Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Úterý, 27. prosince 2016 (22:03) Rostislav Bajko

Jaké doklady se točí okolo povinného ručení

Bez povinného ručení na silnice nevyjíždějte. Nevyplatí se vám to. V lepším případě dostanete tučnou pokutu a v tom horším nabouráte nějaké luxusní auto. A zaplatíte za to. Statisíce, možná i miliony. 

Co vše potřebujete pro vyřízení?

Než se vydáte brázdit naše silnice, čeká vás nejprve cesta na pojišťovnu. Nebo k počítači. Záleží na tom, jak se rozhodnete své povinné ručení vyřídit. Osobně nebo online. K ruce si každopádně vezměte kopii velkého technického průkazu a občanský průkaz. Občanský průkaz právě k dispozici nemáte? Nevadí. Svou totožnost prokažte i pasem nebo rodným listem. Některé pojišťovny vyžadují také jiné doklady, vždy si předem obstarejte potřebné informace. Až si budete zajišťovat kopii velkého technického průkazu, udělejte si jednu kopii i toho malého. Možná se vám bude také hodit.

Kdy si sjednat povinné ručení

Povinné ručení si zajistěte dříve, než se svým novým autem vyjedete z autosalonu nebo z bazaru. Máte to domů jen pár kilometrů? Na tom nezáleží. I za tak krátkou cestu se může něco stát a vy budete mnoho let litovat. A platit. Také je důležité mít povinné ručení vyřešené dříve, než se vydáte automobil nahlásit na registrační místo. Zde vás úředník vyzve k předložení Zelené karty. Co to je? Osvědčení o platném povinném ručení.

Jak prokážete povinné ručení

Při silniční kontrole nebo při autonehodě vás nespasí výpis z účtu, který jasně prokazuje, že máte povinné ručení aktivní. To nikoho nezajímá. A hlavně ne policii. Jediným oficiálním dokladem je právě zmíněná Zelená karta. Vždy ji mějte u sebe. Je to vaše povinnost. Pokud to nerespektujete a zastaví vás policie, riskujete pokutu v rozmezí 1 500 Kč až 3 000 Kč. Nemilé. Doma byste si samozřejmě měli pečlivě uložit platnou pojistnou smlouvu. Možná ji nikdy nevytáhnete ze staré zaprášené krabice, ale možná ji po vás někdo vyžadovat bude. Připravte se na to.

Jak si pojištění nejrychleji sjednat?

Nejrychlejší cesta k povinnému ručení je ta online. Jde o pár kroků - zapnout počítač, najít vhodné povinné ručení (třeba na našich stránkách), objednat ho, zaplatit, vypnout počítač, hotovo. Stačí vám 20 minut. Nebo patříte mezi jedince, kteří si potrpí na osobní kontakt? Zajděte do vybrané pojišťovny. To je také možné, ale zdlouhavější. Podstatně.

 

 

 

 

Další články