV. Účastníci kategorie SSV se umístili také na zbylých pódiových příčkách. Druhý skončil Chalífa al-Attíja a třetí Marek Goczal.

Mezi lehkými prototypy zvítězila Cristina Gutiérrezová, která celkově skončila na šestnáctém místě. Tam ji odsunula mimo jiné i patnáctiminutová penalizace, kterou Španělka dostala jakožto účastnice Dakar Experience. O čtyřicet sedm sekund za ní zaostal Tomáš Enge. Ten skončil v absolutní klasifikaci sedmnáctý a druhý mezi lehkými prototypy. Jednalo se tak o jeho premiérové umístění mezi nejlepší trojicí na Dakaru.

Pro Tomáše Engeho skončila devátá etapa letošního ročníku Rallye Dakar stříbrem. Foto: Buggyra Zero Mileage Racing

Engeho týmový kolega u stáje Buggyra Zero Mileage Racing Josef Macháček musel řešit potíže s elektronikou a také ho potkaly dva defekty. Celkově skončil dvacátý třetí a zároveň sedmý v hodnocení lehkých prototypů.

Technické problémy postihly Setha Quintera. Tomu patřila před etapou v absolutní klasifikaci druhá příčka a zároveň vedoucí pozice mezi lehkými prototypy. V poslední verzi výsledků etapy zatím nefiguroval.

Příliš se nevedlo ani Austinu Jonesovi, který po pondělní etapě vedl jak celkově, tak v SSV. Američan v úterý obsadil celkově i v SSV desátou příčku. Jonesovy nepovedené etapy využil Francisco Lopez Contardo, který se vrátil do celkového vedení. Jones ztrácí na druhém místě necelých dvanáct a půl minuty. Třetí je Aron Domzala. Stejně vypadá nejlepší trojice také v hodnocení SSV.

Radost může ale českým fanouškům dělat pohled na průběžné pořadí lehkých prototypů. Tam se totiž po úterních problémech Quintera posunul jezdec stáje Buggyra Zero Mileage Racing Josef Macháček. Jeho náskok na druhou Cameliu Liparotiovou navíc činí již více než jednu a čtvrt hodiny. Tomáš Enge se posunul na deváté místo. Celkově je Macháček třináctý a Enge třicátý pátý.

Kamiony: Macík slavil svůj první etapový triumf

Nebyl to ale jenom Josef Macháček, kdo dal v úterý českým fanouškům důvod k úsměvu. Těšit je totiž mohl také výkon Martina Macíka v kategorii kamionů. Jezdec stáje Big Shock Racing si připsal své první etapové vítězství na Dakaru. Současně se jednalo o první etapový triumf českého kamionisty na Dakaru od ročníku 2018, v němž ovládl úvodní etapu Aleš Loprais s Tatrou. V nejlepší trojici doplnily Macíka Kamazy. Druhý skončil Ajrat Mardějev a třetí Dmitrij Sotnikov.

Těsně za pódiovými pozicemi skončil čtvrtý Aleš Loprais. Do první desítky se ale vešel také devátý Martin Šoltys, a to navzdory problémům s turbem a defektu pneumatiky. Nelehký den zažil také Šoltysův kolega u stáje Tatra Buggyra Racing Ignacio Casale. Chilan sice v úvodu dokonce vedl, pak ho ale postihly problémy s elektronikou a skončil až třináctý.

Technické problémy se nevyhnuly ani Jaroslavu Valtrovi, který do toho musel řešit ještě dva defekty. Obsadil 11. místo. Řidič asistenčního kamionu stáje South Racing Tomáš Tomeček během etapy mimo jiné pomáhal vytáhnout účastníka kategorie lehkých vozů Ferdinanda Brachettiho, který zapadl. Ve výsledkové listině etapy obsadil český jezdec dvacáté místo.

Celkově stále vede Dmitrij Sotnikov, jehož náskok na druhého Antona Šibalova činí zhruba tři čtvrtě hodiny. I na třetí pozici se nachází jezdec Kamazu – Ajrat Mardějev. Z českých jezdců je stále nejlepší čtvrtý Aleš Loprais. Úterní vítěz Martin Macík zůstává pátý a na svého krajana ztrácí necelých devatenáct minut. Martin Šoltys je devátý, Ignacio Casale desátý, Jaroslav Valtr dvanáctý a Tomáš Tomeček sedmnáctý.

Aleš Loprais je i nadále nejlepším Čechem v průběžném pořadí kategorie kamionů. Foto: Dakar Rally

Classic: Konec Klymčiwových nadějí

Nelehké úterý zažil na Dakaru účastník kategorie Classic s vozem Škoda LR130 Ondřej Klymčiw. Toho nejprve potkal defekt a poté se mu porouchala převodovka. Kvůli tomu dokončil pouze dvě ze čtyř rychlostních zkoušek. V úterních výsledcích obsadil až 21. místo. Zvítězil Kilian Revuelta před druhým Marcem Doutonem a třetím Antoniem Gutiérrezem. V celkovém pořadí vede Marc Douton. Druhý je Juan Donatiu a třetí Lilian Harichoury. Klymčiw se propadl na 15. příčku. Jelikož v úterý dokončil úvodní dvě rychlostní zkoušky, může ve středu v soutěži pokračovat.

Kompletní výsledky deváté etapy a průběžná pořadí můžete najít zde.

Titulní fotografie: Big Shock Racing

 

Další články