Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pátek, 4. září 2020 (21:08) Roman Klemm

F2: Kvalifikace v Monze, to je parádní disciplína Calluma Ilotta.

F2: Kvalifikace v Monze, to je parádní disciplína Calluma Ilotta

Autodromo Nazionale uprostřed bývalého královského parku v Monze očividně sedí britskému jezdci Callumovi Ilottovi: Minulý rok zde vybojoval pro český tým Antonína Charouze pole-position a letos si tento kousek u stáje UNI Virtuosi zopakoval. Aktuální piloti Charouz Racing Systemu vyrazí do zítřejší „honičky v závětří“ z pozic 9 (Louis Delétraz) a 18 (Pedro Piquet).

 

Ve druhé polovině sezony 2020 jde v šampionátu FIA-Formule 2 jen na první pohled o titul mistra. Lídr tabulky Robert Shwartzman, druhý Callum Ilott a čtvrtý celkového hodnocení Mick Schumacher přijeli do Monzy také proto, aby se blýskli v očích zodpovědných Scuderie Ferrari. Je veřejným tajemstvím, že bledý Fin Kimi Raikkonen konečně uvolní svůj kokpit v Alfy Romeo-F1 a i dvojka milánské stáje, Giovinazzi všechny své šance ve světě Grand Prix promrhala.

Lze jistě vycházet z toho, že jeden z těchto vozů bude roku 2021 obsazen fíliusem několikanásobného mistra světa Michaela – a tak je na juniorech Akademie Ferrari Shwartzmanovi a Ilottovi, aby si to rozdali o druhé volné auto.

 

V polední zahřívacím tréninku všem „vypálil rybnik“ Japonec Yuki Tsunoda z týmu Carlin. I na něj čeká velká budoucnost ve formuli 1 a pokud i v dalším průběhu sezony potvrdí svou stoupající křivku formy, bude Dr. Marko tohoto juniora Hondy a Red Bullu příští rok chtě-nechtě muset umístit u Alpha Taury, nebo dokonce v Áčku Red Bullu.

 

 

Za Tsunodou zajeli špičkové časy Christian Lungaard (ART), Nikita Mazepin (Hitech) a Daniel Ticktum (DAMS). Výše zmínění junioři Ferrari Shwartzmann (12.) s Ilottem (6.) zatím operovali zdrženlivě, zatímco Charouzův pilot Pedro Piquet zajel jen o 0,5s pomaleji, než Tsunoda a byl výborný osmý. Lídr Charouz Racing Systemu, Louis Delétraz zatím stačil jen na 13. místo.

 

Stíny stoletých stromů v královském parku Monzy již vrhaly na trať dlouhé stíny, když se 22 monopostů F2 vydalo o páteční odpoledne do kvalifikace. Charouz Racing System „obhajoval“ pole-position (Callum Ilott) z minulého roku a Bob Vavřík vyslal své dva aktuální jezdce na trať v tandemu s úkolem, aby se navzájem „táhly“ směrem špičkových časům. V první fázi session se jim to podařilo jen podmíněně: Delétraz si zapsal 9., Piquet 18. čas, přičemž ovšem Švýcar ztrácel na nejrychlejšího pouhé dvě desetinky. Tímto nejrychlejším byl Mick Schumacher, jehož od konkurentů Lungaarda, Daruvaly a Ticktuma dělily jen setinky.

Po úvodní čtvrthodince zavítaly vozy do boxů, aby jim mechanici nazuly svěží pneumatiky. Dalo se vycházet z toho, že dané podmínky umožní další výrazná zlepšení. Teprve 10 minut před koncem vyjelo pole znovu na trať. Mimo zahřívání pneumatik se při tom každý snažil o nejvýhodnější místo ve skupině – místo, ze kterého by mohl využít závětří soupeře, aniž by ho tento soupeř příliš brzdil. Schumacher a Nissany se při těchto taktických hrátkách málem srazili...

6 minut před koncem museli všichni ukázat, jak se na rozhodující kola připravili. Jako první se na špičku před Schumachera posunul Lungaard, Dána ale hned překonali Luca Ghiotto a Yuki Tsunoda. O něco později zaznamenal (v závětří Drugoviche) další nejlepší čas poleman roku 2019 Callum Ilott na voze týmu UNI Virtuosi. Louis Delétraz byl v této fázi devátý, Pedro Piquet 18.

Jezdci pak nechali v jednom pomalejším kole pneumatiky „oddychnout“ a vrhli se na poslední pokusy, což Mickovi Schumacherovi vůbec nevyšlo. „I´ve lost it, sorry“, hlásil Němec týmu z bariéry Ascariho šikany, do které zaparkoval po piruetě „zádí vpřed“. Vůz stál v nebezpečném místě a kvalifikace tím byla předčasně ukončena.

Callum Ilott tedy obhájil svou pole-position z minulé sezony a virtuelně se tím posunul i na pole-position ve „frontě na kokpit Alfy-F1“. Z první stratovní řady s ním zítra do závodu vyrazí výborný Yuki Tsunoda, za nimi budou číhat ostřílený domácí znalec okruhu Luca Ghiotto (Hitech), Christian Lungaard, překvapení dne, Izraelec Roy Nissany a Nikita Mazepin. Delétraz bude startovat z 9. místa hned za smolařem pátku Schumacherem a Daruvalou.

Mickova chyba připravila Pedra Piqueta o možnost zlepšení, Brazilec ovšem má od 16:45h díky dobrým možnostem k předjíždění na Autodromo Nazionale jistě dobrou možnost své 18 místo z kvalifikace „vyžehlit“.

 

 

 

 

Výsledek kvalifikace F2 v Monze:

1. Callum Ilott, UNI Virtuosi 1:31,929s

2. Yuki Tsunoda, Carlin 1:31,959s

3. Luca Ghiotto, Hitech 1:32,127s

4. Christian Lungaard, ART 1:32,200s

5. Roy Nissany, Trident 1:32,226s

6. Nikita Mazepin, Hitech 1:32,267s

7. Mick Schumacher, Prema 1:32,277s

8. Jehan Daruvala, Carlin 1:32,308s

9. Louis Delétraz, Charouz Racing System 1:32,342s

10. Daniel Ticktum, DAMS 1:32,373s

18. Pedro Piquet, Charouz Racing System 1:32,610s

 

 

 

 

Text a foto: Roman Klemm

Další články

Komentáře