Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pátek, 15. ledna 2021 (15:18) Dušan Bouzek

Dvanáctá etapa Rallye Dakar: Macháček slaví šestý triumf, Macík vyhrál další etapu

V pátek vyvrcholil 43. ročník Rallye Dakar. Uzavřela ho dvanáctá etapa z Janbú do Džiddy, která měřila 200 kilometrů.

Motorky: Premiérový titul pro Benavidese, Michek desátý

Mezi motocykly si dojel v poslední etapě pro vítězství jezdec tovární Hondy Ricky Brabec. Nejvíce ale mohl v cíli slavit jeho týmový kolega Kevin Benavides. Argentinec sice skončil v etapě druhý, udržel se ale v celkovém vedení a může se tak radovat z premiérového triumfu na Rallye Dakar. Současně se stal prvním Argentincem, který ovládl na Dakaru kategorii motocyklů.

Kevin Benavides získal své první vítězství v Rallye Dakar. Foto: Dakar Rally

Třetí pozici obsadil v etapových výsledcích jezdec továrního týmu KTM Matthias Walkner. Jeho týmový kolega Sam Sunderland, který do etapy vstupoval jako druhý muž průběžného pořadí, skončil v pátek mimo nejlepší desítku. Brit obsadil 11. příčku.

Z Čechů se původně umístil nejvýše Martin Michek. Jezdec stáje Orion – Moto Racing Group ale nakonec obdržel dvacetiminutovou penalizaci, která ho odsunula ze šestého místa na dvacáté třetí. Nejlépe tak v pátek z našich reprezentantů skončil Michkův týmový kolega Milan Engel, který bral 16. příčku. Jan Brabec skončil po šestnáctiminutové penalizaci dvacátý pátý, David Pabiška třicátý druhý, Libor Podmol čtyřicátý osmý, Rudolf Lhotský s dvacetiminutovým trestem čtyřicátý devátý a Roman Krejčí po patnáctiminutové penalizaci šedesátý třetí.

Podmol se během etapy ocitl v problémech. Po havárii si totiž poškodil přední kolo. Pomohl mu ale Roman Krejčí, který mu půjčil své přední kolo a Podmol tak mohl svůj premiérový Dakar dokončit. Krejčí provizorně opravil Podmolovo kolo a dojel na něm do cíle.

Adrien van Beveren ale soutěž dokončit nedokázal. Francouze postihly technické problémy. To znamená, že závod letos nedojel ani jeden z továrních jezdců Yamahy. Již v dřívější fázi soutěže odstoupili Van Beverenovi parťáci Franco Caimi, Andrew Short, Ross Branch a Jamie McCanney.

V rámci hodnocení Original by Motul pro motorkáře jedoucí bez asistence byl v poslední etapě zprvu nejlepší Benjamin Melot. V cíli ale Francouz obdržel desetiminutovou penalizaci, která ho odsunula na druhou pozici. Na první příčku se díky tomu posunul Emanuel Gyenes. Třetí skončil Arunas Gelažninkas. David Pabiška byl čtvrtý a Rudolf Lhotský třináctý.

Z celkového vítězství se v Original by Motul raduje Arunas Gelažninkas. Druhý končí Emanuel Gyenes a třetí Benjamin Melot. Hned za pódiovými pozicemi, tedy na čtvrtém místě, se umístil David Pabiška. Rudolf Lhotský obsadil devátou příčku.

V celkovém pořadí končí na druhém místě za vítězným Benavidesem Ricky Brabec. Jedná se o první dvojité vítězství pro Hondu na Dakaru od roku 1987. Tehdy vyhrál Cyril Neveu před druhým Edim Oriolim. Jako třetí letos končí Sam Sunderland. Bramborovu medaili bere při svém prvním startu na Dakaru Sunderlandův týmový kolega u tovární stáje KTM Daniel Sanders.

Martin Michek dokázal udržet desátou příčku. Jedná se o první umístění českého motorkáře na Dakaru mezi nejlepšími deseti od roku 1998. Tehdy skončil desátý Stanislav Zloch. Milan Engel obsadil osmnáctou, David Pabiška třicátou, Libor Podmol třicátou první a Rudolf Lhotský čtyřicátou první příčku. Jan Brabec s Romanem Krejčím dojeli do cíle po potížích, které je během soutěže postihly, v režimu Dakar Experience, tedy bez nároku na celkové umístění.

Martin Michek skončil v letošním ročníku Rallye Dakar desátý. Foto: Orion - Moto Racing Group

Závěrečný den letošního ročníku bohužel zastínila smutná zpráva. Na následky pádu v sedmé etapě totiž umřel francouzský motocyklista Pierre Cherpin. Bylo mu 52 let.

Čtyřkolky: Andujar vítězem, Kubiena pátý

Ve čtyřkolkách se s letošním ročníkem Rallye Dakar rozloučil etapovým triumfem Pablo Copetti. Druhou pozici obsadil Manuel Andujar a třetí skončil Kamil Wisniewski.

Stejně jako ve čtvrtek skončil hned za pódiovými pozicemi Tomáš Kubiena, který obsadil čtvrté místo. Druhý jezdec Kubienovy vlastní stáje Story Racing Laisvydas Kancius se s minutovou penalizací umístil na osmé příčce.

Z celkového vítězství se raduje Manuel Andujar před druhým Giovannim Enricem a třetím Pablem Copettim. Tomáš Kubiena při svém pátém startu na Dakaru poprvé dorazil do cíle. Skončil na páté příčce. Jeho týmový kolega Laisvydas Kancius obsadil sedmou pozici.

Manuel Andujar se v cíli nemohl ubránit dojetí. Foto: Dakar Rally

Auta: Peterhanselův čtrnáctý triumf, Prokop udržel deváté místo

Závěrečnou etapu letošního ročníku zvládl mezi účastníky kategorie automobilů nejlépe Carlos Sainz. Za jezdcem stáje X-raid Mini JCW skončil na druhé pozici pilot týmu Toyota Gazoo Racing Násir Al-Attíja. Třetí místo obsadil Sainzův parťák Stéphane Peterhansel.

Z trojlístku Čechů zvládl poslední etapu nejlépe patnáctý Martin Prokop. Na dvacáté sedmé příčce ale skončil jezdec týmu Offroadsport Miroslav Zapletal. Ten odjel závěrečnou fázi soutěže již v režimu Dakar Experience, tedy bez nároku na celkové umístění. V cíli tak na něj dnes čekala patnáctiminutová penalizace. Tomáš Ouředníček, u něhož se ani poslední den neobešel bez technických problémů, skončil čtyřicátý šestý.

Další smolný den zažil v pátek Jazíd Al-Rajhi. Saudskoarabskému závodníkovi, který letos vyhrál dvě etapy, selhal v závěru motor. Musel tak čekat na příjezd asistenčního kamionu a na boj o další etapový triumf si mohl nechat zajít chuť. Nakonec skončil třicátý šestý se ztrátou padesáti čtyř minut na Sainze.

V první trojici celkového pořadí najdeme stejná jména jako mezi nejlepším triem dnešní etapy. Vítězí Stéphane Peterhansel a připisuje si tak již svůj čtrnáctý triumf na Rallye Dakar. Prvních šest (1991, 1992, 1993, 1995, 1997 a 1998) si Francouz připsal v sedle motocyklu. Zbylých osmi (2004, 2005, 2007, 2012, 2013, 2016, 2017 a letos) již dosáhl za volantem automobilu. Násir Al-Attíja končí na druhém místě a loňský vítěz Carlos Sainz si letos musí vystačit se třetí příčkou. Martin Prokop se udržel na deváté příčce. Tomáš Ouředníček obsadil 42. pozici.

Stéphana Peterhansela můžeme ode dneška nazývat čtrnáctinásobným vítězem Rallye Dakar. Foto: Dakar Rally

Lehké vozy: Macháček získává šesté dakarské vítězství

Mezi lehkými vozy zvládl poslední etapu nejlépe Kris Meeke. Jezdec stáje PH-Sport, který v minulosti vyhrál mimo jiné i pět podniků WRC, současně zvítězil v hodnocení lehkých prototypů. Celkově druhý skončil v pátek vítěz SSV Reinaldo Varela. Třetí místo obsadil Michal Goczala, další účastník kategorie SSV.

Josef Macháček se v páteční etapě umístil na celkovém 17. místě. Jeho týmový kolega u stáje Buggyra Zero Mileage Racing Tomáš Enge skončil dvacátý pátý. Mezi lehkými prototypy byl Macháček pátý a Enge sedmý.

V celkovém pořadí i v SSV se raduje z vítězství Francisco Lopez Contardo, přestože v pátek z toho pro něj byla pouze celková 11. příčka a 8. místo v SSV. Druhé místo obsadil Austin Jones a třetí Aron Domzala, kteří stejných výsledků jako v celkové klasifikaci dosáhli i v SSV.

V lehkých prototypech se ovšem raduje z vítězství pilot stáje Buggyra Zero Mileage Racing Josef Macháček. Český jezdec tak slaví šestý triumf na Dakaru. Předchozích pět si připsal na čtyřkolce. Druhá končí se ztrátou více než dvou hodin Camelia Liparotiová, Třetí pozici obsadil Philippe Pinchedez. Pro Tomáše Engeho skončil premiérový start na Rallye Dakar desátým místem v lehkých prototypech. Celkově mezi lehkými vozy skončil účastník tří velkých cen formule 1 třicátý čtvrtý. Macháček obsadil celkové dvanácté místo.

Tomáš Enge a Josef Macháček v cíli. Foto: Buggyra Zero Mileage Racing

Kamiony: Macíkův vítězný konec

Po dvou etapových triumfech v řadě se Martin Macík musel ve čtvrtek spokojit s pátou příčkou. V pátek se ale vrátil zpět na vrchol výsledkové listiny a připsal si svůj třetí letošní etapový triumf. Druhý skončil Anton Šibalov a třetí i přes dvouminutovou penalizaci Dmitrij Sotnikov.

Z Čechů se vešli do nejlepší desítky také sedmý Aleš Loprais, kterého potkal defekt pneumatiky, a desátý Martin Šoltys. Týmový kolega druhého jmenovaného u stáje Tatra Buggyra Racing Ignacio Casale obsadil osmou příčku. Tomáše Tomečka trápily problémy s hadicí výfuku. Do toho zastavoval u jednoho vozů Can-Am, který se účastnil kategorie lehkých vozů, a také u nehody Jaroslava Valtra. V cíli z toho bylo 21. místo, mimo jiné i po dvacetiminutové penalizaci za neprojetí jedním kontrolním bodem.

Již zmíněný Valtr do cíle nedojel. Havaroval a byl přepraven vrtulníkem do nemocnice. Jeho syn Jaroslav Valtr mladší, který působil v posádce svého otce jako spolujezdec, a palubní mechanik Radim Kaplánek by měli být v pořádku. Bližší informace zatím nemáme.

Celkové vítězství slaví mezi kamiony Dmitrij Sotnikov, pro kterého se jedná o premiérový triumf. I zbylé pódiové pozice obsadili jezdci Kamazu. Druhý končí Anton Šibalov a třetí Ajrat Mardějev. O zhruba třicet jedna minut zaostal za Mardějevem Martin Macík, který jakožto nejlepší Čech bere čtvrtou pozici. Pátou příčku obsadil Aleš Loprais, devátou Ignacio Casale a desátou Martin Šoltys. Tomáš Tomeček končí šestnáctý.

Mezi kamiony letos poprvé zvítězil Dmitrij Sotnikov. Foto: Kamaz

Classic: Klymčiwova bronzová tečka

Po technických problémech, které ho trápily v minulých dnech, si Ondřej Klymčiw spravil v poslední etapě chuť. Skončil totiž na třetí příčce. Nad jeho síly byl pouze vítězný Antonio Gutiérrez a druhý Marc Douton. Celkovým vítězem se stal Douton. Druhý končí Juan Donatiu a třetí Lilian Harichoury. Ondřej Klymčiw obsadil 19. pozici.

Ani velké množství technických problémů nezastavilo Ondřeje Klymčiwa (vpravo) a Petra Vlčka (vlevo) na cestě do cíle. Foto: Škodovkou na Dakar.

Co řekli jezdci po dojezdu do cíle, najdete v tomto článku.

Kompletní výsledky etapy a konečná pořadí najdete zde.

Titulní fotografie: Buggyra Zero Mileage Racing

Další články

Oblíbené fotogalerie