Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Sobota, 12. září 2020 (16:40) Pavel Jelínek

Frederik Vesti vyhrál dnešní závod F3 v Mugellu.

Frederik Vesti vyhrál závod F3 v Mugellu, v boji o titul má ale navrch Logan Sargeant

Pro velké nedělní finále sezony 2020 si nejlepší výchozí pozici pro boj o titul mistra připravil Američan Logan Sargeant. Stačilo mu k tomu nenápadné, ale dobře kalkulované šesté místo, daleko za vítězem Frederikem Vestim z Dánska. První z obou toskánských závodů nepřinesl jezdcům Charouz Racing Systemu štěstí: Belov se Staňkem po kolizích nebodovali.

 

V sobotu ráno vyrazilo pole 28 vozů formule 3 do prvního z obou finálových závodů sezony 2020. O titul bojovali především Australan Oscar Piastri, jeho týmový kolega od týmu Prema, Logan Sargeant a 17letý jezdec stáje ART, Theo Purchaire. Z českého hlediska byly zajímavé osudy obou jezdců organizace Charouz Racing System, Rusa Michaela Belova a Čecha Romana Staňka, na které čekal úkol „probojovat se z dolní třetiny startovního pole pokud možno daleko kupředu“.

Úvod závodu ovšem patřil polemanovi Lirimovi Zendelimu. Němec albánského původu se minulý rok učil v týmu Antonína Charouze a ze své výhodné startovní pozice vyrazil na jedničku před Britem Jakem Hughesem, Dánem Frederikem Vestim a o titul bojujícími Sargeantem s Pourchairem. Belov se Staňkem přečkali počáteční tlačenice bez úhony a obsadili počátečně 19.a 22. místo.

Velmi obtížnou úlohu měl třetí z kruhu favoritů na titul, Piastri, který směl vyrazit jen ze středu pole.

 

 

Zendeliho krasojízda na špičce měla v 7. kole malou pihu na kráse – předjel ho totiž koncem sezony neuvěřitelně silný Hughes na voze německé stáje HWA. Bývalý mistr německé formule 4 (i tehdy ještě Lirim jezdil za Charouze), ovšem hned v příštím kole znovu ustanovil zaběhlý status quo.

Po polovině ze stanovených 21 kol závodu byla na špičce skupina Zendeli-Hughes-Vesti, za nimi se o čtvrté místo přetahovali Pourchaire se Sargeantem. Belov se Staňkem si dokázali o místečko polepšit: Rus předjel domácího Malvestitiho, mladý Moravák za sebou nechal opětně velmi bledou Němku Floerschovou. Podobně svízelně se postup kupředu jevil i pro Piastriho, který byl po lehké srážce s Haugerem jen daleko za bodovanými místy 13.

Osm kol před cílem se Hughes na konci dlouhé cílové rovinky znovu dokázal protlačit před lídra – a Zendelimu se tentokrát konter nevydařil. Naopak: o dvě kola pozděj ztratil vůči Vestimu i druhé místo. Dán si závod „rozhodil“ velmi dobře: Tři kola před cílem předjel i Hughese a po zábavném závěrečném duelu s 26letým Britem slavil zasloužené vítězství. Za nimi vylepšil své vyhlídky na zisk titulu Theo Pourchaire tím, že odsunul Fittipaldiho na čtvrté místo, nový Sargeant dojel za dobrým Enzem Fittipaldi jen šestý.

Ještě hůře vypadal sobotní zisk bodů pro Oscara Piastriho. Nejen, že za 11. pozici nezískal ani bodík, ve velkém nedělním finále se bude muset vypořádat právě s touto nevýhodnou startovní pozicí.

Bez bodů zůstala i dvojice Charouz Racing Systemu – i když se jí nedá vytknout chybějící bojovnost. Belov se pral o 18. místo s Peronim tak urputně, že si při nehodě poškodil vůz a také Roman Staněk zůstal dvě kola před cílem po souboji viset ve štěrku.

Zitra v 10:30h tedy půjde definitivně o titul mistra F3. Sargeant s Piastrim do tohoto finále vyrazí se shodným počtem bodů, Američan ovšem bude mít výhodu lepšího startovního místa (5.). Jisté naděje si může dělat i Pourchaire, jeho ztráta ovšem činí 9 bodů.

 

 

 

Výsledek závodu F3 v Mugellu:

1. Frederik Vesti, Prema

2. Jake Hughes, HWA

3. Theo Pourchaire, ART

4. Lirim Zendeli, Trident

5. Enzo Fittipaldi, HWA

6. Logan Sargeant, Prema

7. Alexander Smolyar, ART

8. David Beckmann, Trident

9. Sebastian Fernadez, ART

10. Liam Lawson, Hitech

26. Michael Belov, Charouz Racing System

27. Roman Staněk, Charouz Racing System

 

Situace v šampionátu F3 před sobotním závodem:

1. Oscar Piastri 160 b.

2. Logan Sargeant 160 b.

3. Theo Pourchair 151 b.

 

 

 

Text a foto: Roman Klemm

+ foto týmu

Fotky

Další články

Komentáře