Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pátek, 24. listopadu 2017 (21:00) Pavel Jelínek

Nikdy to nevzdám, říká před Dakarem 2018 Tomáš Ouředníček.

Nikdy to nevzdám“ aneb 40. ročník Rallye Dakar již klepe na dveře.

Tým South Racing CE se před odvozem závodní a doprovodné techniky na Dakar 2018 rozloučil bombastickým způsobem. 

Viz TV repo ZDE


„Nikdy to nevzdám“ aneb 40. ročník Rallye Dakar již klepe na dveře!

Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 se vydal na svou další dakarskou pouť český tým South Racing CE, který patří pod křídla globálního týmu stejného jména. Tomáš Ouředníček se tak zúčastní svého pátého Dakaru v silném voze s podporou polo-továrního týmu Ford.

 

Posádka Tomáš Ouředníček (pilot) – David Křípal (navigátor) se v tomto složení objeví na Dakaru poprvé, ale pro pilota to bude již pátá dakarská zkušenost. Poprvé však při jubilejním 40. ročníku slavné rallye usedne za volant továrního vozu Ford Ranger Dakar #340, který disponuje skvělým motorem V8 5,0 o výkonu přes 260 kW (354k) a pojede pod hlavičkou týmu South Racing. S tímto vozem Tomáš absolvoval celou letošní sezónu a sbíral cenné zkušenosti, které se na Dakaru pokusí přetavit ve slušný výsledek. Globální tým South Racing bude na Dakar 2018 nasazovat další tři vozy s jezdci z Německa, Bolívie a Argentiny.

Ještě, než se však postaví v lednu 2018 na start, musí veškerá technika projít technickými přejímkami a naloděním ve francouzském přístavu Le Havre. Odtud pak čeká veškerou evropskou závodní techniku dlouhá plavba směr Jižní Amerika.

Poslední setkání s týmem včetně vozů tak proběhlo ve středu 22. listopadu, těsně před odjezdem do Francie. Tým připravil velkolepý odjezd nejdříve pro fanoušky a veřejnost. V odpoledních hodinách proběhla prezentace před sídlem firmy MusicData - v nákupní zóně ve Velkém Meziříčí. Stovky fanoušků měly možnost se podívat na závodní vůz Ford Ranger Dakar a také na doprovodný obytný a servisní Ford F750 Fun Mover. Tyto skvosty si příchozí mohli prohlédnout nejen zvenčí, ale i zevnitř.

Poté, již uvnitř budovy, byla připravena druhá část programu pro partnery týmu a novináře. Vše odstartovala bombastická lasershow s videoprojekcí a skvěle vyladěným zvukem, po níž Tomáš Ouředníček představil své plány i celý tým pro nadcházející nejnáročnější dálkovou rallye světa. Mimo oficiální program tohoto neformálního setkání potěšila zúčastněné i dvě překvapení.

Zcela neplánovaně se zde objevil Petr Janda, slavný frontman skupiny Olympic, jakožto stálý zákazník prodejny MusicData, který přijel pro komponenty do jejich zkoušecí aparatury. Míla Janáček, který akci moderoval, nelenil a ihned náhodného hosta zatáhl k závodnímu vozu. Zde proběhlo improvizované interview, které sledovaly stovky přihlížejících fanoušků. Petr Janda přiznal, že mu motoristický sport příliš neříká, ale přesto Rallye Dakar vždy sleduje se zaujetím. Po krátké autogramiádě a zhotovení nezbytných fotek s fanoušky se Petr Janda rozloučil a popřál týmu v Jižní Americe mnoho štěstí. Video s Petrem Jandou můžete najít zde.  

 

Druhým překvapením bylo vystoupení Tomáše Ouředníčka v úvodu hudební produkce. Na sólovou elektrickou kytaru, spolu s kapelou a svou dvanáctiletou dcerou za klávesami, vystřihl Carlose Santanu jako profesionál. K hudebnímu vystoupení příliš neladila závodní kombinéza, nicméně o to byl zážitek zajímavější. Tímto originálním zakončením se Tomáš rozloučil s fanoušky a na závěr poděkoval všem partnerům týmu za podporu. Současně všechny motivoval ke sledování nejen startovního čísla 340, ale celé Rallye Dakar 2018 jako takové. Ta se začíná po Novém roce 6. ledna a bude ji možné sledovat na obrazovkách televizí, na internetu a v dalších médiích. 

Rallye Dakar se po ne zcela vydařených posledních ročnících pokusí při svém jubilejním 40. výročí otočit na svou stranu všechny kritiky z předchozích let. Již start v Limě bude jistě pompézní a hned úvodní etapy prověří připravenost jednotlivých týmů. Na všechny totiž čekají zrádná a dlouhá dunová pole. Teprve  pak se závod přesune do hor a do vysokých nadmořských výšek Bolívie. Následuje přesun celého závodního konvoje do finálové Argentiny. Zde se jezdci budou moci těšit na zrádné feš-feše a tradičně rychlé rallye úseky, připomínající spíše tratě WRC, s cílem ve vnitrozemí u města Cordoba. 14 etap tedy prověří týmy a jejich techniku se vším všudy.

Jihoamerické duny již v minulosti potrápily dost posádek a favoritů, ale Tomáš se na ně vyloženě těší: „Tento rok jsme hodně trénovali a součástí sezóny byly nejen závody ve Světovém poháru, které se jely na evropské půdě, ale také závody v Maroku, kde bylo hodně písku.

 

 

I když mám z dun stále respekt, po nabitých zkušenostech si v nich budu určitě víc věřit a těším se na to, že hned po startu se asi velmi výrazně oddělí zrno od plev“ konstatoval pilot. Vzápětí dodal: „Věřím, že nejen my s Davidem, ale i ostatní vozy našeho týmu budou často zasahovat do pozic minimálně v první dvacítce, i když to bude velmi náročné díky silné konkurenci, která se do Jižní Ameriky chystá. Tak jako tak jsem si jist, že vozy týmu South Racing budou jedny z nejrychlejších a budou hrát na Dakaru prim“.

Když už jsme u Primu, tak tato tradiční česká značka představuje novou limitovanou edici hodinek Prim Dakar 2018, které právě v těchto dnech přichází na trh a Tomáš Ouředníček je jejich novým ambasadorem pro následující rok. Hodinky mají moderní chronograf schovaný pod safírovým sklem a zespodu je jejich víčko zdobeno vygravírovaným motivem a trasou 40. ročníku Rallye Dakar 2018. Černo-červená kombinace, kožený pásek, vodotěsnost 5 ATM, skvělé zpracování v každém detailu a limitovaná série pouhých 200 kusů zaručuje, že hodinky budou již zanedlouho sběratelsky velmi cenné. Více informací o nich naleznete zde.

Týmu South Racing CE se podařilo vyhrát Morocco Desert Challenge a také nedávno úspěšně absolvovat Maroc OiLibya Rally, kde se posádka skvěle sehrála a byla schopna konkurovat světové špičce, kterou potká také na Dakaru. Novým členem týmu se na začátku letošního roku stal navigátor David Křípal, který se sice během sezóny při tréninku na motorce zranil, ale vše stihl včas doléčit a závěr sezóny již opět seděl v kokpitu s Tomášem: „Samozřejmě se na svůj první Dakar velmi těším a mým cílem je neztratit koncentraci a dovést Tomáše po trase do cíle bez zbytečného bloudění. Ale to asi bude snem každého navigátora…“ dodává s úsměvem sympatický copilot.

Tým měl na konci sezóny velmi naspěch, neboť hned po říjnové marocké rallye se vůz musel v portugalských týmových dílnách kompletně rozebrat a mechanici jej šroubek po šroubku opět skládali tak, aby byl speciál na Dakar 2018 ve stoprocentní kondici. Díky tomu si musel Tomáš Ouředníček na zbývající část sezóny přivést totožný speciál, se kterým absolvoval náročné tréninky a exhibiční akce před odjezdem.

 

Mezitím se samozřejmě také připravoval doprovodný obytný show truck Ford Fun Mover, který bylo nutno přichystat na náročné přejezdy And tak, aby mu ve vysokých nadmořských výškách takzvaně „nedošel dech“ s těžkým nákladem, který ve svých útrobách poveze. Tento doprovodný nákladní Ford ve stylu pravých amerických trucků bude nejen zázemím pro tým v jeho obytné části, ale i v zadním prostoru vyrostl nový sklad na všechny náhradní díly. Mechaniky a další náhradní díly sdílí česká posádka s globálním týmem South Racing, jehož součástí je od loňského podzimu náš pilot. 

Nyní čeká celý tým měsíc relativního klidu. Posádka bude trénovat fyzickou kondici, spát v kyslíkových stanech kvůli lepší aklimatizaci na vysokohorské výšky a po svátcích, které ještě stráví s rodinami, se hned ráno na Nový rok letecky přesunou do místa dění výročního Dakaru. My si tento čas, spolu s vámi, budeme krátit postupně detailním představením týmu, trati Dakaru 2018 či závodní techniky.  

Pokud budete mít během Dakaru zájem přečíst si aktuální informace o posádce týmu South Racing CE, sledujte:
Facebook profil South Racing CE nebo náš web.

 


Pokud se na nich přihlásíte k odběru novinek, nic zásadního vám již neunikne. 

Za celý tým South Racing CE

Míla Janáček - PR & Media manažer

 

PR

Fotky

Další články

Komentáře