Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pátek, 8. ledna 2021 (07:44) Dušan Bouzek

Pátá etapa Rallye Dakar: Šoltys s Engem těsně za nejlepší trojicí

Motocykly: Benavides první i se zlomeným nosem, Brabec nedokončil

Mezi motocykly si druhé etapové vítězství v řadě připsala ve čtvrtek Honda. Byl to totiž Kevin Benavides, kdo se s nástrahami páté etapy vypořádal nejlépe. Argentinec triumfoval i navzdory pádu, ze kterého si odnesl zlomený nos. Za Benavidesem skončil na druhém místě jeho týmový kolega Jose Ignacio Cornejo a třetí místo obsadil Toby Price.

Kevin Benavides zažil náročný den. Foto: Honda Racing Corporation

Pro jezdce stáje HT Rally Raid Husqvarna Racing Xaviera de Soultraita, který po čtyřech etapách celkově vedl, skončila čtvrteční vložka šestým místem. Pouze se sedmnáctou příčkou se musel spokojit středeční vítěz Joan Barreda, kterého sužovaly navigační problémy. Jeho týmový kolega a úřadující šampion Ricky Brabec obsadil dvanáctou příčku.

Zatímco ve středu nebyl poprvé nejlepším z Čechů Martin Michek, ale Jan Brabec, ve čtvrtek se vše vrátilo do starých kolejí. Opět byl totiž nejlepším z českých závodníků Michek. Jezdec stáje Orion – Moto Racing Group obsadil devatenáctou příčku. Během etapy musel jednou kvůli technickým problémům zastavit a opravovat.

Michkův týmový kolega Milan Engel skončil dvacátý pátý. Roman Krejčí obsadil třicátou příčku, David Pabiška se umístil jako třicátý pátý, Libor Podmol, u kterého se etapa neobešla bez pádu, obsadil padesáté první místo a Rudolf Lhotský skončil padesátý devátý. Smolný den prožil Jan Brabec. Jezdec stáje Strojrent Racing totiž do cíle etapy kvůli technickým problémům nedojel. Jeho účinkování v soutěži tím ale nekončí. V pátek využije žolíka a vrátí se zpátky. Už ale pojede mimo celkové pořadí.

V hodnocení Original by Motul pro motorkáře závodící bez asistence ve čtvrtek kraloval Maurizio Gerini. Vepředu se znovu pohyboval Roman Krejčí, který skončil druhý před třetím Arunasem Gelazninkasem. Pabiška obsadil páté a Lhotský patnácté místo. Do celkového vedení se po čtvrtku vrátil Gerini. Dosavadní lídr Gelazninkas je nyní druhý. Za ním následuje třetí Krejčí. Pabiškovi patří šesté místo a Lhotský se nachází na čtrnácté pozici.

V celkovém pořadí se posunul po čtvrtečním triumfu do vedení Kevin Benavides. Xavier de Soultrait se propadl na druhé místo. Třetí je José Ignacio Cornejo. Jezdec tovární Yamahy Ross Branch se propadl ze třetí pozice na osmou. Joan Barreda byl odsunut ze druhé příčky na devátou. Úřadující šampion Ricky Brabec je čtrnáctý, Martin Michek sedmnáctý, Milan Engel dvacátý šestý, Roman Krejčí třicátý druhý, David Pabiška třicátý sedmý, Libor Podmol čtyřicátý pátý a Rudolf Lhotský padesátý šestý.

Čtyřkolky: Cavigliasso navyšuje náskok, Kubiena zůstává sedmý

Ve čtyřkolkách směřuje ke svému druhému triumfu v Rallye Dakar Nicolas Cavigliasso. Právě Argentinec, který tuto soutěž vyhrál již v roce 2019, byl ve čtvrteční etapě nejlepší a navýšil své celkové vedení. Druhý skončil Manuel Andujar a třetí Giovanni Enrico. Český závodník Tomáš Kubiena obsadil osmou příčku a jeho týmový kolega u stáje Story Racing Laisvydas Kancius se umístil hned za ním na deváté pozici.

V celkovém pořadí vede Cavigliasso o dvacet tři minut a čtyřicet osm sekund na druhého Andujara. Třetí je Alexandre Giroud. Tomáši Kubienovi patří i nadále sedmá příčka a Laisvydas Kancius je jedenáctý.

Tomáš Kubiena zůstává na celkovém sedmém místě. Foto: Story Racing

Automobily: První letošní triumf De Villierse, Prokop je pátý

Po třech etapových prvenstvích Násira al-Attíji jsme ve čtvrtek viděli v kategorii automobilů jiného vítěze. Znovu ale slavil jezdec stáje Toyota Gazoo Racing, v tomto případě Giniel de Villiers. Jihoafričan zvítězil i přesto, že musel měnit pneumatiku. Své první umístění mezi nejlepší trojicí od prologu zaznamenal De Villiersův krajan Brian Baragwanath, který skončil druhý. Celkový lídr Stéphane Peterhansel obsadil třetí příčku.

Giniel de Villiers o sobě dal konečně pořádně vědět. Foto: Toyota Gazoo Racing

Násir al-Attíja se musel v páté etapě spokojit se čtvrtým místem. Hned za ním se umístil Martin Prokop, který zajel pátý čas. Tomáši Ouředníčkovi se ve čtvrtek vyhnuly potíže a skončil čtyřicátý. Totéž ale nemohl říci Miroslav Zapletal. Jezdec stáje Offroadsport kvůli technickým problémům etapu nedokončil a do bivaku byli spolu s jeho spolujezdcem Markem Sýkorou přepraveni letecky. Dvojice se nyní pokusí závadu opravit a pokud se jim to povede, mají od pořadatelů dovoleno vrátit se do soutěže. Již se tak ale stane bez nároku na umístění v celkovém pořadí.

Carlos Sainz a Sébastien Loeb byli sužováni navigačními problémy. Zatímco první jmenovaný skončil devátý, Loeb obsadil až dvacátou příčku. Ještě hůře ale dopadl Henk Lategan, který v předchozích dvou dnech vystoupal až na čtvrtou pozici průběžného pořadí. Jihoafričan havaroval a soutěž pro něj skončila. Z nehody si navíc odnesl zlomenou klíční kost. Jeho spolujezdec Brett Cummings vyvázl nezraněn.

V celkovém pořadí vede Peterhansel o šest minut a jedenáct sekund před al-Attíjou. Třetí zůstal i přes čtvrteční problémy Carlos Sainz. Martinu Prokopovi patří pátá příčka i v průběžném pořadí. Sébastien Loeb se propadl na desáté místo. Čtvrteční vítěz Giniel de Villiers je dvanáctý a Tomáš Ouředníček čtyřicátý sedmý.

Lehké vozy: Enge zažil nejlepší den na Dakaru

Lehkým vozům kraloval ve čtvrtek Francisco Lopez Contardo, který současně zvítězil v SSV. Druhý skončil bratr Násira al-Attíji Chálifa. Celkovou třetí pozici obsadil vítěz kategorie lehkých prototypů Seth Quintero.

Svůj dosud nejúspěšnější den zažil na letošní Rallye Dakar Tomáš Enge. Jezdec stáje Buggyra Zero Milegae Racing obsadil celkovou jedenáctou pozici. V hodnocení lehkých prototypů skončil ovšem jen těsně pod pódiovými pozicemi – jako čtvrtý. Jeho týmového kolegu Josefa Macháčka potkal během dne jeden defekt. Celkově z toho byla dvacátá první pozice a v lehkých prototypech sedmé místo.

Tomáš Enge zažil nejlepší den na Dakaru. Foto: Buggyra Zero Mileage Racing

Technické potíže opět trápily Krise Meeka. Bývalý pilot WRC skončil až padesátý šestý absolutně. Mezi lehkými prototypy obsadil šestnáctou pozici.

V celkovém pořadí vede stále Francisco Lopez Contardo. Druhý je Aron Domzala a třetí Austin Jones. Stejně vypadá i nejlepší trojice průběžného pořadí SSV. V lehkých prototypech vede celkově čtvrtý Seth Quintero před druhou Cristinou Gutiérrezovou a před třetím Mattiasem Ekströmem. Josef Macháček je celkově dvacátý druhý a v lehkých prototypech mu patří sedmé místo. Tomáš Enge se v celkovém pořadí nachází na čtyřicáté čtvrté příčce. Mezi prototypy je čtrnáctý.

Kamiony: Sotnikovův další triumf, Šoltys nejlepším Čechem

Mezi kamiony původně zvítězil loňský vítěz Andrej Karginov před druhým Aleksejem Višněvskijem a třetím Dmitrijem Sotnikovem. Později ale dostal Karginov dvacetiminutovou penalizaci a Višněvskij byl potrestán dvěma minutami. To přineslo Sotnikovovi další etapový triumf. Višněvskij spadl na druhé místo. Třetí skončil Šibalov. Karginova odsunul trest až na sedmou příčku.

Z Čechů byl tentokrát nejlepší Martin Šoltys ze stáje Tatra Buggyra Racing, který se umístil na čtvrté pozici. Do nejlepší desítky se vešli také pátý Aleš Loprais a devátý Martin Macík, který musel jednou opravovat. Mezi nejlepšími deseti skončil i Šoltysův týmový kolega od Buggyry Ignacio Casale, který zajel osmý čas. Jaroslav Valtr obsadil čtrnáctou pozici a Tomáš Tomeček skončil devatenáctý. Kvůli problémům s převodovkou odstoupil týmový kolega Aleše Lopraise Jan Tománek. Po opravě by se měl vrátit zpět do soutěže. Už ale pojede v rámci Dakar Experience, tedy mimo průběžné pořadí.

Náskok Sotnikova v celkovém vedení již činí téměř třicet čtyři minut. Druhý je Anton Šibalov. V nejlepší trojici nadále zůstává také Martin Macík, kterému patří třetí pozice. Aleš Loprais je čtvrtý, Ignacio Casale šestý, Martin Šoltys osmý, Jaroslav Valtr dvanáctý a Tomáš Tomeček osmnáctý.

Dmitrij Sotnikov kráčí vstříc vítězství. Foto: Kamaz

Classic: Klymčiw patnáctý

Ve středeční etapě se mohl Ondřej Klymčiw radovat ze třetí pozice. Ve čtvrtek se mu již ale dařilo o něco méně a musel se spokojit s patnáctou pozicí. Opět zvítězil Marc Douton. Druhý skončil Kilian Revuelta a třetí příčku obsadil Francisco Benavente.

I přes nevydařenou etapu se Klymčiw posunul v průběžném pořadí o jednu pozici dopředu a celkově je šestý. Stále vede Marc Douton. Druhý je Juan Donatiu a třetí pozici drží Frédéric Verdaguer.

Kompletní výsledky čtvrteční etapy a průběžná pořadí najdete zde.

Titulní fotografie: Buggyra Zero Mileage Racing

 

Další články