Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Sobota, 1. srpna 2020 (21:29) Roman Klemm

F2 v Silverstone: Mazepin vítězem, Charouzův Delétraz výborný šestý.

F2 v Silverstone 2020 

V sobotu měla trať v Silverstone pro fandy formule 2 v nabídce jeden z nejlepších závodů dějin této třídy. Na špočce překvapil svým tempem Rus Nikita Mazepin (Hitech) a vyhrál svůj první závod. Za ním se až do posledních metrů měnilo pořadí a i Charouzův Louis Delétraz měl dlouho realistické vyhlídky na stupínek vítězů. Nakonec dojel dobrý šestý. Pedro Piquet ve druhém českém voze ukázal svůj nejlepší výkon sezony a první bod mu unikl jen těsně.

 

Nejrychlejší čas včerejší kvalifikace pro Felipa Drugoviche byl velkým překvapením a komunita F2 se ptala, zda Brazilec dokáže tuto výhodu přeměnit ve vítězství podobně, jako při rakouském sprintu před několika týdny. Úlohu mu při tom ulehčovala skutečnost, že vůz druhého, Calluma Ilotta zůstal stát již při výjezdu do zahřívacího kola. Na Drugovichovo zaváhání tedy číhali především Mick Schumacher (Prema), Christian Lungaard (ART) a Nikita Mazepin (Hitech). Louis Delétraz a Pedro Piquet z týmu Charouz Racing System startovali ze středu pole a jejich krédem bylo, prokousávat se spolehlivě kupředu na bodované pozice.

Po zhasnutí startovních světel se událo přesně to, o čem Mick Schumacher snil: Poleman Drugovich zaváhal a Němec se čistou reakcí katapultoval na první místo. Drugovich brzy na to chyboval ještě jednou a propadl se za Mazepina a Lungaarda na čtvrté místo, zatímco se Louis Delétraz hned usadil mezi bodovanými na 9. pozici. Piquet se z prvního kola vrátil jako 15.

 

 

Překvapením úvodu závodu bylo tempo Rusa Mazepina. Nejdříve se dostal před Lungaarda a pak začal atakovat Schumachera. Ve třetím kole Mazepin dokonce převzal špičku! Posluchač Lomonosovy Univerzity, jemuž tatínek (Uralkali) koupil britský tým Hitech a k tomu zkušeného Lucu Ghiotta jako klegu-mentora, překvapoval konkurenci na historické půdě Silverstoinu i dál: Schumacherovi lehce ujel.

Startégové Charouz Racing Systému vsadili na taktiku brzské zastávky v boxech a Delétraz s Piquetem měnili pneumatiky již po 6 kolech závodu – tedy 23 kol před cílem. Mazepin se Schumacherem a Lungaardem následovali tomuto příkladu o 2-3 kola později. Nastala fáze, která musela Antonínovi Charouzovi dopřát alespoň trochu uspokojení: Lous Delétraz letěl po trati v závěsu s touto trojící – tedy nominálně na 4. místě. Musel si jen odmyslet prvních deset, kteří ovšem ještě měli svůj povinný pit-stop před sebou.

Po polovině závodu měl Mazepin náskok 2s na Schumachera, na kterého právě s úspěchem zaútočil Lungaard a odsunul Němce na 3. místo. Delétraz následoval jen vteřinku za nimi. S odstupem dalších dvou sekund jelo Carlinovo duo Tsunoda s Daruvalou, na které se již tlačil smolař úvodu Ilott!

Švýcar ve službách české stáje Delétraz si tentokrát rozhodil životnost pneumatik navýbornou a byl schopen až do konce „hrát o velké body“. Sedm kol před koncem, když měli vyměněno všichni, vedl Mazepin o 4,8s před Lungaardem, kterému ve vteřinových odstupech následovali Schumacher, Delétraz, Tsunoda, Daruvala, Ilott a Zhou. Číňan při tom měl výhodu nejčerstvějšího obutí a úspěšně z toho těžil.

Kupředu se dral i Delétraz: 6 kol před cílem předjel třetího Schumachera! Němec hned poté ztratil i další pozice vůči Tsunodovi a Zhouovi. Asiaté si hned na to prohodili pořadí a vrhli se na Delétraze. 5 kol před cílem se jim pilot Charouz Racing Systemu neměl na starších pneumatikách čím ubránit... Za nimi se úspěšně kupředu dral i Ilott. Brit o kolo později odsunul Delétraze na 6. místo.

Zhou se tři kola před koncem dostal i před Lungaarda na druhé místo, lídr Mazepin ovšem dokázal svůj náskok před juniorem Renaultu šikovně udržet až do cíle. Svůj první závod F2 Rus vyhrál s náskokem 5,3s na Guanyua Zhoua, třetí místo „odebral“ Tsunoda Lungaardovi v posledním kole. Loius Delétraz dojel po výborném závodě 6. za Ilottem, zbývající body si rozebrali Drugovich, zítřejší poleman Daniel Ticktum, Schumacher a Macušita.

 

Trochu ve stínu týmového kolegy zůstal velmi dobrý výkon druhého Charouzova vozu: Pedro Piquet skončil výborný 11., přičemž předjel Jehana Daruvalo doslova na cílové čáře. Svůj první bodík „propásl“ jen o 0,9s. Suma sumárum velmi uspokojivý výkon české stáje!

Start nedělního sprintu je stanoven na 11:10h.

Výsledek závodu formule 2 v Silverstone:

1. Nikita Mazepin, Hitech

2. Guanyu Zhou, UNI Virtuosi

3. Juki Tsunoda, Carlin

4. Christian Lungaard, ART

5. Callum Ilott, UNI Virtuosi

6. Louis Delétraz, Charouz Racing System

7. Felipe Drugovich, MP

8. Daniel Ticktum, DAMS

9. Mick Schumacher, Prema

10. Nobuharu Macušita, MP

11. Pedro Piquet, Charouz Racing System

 

vítěz

 

 

 

Text a foto: Roman Klemm

 

Další články

Komentáře