Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Čtvrtek, 29. srpna 2019 (11:35) Pavel Jelínek

Přeloučská AVIA slaví 100 let a vstupuje do nové éry existence.

Přeloučská AVIA Motors slaví 100 let a chystá novinky

Společnost AVIA Motors letos zákazníkům dodá desítky nově vyrobených vozů modelové řady AVIA INITIA. Bude mezi nimi i celkem 19 výročních vozů, které připomenou letopočet 1919 – tedy rok vzniku značky AVIA a založení firmy. Na podzim by měla skončit výroba vozů se spalovacími motory, ale to neznamená zánik AVIA Motors. Naopak, odstartuje nová etapa její existence.

Ve výrobních prostorách AVIA Motors nadále běží výroba středních nákladních vozů, na jejich kompletaci pracují desítky zaměstnanců. Další stovky pracovníků firma zaměstnává nepřímo díky subdodávkám potřebným pro výrobu. Celková produkce bude o něco nižší než v minulém roce, což je dáno i tím, že se společnost letos soustředí především na výrobu vozů s pohonem 4x4, se kterými počítá i do budoucna.

Na podzim vstoupí v platnost nové evropské emisní normy, které přinášejí technické změny vozidel, nové požadavky na jejich vybavení a nutnost nových homologačních osvědčení. Všechny tyto náležitosti podmiňují významné investice a také zdraží výrobu vozidel, což je pro malovýrobce, jakým je i AVIA Motors, nevýhodné a nerentabilní.

Proto se majitelé společnosti rozhodli produkci vozidel se spalovacími motory na podzim tohoto roku ukončit.

 

Nadále bude ale pokračovat zakázková výroba vozidel AVIA INITIA s pohonem 4x4. V průběhu letošního roku firma také vyrobí celkem 19 výročních vozů, které připomenou 100 let od vzniku značky AVIA. Na podzim se navíc chystá vydání a křest knihy mapující celou historii firmy.

Konec výroby vozů s dieselovými motory ale neznamená konec společnosti AVIA Motors. Velmi důležitou součástí portfolia AVIA Motors bude i nadále servisní podpora flotily několika tisíc vozidel AVIA modelové řady D a INITIA. „Celý náš systém servisní podpory a distribuce náhradní dílů zaručí uživatelům spolehlivé fungování vozů AVIA nejméně po následující desetiletí. Budeme potřebné součástky i nadále vyrábět, a to včetně montáže dílů do celků. Naše společnost navíc jako jediná disponuje dostatečným množstvím náhradních dílů a nadále budeme zajišťovat jejich rychlou a spolehlivou distribuci,“ informuje Tomáš Adamec, generální ředitel AVIA Motors.

 

Budoucnost ve znamení nových projektů a elektromobility

V AVIA Motors i nadále zůstává pevnou součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a soustředí se i na nové projekty, které společnost přenesou do nové etapy její existence. V současnosti například probíhají jednání o rozšíření výrobního programu, AVIA Motors by se tak mohla stát subdodavatelem některých komponentů potřebných pro automobilový průmysl.

Budoucnost společnosti se rýsuje především v oblasti elektromobility. Poslední měsíce se nesou ve znamení hledání vhodných partnerů pro projekt užitkových elektromobilů lehké a střední kategorie. V Avii už s takovouto spoluprací mají zkušenosti. Koncem minulého desetiletí totiž vyráběli elektromobily na podvozku AVIA modelové řady D ve spolupráci s britskou firmou Smith, tyto vozy se pak uplatnily jak na britském, tak i na americkém trhu.


 

O AVIA Motors

 

V letošním roce si AVIA Motors připomíná stoleté výročí vzniku společnosti i značky, což ji řadí k nejstarším tradičním průmyslovým podnikům v Česku. Už v roce 1919 začali psát historii značky konstruktéři Pavel Beneš a Václav Malý, ke kterým se záhy přidali ještě Miroslav Hajn a J. F. Koch. Beneš s Hajnem se pak stali ústředními postavami firmy až do počátku 30. let. Ta se nejdříve věnovala výrobě vrtulí, opravám letadel a truhlářským zakázkám. Už v roce 1920 Beneš a Hajn představili světu na svou dobu unikátní a revoluční letoun AVIA BH-1 Exp.

Ten byl prvním z celé řady slavných a úspěšných letounů značky AVIA, které se uplatnily v civilních službách i u vojenských letectev nejen u nás, ale i v zahraničí. První nákladní automobily firma vyrobila těsně po druhé světové válce, na další desetiletí se pak střídavě věnovala automobilové a letecké produkci. V 60. letech se firma AVIA přeorientovala z letecké výroby (výroba leteckých motorů a vrtulí běžela až do přelomu 80. a 90. let) na produkci nákladních vozidel, která tvoří dodnes hlavní prvek jejího výrobního programu.


 

O holdingu CZECHOSLOVAK GROUP

 

CZECHOSLOVAK GROUP je holding navazující na tradici československého průmyslu, který podporuje a dále rozvíjí aktivity tradičních českých a slovenských společností v oblasti civilní i obranné průmyslové produkce. Jeho portfolio zahrnuje výrobu a prodej strojírenských produktů pro automobilový, železniční, letecký či hodinářský průmysl, dále výrobu speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů či munice.

Skupina klade silný důraz na kvalitu svých produktů a služeb a na exportní aktivity. S produkty společností holdingu se lze setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se nestále rozrůstá. Podniky holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zaměstnávají přibližně 8000 osob a v roce 2018 vygenerovaly tržby v hodnotě 11,5 mld. Kč.


 

 

CZECHOSLOVAK GROUP

PR

Fotky

Další články

Komentáře