Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pátek, 16. října 2020 (19:17) Pavel Jelínek

Rady motoristům : Kupní smlouva na auto: Co musí obsahovat?

Kupní smlouva na auto: Co musí obsahovat?

Chystáte se koupit či prodat automobil? Pak budete potřebovat kupní smlouvu – ta však musí obsahovat několik důležitých údajů. Jejich pečlivým vyplněním se vyhnete problémům s úřady i případným tahanicím při objevení skryté závady. Co by měla obsahovat každá kupní smlouva na auto?

 

 

TIP: Stáhněte si vzor kupní smlouvy na auto i předávacího protokolu.

 

Základní údaje o vozidle a obou stranách

Nejdůležitějšími informacemi ve smlouvě jsou údaje o prodávajícím a kupujícím – u obou vyplňte jméno a příjmení, adresu a rodné číslo. Dále musíte ve smlouvě přesně popsat identifikační znaky vozidla, a sice:

 

  • tovární značku a model,

  • identifikační číslo vozidla (VIN),

  • barvu, rok výroby a registrační značku,

  • číslo Osvědčení o registraci vozidla (velkého technického průkazu),

  • počet najetých kilometrů, původ auta,

  • počet klíčů,

  • případné příslušenství prodávané spolu s vozem

  • a technický stav vozidla při prodeji.

 

Právě poslední bod často přinese problémy. Pokud jej nevyplníte nebo jen odbydete, nebudete mít při případných technických problémech zastání. Naprostá většina problémů a sporů při přepisu auta vzniká právě nedostatečným popisem technického stavu. Proto si kupované auto vždy detailně prohlédněte, vyzkoušejte všechny funkce a zajímejte se o možné nehody a poničení v minulosti. Ideální je i kontrola se zkušeným automechanikem, třeba vaším známým, který odhalí všechny závady. Podrobný technický popis karoserie, motoru a podvozku a dalších součástí pak zapište do smlouvy.

 

Prohlídka v servisu neopomene žádnou vadu

Nejlépe uděláte, pokud si před podepsáním smlouvy necháte zkontrolovat automobil v servisu. Do smlouvy můžete zanést i výbavu vozidla či zda jste si automobil vyzkoušeli při zkušební jízdě a jaký byl její průběh. Tak budete jako kupující chráněni za každé okolnosti.

 

Další důležité údaje v kupní smlouvě

Dále do smlouvy zakomponujte dohodnutou cenu, měnu i formu úhrady (hotově, převodem, se zálohou apod.). Hodí se i vcelku administrativní informace, že od okamžiku převzetí automobilu nový majitel za vůz odpovídá. Zejména pokud budete přepis realizovat se zastoupením jedné strany plnou mocí, rozhodně doporučujeme přidat i závaznou informaci o neprodleném přepisu vozidla na nového majitele do určitého data. Vozidlo musí nový majitel registrovat do 10 dnů od prodeje, jinak hrozí prodávajícímu pokuta až do výše 50 000 Kč.

 

 

 

 

dole- ilustrační foto

PR

Fotky

Další články

Komentáře