Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pátek, 15. ledna 2021 (07:47) Dušan Bouzek

Jedenáctá etapa Rallye Dakar: Macháček kráčí za vítězstvím

Letošní ročník Rallye Dakar měl ve čtvrtek na programu svou předposlední jedenáctou etapu. Startovalo se v Al-Ule a končilo v Janbú. Původně měla rychlostní zkouška měřit 511 kilometrů. Kvůli počasí, které nedávno panovalo v závěrečné části trasy, se ji ale organizátoři rozhodli zkrátit na 464 kilometrů.

Motorky: Benavides stále drží vedení, Michek je desátý

Mezi motocykly se s předposlední etapou letošního ročníku vypořádal nejlépe Sam Sunderland z továrního týmu KTM. Druhý skončil jezdec stáje Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing Pablo Quintanilla. Nejlepší trojici uzavřel celkový lídr Kevin Benavides. Pro úřadujícího šampiona Rickyho Brabce, kterému po středeční etapě patřila průběžná druhá příčka, skončila čtvrteční rychlostní zkouška šestým místem.

Z českých jezdců zajel nejlépe šestnáctý Martin Michek. Libor Podmol znovu vylepšil své etapové maximum a skončil na 21. místě. Milan Engel obsadil s dvacetiminutovou penalizací 26. příčku. David Pabiška se umístil jako třicátý první, Jan Brabec skončil s penalizací padesáti pěti minut třicátý čtvrtý, Rudolf Lhotský po jednom pádu čtyřicátý druhý a Roman Krejčí s patnáctiminutovým trestem čtyřicátý třetí.

Těsně před cílem končí letošní ročník Rallye Dakar pro Joana Barredu. Španěl, který v úterý havaroval, se od rána necítil dobře. Kvůli tomu minul tankovací stanoviště. Nakonec mu došlo palivo. Barredu poté přepravil zdravotnický vrtulník zpět do bivaku. Po vyšetření skončil v nemocnici. Možná to bylo naposledy, co jsme v rámci Rallye Dakar viděli Barredu závodit na motorce. Před startem letošního ročníku se totiž nechal slyšet, že by se mohlo na Dakaru jednat o jeho derniérové vystoupení v této kategorii.

V hodnocení Original by Motul pro motorkáře jedoucí bez asistence byl ve čtvrtek nejlepší Arunas Gelažninkas. Za Litevcem následovali druhý Benjamin Melot a třetí Emanuel Gyenes. David Pabiška obsadil čtvrtou příčku a Rudolf Lhotský skončil devátý. Celkově vede Gelažninkas o téměř hodinu a čtvrt před druhým Gyenesem. Třetí je Melot. Pabiškovi patří čtvrté a Lhotskému deváté místo.

V celkovém hodnocení motocyklů vede před poslední etapou Kevin Benavides o pět minut a sedm sekund před druhým Samem Sunderlandem. Třetí příčka patří Rickymu Brabcovi, který za Benavidesem zaostává o téměř sedm a čtvrt minuty. Martin Michek dokázal povyskočit ze dvanácté příčky na desátou. Milan Engel je devatenáctý, Libor Podmol třicátý, David Pabiška třicátý první a Rudolf Lhotský čtyřicátý druhý.

Kevin Benavides je blízko svému prvnímu dakarskému vítězství. Foto: Kevin Benavides/Facebook

Čtyřkolky: Andujar se přiblížil k titulu, Kubiena povyskočil na pátou příčku

V kategorii čtyřkolek se stala předposlední etapa letošního ročníku Rallye Dakar kořistí Giovanniho Enrica. Na druhé pozici se umístil lídr průběžného pořadí Manuel Andujar. Třetí skončil Pablo Copetti.

Hned za nejlepší trojicí figuroval český závodník Tomáš Kubiena, který skončil čtvrtý. Kubienův týmový kolega u stáje Story Racing Laisvydas Kancius obsadil šestou příčku.

V předposlední etapě skončila soutěž pro dva přední protagonisty. Odstoupit musel Alexandre Giroud, který se po středeční rychlostní zkoušce nacházel na celkové druhé pozici. Francouzovi vypověděl službu motor. Na cílovou rampu se ale v pátek nepodívá ani Italo Pedemonte, vítěz středeční etapy. Toho vyřadil ze hry problém s řídítky.

Před poslední etapou vede celkově Manuel Andujar, který se může těšit velmi slibnému náskoku necelých dvaceti šesti minut před druhým Giovannim Enricem. Třetí pozici má ve svém držení Pablo Copetti. Tomáš Kubiena se posunul na pátou příčku. Laisvydas Kancius je sedmý.

Tomáš Kubiena je před poslední etapou pátý. Foto: Story Racing

Automobily: Al-Attíja vítězí, Peterhansel si však udržuje náskok

Mezi automobily přinesla předposlední letošní etapa vítězství Násiru Al-Attíjovi. Za ním následovali jezdci stáje X-raid Mini JCW. Zatímco druhý skončil Stéphane Peterhansel, třetí příčku obsadil Carlos Sainz. Jak Peterhansel, tak Sainz se museli během etapy vypořádat se dvěma defekty pneumatik.

Dvakrát píchnul gumu také Martin Prokop. Jezdec stáje Benzina Orlen nakonec obsadil 11. příčku. Miroslava Zapletala, který již jede bez nároku na celkové umístění, potkal jeden defekt. Se šestnáctiminutovou penalizací obsadil 30. příčku. Tomáši Ouředníčkovi odešla dvakrát poloosa a skončil čtyřicátý třetí. V cíli vyfasoval penalizaci padesáti minut.

V celkovém vedení se před poslední etapou stále nachází Stéphane Peterhansel, který sahá po svém čtrnáctém vítězství na Rallye Dakar. Druhý Násir Al-Attíja ztrácí patnáct minut a třicet jedna sekund. Na třetí příčce se nachází Carlos Sainz. Martin Prokop je devátý a Tomáš Ouředníček čtyřicátý druhý.

Stéphane Peterhansel půjde do poslední etapy se solidním náskokem. Foto: X-raid

Lehké vozy: Macháček má na dosah vítězství mezi prototypy

Ve čtvrtek byl nejlepší mezi lehkými vozy Seth Quintero. Jezdec stáje Red Bull Off-Road Team USA současně triumfoval v hodnocení lehkých prototypů. Druhý skončil v celkovém pořadí vítěz klasifikace SSV Francisco Lopez Contrado. Třetí příčku bral Gerard Farres Guell.

Josef Macháček skončil mimo jiné i po jednom defektu celkově šestnáctý. Tomáš Enge obsadil po dvacetiminutové penalizaci 27. příčku. V hodnocení lehkých prototypů se Macháček umístil jako šestý a Enge jako jedenáctý.

Celkovému pořadí lehkých vozů kraluje před poslední etapou Francisco Lopez Contardo. Druhý Austin Jones zaostává o zhruba osmnáct a tři čtvrtě minuty. Třetí je Aron Domzala. Stejně vypadá nejlepší trojice i v hodnocení SSV. Josef Macháček je celkově dvanáctý a Tomáš Enge třicátý čtvrtý.

Celkově je sice Macháček dvanáctý, mezi lehkými prototypy ale stále vede a jeho náskok na druhou Cameliu Liparotiovou činí již více než dvě hodiny. Vítězství má tedy pilot stáje Buggyra Zero Mileage Racing na dosah. Vítěz čtvrteční etapy Seth Quintero, který v předešlé fázi soutěže nabral velkou časovou ztrátu kvůli technickým problémům, je mezi lehkými prototypy pátý. Tomáši Engemu patří desátá příčka.

Josef Macháček opět navýšil celkové vedení v lehkých prototypech. Foto: Buggyra Zero Mileage Racing

Kamiony: Sotnikov sahá po prvním vítězství, Macík přeskočil Lopraise

Po dvou etapových triumfech Martina Macíka v řadě se mezi kamiony vrátil ve čtvrtek na výsluní Kamaz. Zvítězil totiž Anton Šibalov před druhým Ajratem Mardějevem. Třetí pozici obsadil Aleksej Višněvskij ze stáje Maz-Sportauto. Celkový lídr Dmitrij Sotnikov musel během etapy dvakrát měnit pneumatiku a obsadil čtvrté místo.

Martin Macík si v předposlední etapě letošního ročníku musel vystačit s pátou příčkou. Znovu byl ale nejlepším Čechem. Sedmý skončil s penalizací jedné minuty Martin Šoltys, osmý Aleš Loprais, jedenáctý s dvouminutovou penalizací Jaroslav Valtr a devatenáctý Tomáš Tomeček. Týmový kolega Martina Šoltyse u týmu Tatra Buggyra Racing Ignacio Casale obsadil 12. pozici. Macík, Loprais, Valtr, Tomeček i Casale museli během etapy řešit technické problémy.

Celkové pořadí vede Dmitrij Sotnikov s náskokem větším než čtyřicet minut před druhým Antonem Šibalovem. Třetí příčka patří Ajratu Mardějevovi. Martin Macík se posunul před Aleše Lopraise na čtvrté místo. Loprais tak nyní figuruje na páté příčce. Martin Šoltys je devátý, Ignacio Casale desátý, Jaroslav Valtr dvanáctý a Tomáš Tomeček sedmnáctý.

Nejvýše umístěným Čechem v kategorii kamionů byl po předposlední etapě Martin Macík. Foto: Big Shock Racing

Classic: Klymčiwa opět provázela smůla

Ani čtvrtek nebyl pro Ondřeje Klymčiwa šťastným dnem. Zatímco nejprve jeho vůz Škoda LR130 potkal defekt pneumatiky, později musel bývalý motorkář řešit upadlé kolo. Ve výsledcích etapy figuroval na 22. příčce. Zvítězil Stephane Lamarre. Druhý skončil Marc Douton a třetí Kilian Revuelta.

Před poslední etapou je Klymčiw celkově devatenáctý. Vede Marc Douton. Za ním jsou druhý Juan Donatiu a třetí Lilian Harichoury.

Co řekli jezdci v cíli jedenácté etapy, se můžete dozvědět zde.

Kompletní výsledky jedenácté etapy a průběžná pořadí najdete zde.

 

Titulní fotografie: Buggyra Zero Mileage Racing

Další články

Oblíbené fotogalerie