Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Středa, 26. srpna 2020 (10:29) Pavel Jelínek

Erik Cais s Fiestou R5 MkII pátým juniorem na šotolinové Rally Liepaja.

Cais v Lotyšsku pátý mezi juniory

Druhou zastávkou české posádky Erik Cais – Jindřiška Žáková s Fordem Fiestou R5 MkII týmu Orsák Rallysport byla v rámci seriálu mistrovství Evropy šotolinová Rally Liepaja. Během první etapy se 21letý jezdec dokázal probojovat až do první desítky celkového pořadí, ale druhý den musel startovat jako první a všem čistit trať. Dvojice startující pod hlavičkou Yacco ACCR Teamu nakonec dojela dvanáctá a brala body na 5. příčku v juniorské kategorii ERC1 Junior.

 

Na loňský premiérový start v Lotyšsku nemá Erik dobré vzpomínky, protože havaroval a musel ze soutěže odstoupit. Tentokrát chtěl hlavně dojet a nasbírat na zdejších extrémně rychlých šotolinách co nejvíce zkušeností. Situaci letos zkomplikovala opatření proti šíření koronavirové epidemie. Pobaltské státy Litva a Lotyšsko zařadily Českou republiku několik dnů před startem mezi rizikové země a celý tým se musel opakovaně podrobit testům na Covid-19.

 

 

Nejprve 72 hodin před příjezdem, pak přímo v Lotyšsku, kde následovala 24hodinová karanténa, a po dalších 72 h znovu. „Naštěstí byl celý tým při všech testech negativní a konečně jsme se mohli věnovat tomu, co máme rádi – rally,“ připomenul strastiplnou proceduru Erik Cais.

Pořadatelé letos připravili ze 70% novou trať a doplnili ji atraktivními skoky. Nezměnila se vysoká průměrná rychlost, která běžně dosahovala 120 km/h. Jezdci si museli dávat velký pozor na měnící se přilnavost, některé měřené úseky nečekaně klouzaly. Při kvalifikaci Erikovi zhasl motor a česká posádka startovala do soutěže z 16. pozice.

Fryštácký mladík zvolil zpočátku obezřetné tempo, ale postupně zrychloval a po první etapě byl klasifikován jako čtvrtý juniorský jezdec v pořadí na 10. místě. Našim cílem bylo 11. místo, protože prvních 10 pozic se otáčí a desátý tak další den čistí trať ostatním,“ vysvětloval týmovou strategii Cais.

 

 

„Bohužel tato pozice připadla nám a zhatila tak možnost lepšího výsledku. Vše se stalo díky tomu, že Grjazin na poslední RZ prvního dne havaroval a my jsme se nechtěně posunuli o 1 místo vpřed. Naše noční můra se díky tomu stala skutečností a celou druhou etapu jsme vyráželi jako první vůz a čistili ostatním posádkám trať.“

Hned po startu do první nedělní vložky bylo jasné, že posádka Cais – Žáková nemůže v roli prvního vozu na trati skvělou desátou příčku udržet. „Snažili jsme se jet v daných podmínkách co nejrychleji, a s naším progresem na nezpevněném povrchu jsme spokojeni. Klouzalo to ještě víc, než jsem čekal. Startovat první a čistit trať bereme jako obrovskou zkušenost, která se nám v budoucnu bude určitě hodit.“

V konkurenci devíti juniorských jezdců dojel Erik Cais nakonec v kategorii ERC1 Junior pátý a v absolutní klasifikaci mu v cíli patřila 12. příčka. Vzhledem ke zrušení Azorské rally, která měla být následující soutěží evropského šampionátu, musí tým se svými dalšími plány počkat na rozhodnutí promotéra seriálu ERC.

 

 

 

Výsledky ERC1 Junior:

1. O. Solberg – Johnston S/IRL - VW Polo GTI R5 1:27:23.0
2. Lindholm - Korhonen FIN - Škoda Fabia Rally2 evo + 1:53.1
3. G. Munster - Louka L/B - Hyundai i20 R5 + 2:19.7
4. Llarena - Fernández E - Citroën C3 R5 + 3:23.2
5. Cais - Žáková CZ - Ford Fiesta R5 MkII + 4:17.6

6. Marczyk – Gospodarczyk PL - Škoda Fabia Rally2 evo + 4:42.0

 

​Rally Liepaja 2020. TV záznam viz ZDE

 


PR

foto týmu

Další články

Komentáře