Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Úterý, 6. října 2015 (17:46) Rostislav Bajko

Pojistit nebo nepojistit ?

Havarijně pojistit , nebo nepojistit ?

Havarijní pojištění vozidla je u nás stále velice podceňovné a přitom za pár drobných jsme schopni si v budoucnu ušetřit spousty peněz, námahy a hlavně stresu. V řeči čísel je to více než 80% majitelů vozidel, kteří by využili havarijní pojištění, pokud by ho měli sjednané !  Ano, pokud by ho měli sjednané. 

Každý z majitelů autíček si musí uvědomit, že není neomylný a každému se může stát nehoda, kterou byť neůmyslně, zavinní. V tomto případě je zcela jasné, co a jak bude následovat. 

V lepším případě  zaplatíte pojišťovně tzv. MALUS (zvýšení pojistky) a svoje autíčko si opravíte na své náklady. Na opravu máte  finanční rezervu. Pracujete totiž ve státní správě a jste radní města. 

V tom horším případě zaplatíte pokutu, zaplatíte MALUS a na opravu svého autíčka nemáte volné finanční rezervy, protože jste pokladní v supermarketu. A tím pohádka o dovolené v Řecku končí.

Omylem se totiž majitelé starších vozidel domnívají, že se jim  havarijní pojištění nemůže vyplatit.  Tato poučka platí pouze v tom případě, pokud nebouráte z vlastní viny. A jak všichni víme, náhoda je blbec. A zrovna mě se to musí stát.

A to nemluvíme o upravených vozidlech.  Máte zajímavé lakování, drahá litá kola ? Hodnota auta 60.000 kč ale úprava na vozidle je za 100.000 kč ? V tom případě jste hazardér. 

Mohl bych uvádět mnoho konkrétních událostí, které Vám potvrdí výhodnost havarijního pojištění, ale je na každém z Vás, jak se postavíte k nepředpokládaným výdajům. 

Osobně jsem byl účastníkem v roce 2013 dopravní nehody. Zcela běžné, bez zranění, pouze plechy. A protože jsem nebyl viníkem, vše jsem měl vyřešené ke své spokojenosti. Za opravu mojí Škoda Octavia (v době nehody stáří vozidla 11 let) mi pojišťovna zaplatila téměř 70.000 kč. A navíc jsem dostal náhradní vozidlo. Velmi slušné. 

Takový bezproblémový měsíc ovšem neměl viník této nehody. Poškození jeho vozu (VW Golf, stáří v době nehody 13 let) bylo z venčí "pouze" kosmetické. Ovšem po kompletní opravě se cena vyšplhala na strašných 60.000 kč za staré auto ! Však to znáte, chladič, nárazník, světla, mřížka, blatníky, kapota a přední sklo. Napočítejte práci a lak. A je vymalováno na několik měsíců !
V době kdy se tato událost stala, bylo možné toto pojištění sjednat za necelých 3.000 korun.  

A právě zde si můžete spočítat, kolik by majitel Golfíku ušetřil. Po odečtení standartní spoluúčasti a nákladů za pojistku by ho oprava stála nejvíce 15.000 korun. Čísla jsou prokazatelná, protože jsem viděl faktury za opravy.  A věřte nebo ne, moje stará Octavia byla ihned havarijně pojištěna. Samozřejmě, až po tom, co se mi stalo a viděl účet za opravu.  Dříve jsem byl totiž  "nesmrtelný".

Dnes navíc, nemusíte chodit ani do pojišťoven. Stačí najít na internetu několik zajímavých odkazů, jako například www.srovnejto.cz. Havárku si propočítáte do 3 minut a hlavně, si srovnáte ceny všech dostupných pojišťoven. 
V dnešní době směšných cen za havarijní pojištění je spíše hazard s Vaším rozpočtem nepojistit autíčko. Přijde totiž doba, kdy ceny pojistek budou nepřiměřeně vysoké k našemu platu. A jak jistě víte, co mohu mít téměř zdarma, to dnes nepotřebuji. Až to stojí velké peníze, tak to potřebuji akutně. A tak to chodí u většiny z nás. 

A moje rada po předchozí zkušenosti ?  Sedněte k internetu a jen tak ze srandy si spočítejte cenu pojištění na Vašeho miláčka. 

Další články