Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pátek, 11. září 2020 (17:54) Roman Klemm

Kvalifikace F3 v Mugellu: Čtyři páteční bodíky v boji o titul nechali favorité ležet.

Kvalifikace F3 v Mugellu 2020

 

V italském Mugellu absolvuje šampionát FIA-formule 3 poslední podnik sezony. V kvalifikaci pro sobotní závod se nedokázal prosadit ani jeden z lídrů celkové tabulky a bude to Lirim Zendeli, kdo vyrazí (jako před týdnem v Monze) z pole-position.

Český tým Charouz Racing System přijel do Toskany jen se dvěma jezdci. Rus Michael Belov uzavírá po dnešní session první dvacítku, Čech Roman Staněk se bude zítra muset drát kupředu ze 26. pozice.

 

Nejkratší evropský šampionát F3 všech dob (začali jsme teprve před dvěma měsíci v rakouském Spielbergu!) přicestoval do toskánského Mugella k velkému finále, před kterým měli dva piloti (Australan Oscar Piastri a Američan Logan Sargeant) realistické a další kvarteto mladíků (Theo Pourchaire, Liam Lawson, David Beckmann a Frederik Vesti) alespoň teoretické šance na titul. Šlo o každý bodík a těch sebral „poleman“, tedy vítěz páteční kvalifikace hned čtyři.

Není proto divu, že se výše jmenovaní na pro všechny relativně neznámé trati zvláště snažili. Jen Piastri s Loganem v tomto ohledu „neměli nárok“, protože si s sebou do Mugella přivezly penalizace několka míst z Monzy...

V dopoledním volném tréninku se prosadili jezdci, které poslední dva měsíce také stály bezmála milion eur, na titul již ale nedosáhnou: Nejrychlejší byl nejstarší jezdec pole, 26letý Jake Hughes (HWA), před Lirimem Zendelim (Trident) a Dennisem Haugerem (Hitech). Z jezdců Antonína Charouze potvrdil především Michael Belov, že je mnohem více, než „náhradníkem za Davida Schumachera“ a zapsal si dobrý 11. čas. Rus tím byl o 0,5s rychlejší, než Roman Staněk na 20. pozici, zatímco se Brazilec Igor Fraga na dráze neobjevil.

Za 28stupňového vedra v polední kvalifikaci nejprve zopakoval Hughes svůj ranní výsledek a byl o 9 tisícin rychlejší, než David Beckmann. Hned za nimi následovalo trio scuderie Prema, Sargeant, Vesti s Piastrim. Roman Staněk ztratil jedno ze svých měřených kol výletem do štěrku a byl 20., o necelu desetinku před klegou Belovem.

 

 

 

Po výměně na svěží sadu pneumatik vyšel poslední útok na pole-position nejlépe Lirimovi Zendelimu. Němec si po Monze zajistil druhou pole-position za sebou. Druhý čas sice zajel favorizovaný Logan Sargeant, do zítřejšího závodu ale vyrazí díky „trestu z Monzy“ jen z 5. místa. Z první řady tedy bude startovat Hughes a druhou vytvoří Frederic Vesti s Enzem Fittipaldim (US-Brazilec zná trať dost dobře z italské F4).

Dvojice Charouz Racing Systemu se bude muset vypořádat se startovními pozicemi 20 (Belov) a 26 (Staněk). Podobně nevydařený pátek má za sebou i druhý z velkých favoritů, Oscar Piastri. Australan zajel jen 11. čas a jeho hypotéka z Monzy ho v sobotu odsune až na 16. startovní místo.

 

Výsledek kvalifikace F3 v Mugellu:

1. Lirim Zendeli, Trident 1:35,328s

2. Jake Hughes, HWA 1:35,453s

3. Frederik Vesti, Prema 1:35,548s

4. Enzo Fittipaldi, HWA 1:35,561s

5. Logan Sargeant, Prema 1:35,362s

6. Sebastian Fernadez, ART 1:35,594s

7. Theo Pourchaire, ART 1:35,631s

8. David Beckmann, Trident 1:35,646s

9. Dennis Hauger, Hitech 1:35,682s

10. Alexander Smolyar, ART 1:35,693s

20. Michael Belov, Charouz Racing System 1:36,319s

26. Roman Staněk, Charouz Racing System 1:36,879s

 

 

Situace v šampionátu F3 před sobotním závodem:

1. Oscar Piastri

2. Logan Sargeant - 8 b.

3. Theo Pourchair -24 b.

4. Liam Lawson -33 b.

5. David Beckmann -36,5 b.

 

Text a foto: Roman Klemm

Další články

Komentáře