Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pondělí, 2. září 2019 (12:19) Pavel Jelínek

Již cca 3 400 řidičů seniorů si vyzkoušelo jízdu na vodě i smyky .

Již téměř tři a půl tisíce seniorů si zdarma vyzkoušelo kurz bezpečné jízdy

V letošním roce už proběhla více než polovina ze 128 plánovaných vzdělávacích kurzů Jedu s dobou pro řidiče nad 65 let, které organizuje Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR. Asi 3 400 řidičů seniorů si vyzkoušelo jízdu na vodě, smyky a naučili se tak zvládat potenciálně krizové momenty za volantem. Na kurzy, pro které budou postupně vypisovány další termíny až do listopadu, jsou stále volná místa. Zájemci se mohou registrovat online na www.jedusdobou.cz.

„Třem účastníkům letošních kurzů bylo přes 90 let, nejstarším účastníkem byl pak dvaadevadesátiletý,“ přibližuje koordinátor projektu Jedu s dobou Libor Budina a dodává: „Všichni účastníci byli velmi aktivní a vitální lidé a náplň kurzu zvládali bez problémů. Jediné, co je výrazněji limitovalo, byl sluch.“

Projektu Jedu s dobou se účastní z velké většiny muži, žen řidiček se zúčastnilo asi 30 % a velmi oblíbené jsou víkendové termíny – mnoho lidí nad 65 let ještě stále pracuje, a proto je rádi využijí, pokud to kapacita dovolí.

Polovina účastníků přijede na kurz s vlastním autem se stářím do pěti let. Lze tak vyvrátit častý mýtus, že senioři jezdí ve starém automobilu. „Z našeho dotazníku víme, že kurzanti si nejvíce chválí praktickou část jízdy s vlastním vozem, zdravovědu a základní informace z legislativy,“ vysvětluje Budina. „Mnoho lidí se také na kurz přihlásí po delším období, kdy automobil neřídili, například z důvodu nemoci či opravy auta. Získají tak větší sebejistotu a objeví limity svého vozu a v neposlední řadě si budou jistější v krizových situacích.“

 

Kurz Jedu s dobou je určen pro aktivní řidiče nad 65 let. Díky finanční podpoře z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů je pro účastníky zdarma. Stejně jako v loňském ročníku, i letos probíhá v osmi centrech bezpečné jízdy po celé České republice – Hradci Králové, Příbrami, Vysokém Mýtu, Třinci, Jihlavě, Mostu, Sosnové u České Lípy a Ostravě.

Šestihodinový program zahrnuje teoretickou část, ve které instruktoři seznamují řidiče s novinkami v legislativě a zásadami bezpečné jízdy. Praktická část na polygonu umožňuje vyzkoušet si zvládnutí krizových momentů a poznat chování vozidla v mezní situaci. Kurz obsahuje také praktické ukázky první pomoci, do kterých se za vedení zdravotnických instruktorů zapojují všichni frekventanti.

Součástí projektu je i řada edukativních videí, která se věnují tomu nejzásadnějšímu, čemu řidiči na silnici mohou čelit. Videa jsou společně s dalšími videomateriály dostupná ke zhlédnutí na internetovém kanále AČR prostřednictvím následujících odkazů:

https://youtu.be/nEXuAM-_w7s

https://youtu.be/SWELSbUh8kg

https://youtu.be/iyTs7dVANNg

https://youtu.be/Mq75CUajGeU


 


 

O Fondu zábrany škod

Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb., a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel. Více informací: www.fondzabranyskod.cz.

 

PR

Další články

Komentáře