Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Sobota, 5. září 2020 (22:35) Roman Klemm

F3 v Monze: Vesti vítězí, Belov získal pro Charouzův tým bod .

F3 v Monze- sobota

Vesti vítězí, Belov získal Charouzovi bod

Sobotní závod formule 3 v Monze nabídl fandům to, co si od motorsportu slibují: Předjíždění a změny pořadí na běžícím páse. V závěrečném sprintu se prosadil Dán Frederik Vesti (Prema) těsně před Francouzem Théem Pourchairem a i v týmu Antonína Charouze se mohlo slavit. Roman Staněk sice přišel po velmi dobrém výkonu těsně o první body kariéry, Rus Michael Belov ale dokázal české stáji ukořistit bodík za 10. místo.

 

Televizní chřipka známá jako „Korona“ pravděpodobně přímo zasáhla mozkové blány sportovních komisařů v Monze. Několik hodin po včerejší kvalifikaci se rozhodli, že kolem sebe v horečce začnou kopat, což vyústilo ve vlně penalizací za blokování a podobné přestupky. Z vlastního výsledku nezůstal kámen na kameni a Francouz Theo Pourchair mohl svou první pole-position zase hned odepsat.

Na první startovní místo se místo něj posunul Liam Lawson. S údivem lze poznamenat, že pánům od FIA asi uniklo, že to byl právě Lawsonův vůz stáje Hitech, který 10 minut před koncem kvalifikace ztratil na trati větrák a tím se po přerušení session přímo o nastalou finálovou „hustotu“ na dráze postaral. Vedle Novozélanďana těžili z trestů rychlejších i Matteo Nannini s Calanem Williamsem (malý tým švýcara Andrease Jenzera tedy měl dva vozy v top3) a favorit Logan Sargeant (Prema).

 

 

 

Nešťastný Pourchair se musel spokojit se šetkou pozicí, hned před nejrychlejším vozem týmu Charouz Racing System Igora Fragy. Pro Brazilce to bylo s odstupem nejlepší startovní místo sezony a tím i výborný předpoklad zvýšit své jednobodové konto. Roman Staněk směl vyrazit ze 13. místa, Michael Belov v z 19. pozice.

Mlaďoučký, přesto ale velmi zkušený Liam Lawson své darované startovní výhody využil relativně dobře a v prvních dvou šikanách se mu podařilo odvrátit útoky motivovaného domácího borce Nanniniho. Z prvního kola se za nimi vrátili Pourchaire a Hughes, přičemž se Francouz při prvním průjezdu cílovou rovinkou posunul na třetí místo přd Brita. Fraga byl osmý, Staněk 12, Belov 20. Rozjetý Theo Pourchaire poté demonstroval, že jeho výkon v kvalifikaci nebyl náhodou a atakoval lídra. Za nimi předjel Hughes Nanniniho a dobře naladěný Fraga postoupil na 6. místo za Williamse.

Začátkem 4. kola udělal Pourchaire s Lawsonem krátký proces a usadil se na špičce. Zbytek pole při tom setrval v těsném závěsu a neustále se bojovalo o každý centimetr. V 6. kole situaci neustál Charouzův Fraga, vynechal první šikanu a ztratil pět míst.

O kolo později na stejném místě otočil Peroni Williamse, zatímco se Fraga dále propadával pořadím. O to lépe si vedl Roman Staněk, který od 8. kola držel 11. pozici – byl tedy jen o místečko za prvním z bodovaných míst. Na body ale postoupil mladý Čech již v příštím kole, když si Nannini při útoku na Lawsona ohnul závěs.

Po polovině z 22 stanovených kol skutečně divoké podívané vedl Pourchaire o necelou sekundu před Hughesem, za nimi se držel Lawson před Vestim a Beckmannem a Staněk právě ztratil 10. pozici vůči Novalakovi. Belov na 13. a Fraga na 15. pozici pořád ještě měli „body na dohled“.

Fernandezovo uklouznutí v Ascariho šikaně umožnilo 8 kol před koncem výjezd Safety Caru. Odstupy mezi vozy zmizely, jezdci si mohli v nastávajícím italském vedru trochu oddychnout a připravit se na závěrečnou bitvu. Re-start se kupidivu obešel bez větší nehody, jen Vesti se posunul na druhé místo před Hughese a v šikaně Roggia strčil Novalak Sargeanta do štěrku, což pro Staňka znamenalo návrat na bodovanou 9. pozici, protože Francouz za svou akci obdržel penále 10 sekund.

Mužem závěru ovšem byl dánský jezdec italské squadry Prema, Frederik Vesti. Tři kola před cílem předvedl na konci rovinky ukázkový manévr na brzdě a dostal se na první místo. Jako třetí nakonec dojel Oscar Piastri, čímž Australan převzal i celkové vedení v tabulce.

Roman Staněk držel ještě kolo před koncem výborné deváté místo, těsně před cílem se před něj ale přeci jen dostali Viscaal, Fittipaldi a týmový kolega Belov. Rus se tím postaral o druhý bod Charouz Racing Systemu sezony 2020.

 

 

 

Výsledek závodu F3 v Monze:

1. Frederik Vesti, Prema

2. Theo Pourchaire, ART

3. Oscar Piastri, Prema

4. David Beckmann, Trident

5. Jake Hughes, HWT

6. Liam Lawson, Hitech

7. Lirim Zendeli, Trident

8. Bent Viscaal, MP

9. Enzo Fittipladi, HWA

10. Michael Belov, Charouz Racing System

11. Roman Staněk, Charouz Racing System 1:38,531s

24. Igor Fraga, Charouz Racing System 1:38,723s

Celkový stav šampionátu 3 závody před koncem:

1. Oscar Piastri 160 b.

2. Logan Sargeant 152 b.

3. Theo Pourchaire 124 b.

4. David Beckmann 123,5 b.

5. Liam Lawson 123 b.

 

 

 

 

Text a foto: Roman Klemm

Další články

Komentáře