Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Úterý, 12. ledna 2021 (09:57) Dušan Bouzek

Osmá etapa Rallye Dakar: Macháček povyskočil na druhé místo

V pondělí čekala na jezdce osmá rychlostní zkouška letošního ročníku Rallye Dakar. Ta vedla ze Sakaky do Neomu a měřila 375 kilometrů. Jednalo se o druhou část maratonské etapy.

Motorky: Cornejo navýšil náskok

Po nedělní sedmé etapě se do čela průběžného pořadí posunul José Ignacio Cornejo. A důvod k radosti mohl mít Chilan také po pondělní rychlostní zkoušce. V té totiž zvítězil a upevnil si tak celkové vedení.

Druhý skončil Toby Price. Ten si v cíli mohl pořádně oddechnout. V sedmé etapě si totiž Australan poškodil pneumatiku. Jelikož však jezdci mohou během maratonské etapy vyměnit pneumatiku pouze za cenu třicetiminutové penalizace, opravil gumu provizorně pomocí upínacích kroužků. Třetí pozici obsadil vítěz nedělní etapy a současně loňský celkový vítěz Ricky Brabec.

Z Čechů byl opět nejlepší Martin Michek. Jezdec stáje Orion – Moto Racing Group obsadil sedmnácté místo, a to i navzdory problémům s konektorem na řídítkách. Technickým potížím se nevyhnul ani Michkův týmový kolega Milan Engel, kterého znovu trápilo čerpadlo na zadní nádrži. Nakonec skončil třicátý pátý. Libor Podmol obsadil 36. příčku a David Pabiška se umístil na 38. pozici. Jan Brabec a Roman Krejčí dostali opět jakožto účastníci Dakar Experience časovou penalizaci. V konečné podobě výsledků obsadili 42., respektive 43. pozici. Rudolf Lhotský skončil padesátý čtvrtý.

Jan Brabec už o umístění v celkovém pořadí nebojuje. Foto: Jan Brabec/Facebook

V hodnocení Original by Motul pro motorkáře jedoucí bez asistence zvítězil Arunas Gelažninkas před druhým Emanuelem Gyenesem a třetím Benjaminem Melotem. David Pabiška skončil pátý a Rudolf Lhotský čtrnáctý. Pro Maurizia Geriniho, který před startem etapy vedl, soutěž v pondělí po pádu skončila. Ital sice etapu dokončil v rámci Original by Motul na čtvrtém místě, třicet kilometrů před cílem ale boural a po dojezdu byl přepraven do nemocnice na vyšetření.

Letošní ročník Rallye Dakar ale skončil také pro Xaviera de Soultraita. Francouz ze stáje HT Rally Raid Husqvarna Racing, který se před etapou nacházel na čtvrtém místě průběžného pořadí, ošklivě upadl. Po nehodě byl při vědomí a vrtulník ho přepravil do nemocnice na vyšetření. Daleko hůře na tom ale byl jeho krajan Pierre Cherpin. Ten upadl v sedmé etapě a během pondělí se objevily právy, že je v umělém spánku. Před uvedením do tohoto stavu podstoupil operaci, která měla zmenšit jeho hematom v hlavě. Do toho má zlomená žebra a poraněné plíce. Závod skončil mimo jiné i pro továrního jezdce Yamahy Franca Caimiho. Argentince vyřadily problémy s motorem.

Cornejův náskok na druhého Price činí v celkovém pořadí jednu minutu a šest sekund. Třetí je stále Sam Sunderland. Úřadující šampion Ricky Brabec povyskočil na šesté místo. Martinu Michkovi patří patnáctá, Milanu Engelovi dvacátá šestá, Davidu Pabiškovi třicátá sedmá, Liboru Podmolovi třicátá osmá a Rudolfu Lhotskému čtyřicátá sedmá pozice.

V Original by Motul vede Arunas Gelažninkas. Na druhém místě nadále figuruje Maurizio Gerini, který už ale nebude v soutěži pokračovat. Třetí pozice patří Emanuelu Gyenesovi. David Pabiška je pátý a Rudolf Lhotský devátý.

Čtyřkolky: Kubienovo nejlepší letošní vystoupení

Mezi čtyřkolkami zvítězil v pondělí Alexandre Giroud před druhým Manuelem Andujarem a třetím Giovannim Enricem. Svůj nejlepší výsledek na letošním Dakaru zaznamenal Tomáš Kubiena. Jezdec své vlastní stáje Story Racing skončil hned za zmíněnou trojicí na čtvrtém místě. Jeho týmový kolega Laisvydas Kancius obsadil sedmé místo.

V celkovém vedení zůstává Andujar. Druhý Giroud ztrácí necelých devatenáct a tři čtvrtě minuty. Třetí je Giovanni Enrico. Tomáši Kubienovi patří šestá pozice a Laisvydasu Kanciusovi devátá.

Tomáš Kubiena skončil v pondělí čtvrtý. Foto: Story Racing

Auta: al-Attíja stáhnul Peterhansela

Osmou etapu ovládl mezi automobily Násir al-Attíja. Za ním skončili jezdci stáje X-raid Mini JCW. Druhé místo obsadil i navzdory jednomu defektu Carlos Sainz a třetí skončil celkový lídr Stéphane Peterhansel.

Martinu Prokopovi se vyhnuly větší potíže a obsadil devátou příčku. Totéž se ale nedalo říci o Tomáši Ouředníčkovi. Toho znovu sužovaly potíže. Nejprve si přivodil defekt pneumatiky, poté měnil poloosu a musel řešit i problémy s přehříváním svého vozu. V cíli obsadil jezdec stáje Ultimate Dakar 48. místo. Miroslav Zapletal, který již jede mimo celkové pořadí v rámci Dakar Experience, skončil třicátý čtvrtý.

Vyvrcholilo trápení Sébastiena Loeba. Jezdec stáje Bahrain Raid Xtreme si v pondělí přivodil celkem dva defekty pneumatiky. K dispozici ale měl na začátku etapy pouze jedno náhradní kolo. Při druhém defektu tak musel čekat na příjezd asistenčního kamionu, který měl ale také poruchu. Nakonec se Francouz rozhodl vrátit do bivaku a tam pořadatelům oznámil, že odstupuje ze soutěže. Technické problémy trápily také vítěze nedělní etapy Jazída Al-Rajhiho, který tentokrát skončil až třicátý druhý.

Celkově stále vede Stéphane Peterhansel. Druhý Násir al-Attíja ale stáhl jeho náskok na pět minut a padesát sekund. Třetí zůstává Carlos Sainz. Martin Prokop povyskočil na osmou příčku a Tomáš Ouředníček je čtyřicátý čtvrtý.

Násir Al-Attíja stáhnul náskok Stéphaneho Peterhansela. Foto: Toyota Gazoo Racing

Lehké vozy: Macháček už je druhý mezi prototypy

Mezi lehkými vozy si v pondělí připsal další etapové vítězství Francisco Lopez Contardo. Druhý skončil Sergej Karjakin a třetí Reinaldo Varela. Stejnou podobu měla nejlepší trojice také ve výsledcích kategorie SSV.

V lehkých prototypech zvítězil celkový lídr této kategorie Seth Quintero. Zářil ale také jezdec stáje Buggyra Zero Mileage Racing Josef Macháček. Ten skončil osmý celkově a druhý v lehkých prototypech. Jeho týmového kolegu Tomáš Engeho opět trápila technika. Celkově skončil čtyřicátý osmý a mezi lehkými prototypy třináctý.

Ještě hůře ale dopadla Cristina Gutiérrezová, které po nedělní etapě patřilo mezi lehkými prototypy celkové druhé místo. Španělce selhala převodovka a do etapy tak nenastoupila. Z boje o celkové pořadí tak je již vyřazena. Technika trápila také celkového lídra v hodnocení lehkých vozů a současně třídy SSV Arona Domzalu. Polák skončil celkově šestnáctý a třináctý mezi účastníky třídy SSV.

Po Domzalových problémech se do celkového vedení posunul Austin Jones, který současně vede také v SSV. Druhý je lídr lehkých prototypů Seth Quintero a třetí Francisco Lopez Contardo, účastník kategorie SSV. Aron Domzala se propadl na čtvrté místo absolutně a na třetí v SSV. Josef Macháček je celkově patnáctý. V lehkých prototypech mu už ale patří druhé místo. Enge se nachází na celkové 39. příčce a současně na 10. pozici mezi lehkými prototypy.

Tomáš Enge měl v pondělí technické problémy. Foto: Buggyra Zero Mileage Racing

Kamiony: Dominance Kamazu pokračuje

Mezi kamiony znovu kraloval Kamaz. Zvítězil Anton Šibalov. Druhou pozici obsadil celkový lídr Dmitrij Sotnikov. Na třetí příčce skončil loňský vítěz Andrej Karginov.

Svou nejvydařenější etapu na letošním Dakaru zažil jezdec stáje Tatra Buggyra Racing Ignacio Casale. Chilan, který v minulosti vyhrál Dakar třikrát se čtyřkolkou, skončil pátý. Do nejlepší desítky se vešel také jeho týmový kolega Martin Šoltys, který obsadil devátou pozici.

Ignacio Casale zažil v pondělí svou nejvydařenější letošní etapu. Foto: Buggyra Zero Mileage Racing

Z českých jezdců byl nejlepší Aleš Loprais, který obsadil šestou příčku, a to i navzdory problémům se servořízením. Martinu Macíkovi zase nefungovaly optimálně brzdy a dojížděl s poškozenou spojovací tyčí řízení. Umístil se na osmé pozici.

Jaroslav Valtr obsadil mimo jiné i po jednom defektu 11. místo. Tomáše Tomečka potkaly potíže s tlumičem a rovněž zastavoval jakožto řidič asistenčního kamionu stáje South Racing u opravy jednoho z Can-Amů. Skončil devatenáctý. Do etapy nenastoupil kvůli technickým problémům týmový kolega Aleše Lopraise Jan Tománek. Ten již tak jel po předešlých potížích v rámci Dakar Experience, tedy bez nároku na celkové umístění.

Celkově stále vede Dmitrij Sotnikov o téměř tři čtvrtě hodiny před druhým Antonem Šibalovem. Třetí skončil Ajrat Mardějev. Z Čechů je stále nejlepší Aleš Loprais, který zůstává čtvrtý. Martin Macík je pátý, Ignacio Casale devátý, Martin Šoltys desátý, Jaroslav Valtr dvanáctý a Tomáš Tomeček sedmnáctý.

Classic: Klymčiw znovu třetí

Také pondělní etapu dokončil Ondřej Klymčiw mezi nejlepší trojicí. S vozem Škoda LR130 obsadil třetí místo, když nestačil pouze na vítězného Kiliana Revueltu a na druhého Marca Doutona. Celkově zůstává Klymčiw pátý. Vede Marc Douton před druhým Juanem Donatiuem a třetím Frédéricem Verdaguerem.

Kompletní výsledky osmé etapy a průběžná pořadí najdete zde.

Titulní fotografie: Buggyra Zero Mileage Racing

Další články