Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pondělí, 25. ledna 2021 (16:56) Dušan Bouzek

Rallye Monte Carlo: Vítězný začátek Ogierovy derniéry

O víkendu odstartovala nová sezona Mistrovství světa v rallye (WRC). Prvním letošním podnikem byl 89. ročník soutěže Rallye Monte Carlo. A po jeho skončení měl nejvíce důvodů k radosti Sébastien Ogier. Byl to totiž právě jezdec stáje Toyota Gazoo Racing, kdo vyhrál. Jednalo se o Ogierovo osmé prvenství v Rallye Monte Carlo, díky čemuž se na čele historických tabulek této soutěže osamostatnil od Sébastiena Loeba. Krom toho získal Ogier své padesáté vítězství ve WRC.

Triumf francouzského závodníka, který letos jede ve WRC svou poslední sezonu, se ale nerodil snadno. Během úvodních dvou čtvrtečních erzet se totiž potýkal s problémy s brzdami a na konci dne figuroval pouze na páté příčce. Ideální nebyl pro Ogiera ani pátek. Během něj sice vyhrál ve čtyřech z celkových pěti erzet dne a na dočasně se dostal do čela soutěže, v šesté rychlostní zkoušce ale ztratil kvůli defektu pneumatiky a do sobotního programu tak vstupoval na průběžné druhé pozici. Po první sobotní erzetě se ale posunul do čela a ve zbytku víkendu muž již první místo nikdo nesebral.

„Auto bylo úžasné. Opravdu jsem si tento víkend užil, byla to zábava. Skoro mám slzy v očích. Udělal jsem dobře, když jsem se rozhodl pokračovat ještě rok,“ uvedl Ogier po dojezdu do cíle.

Radost mohli mít u Toyoty také ze druhého místa. To získal Elfyn Evans, který po pátku dokonce vedl. Kromě Ogiera s Evansem na stupně vítězů vystoupil také jezdec Hyundaie Thierry Neuville, který dojel třetí. Pro Belgičana se jednalo o první start s novým spolujezdcem Martijnem Wydaeghem. Ten nahradil Nicolase Gilsoula, se kterým se Neuville rozešel krátce před startem sezony. Zda-li bude spolupráce mezi Neuvillem a Wydaeghem pokračovat i v dalších podnicích, zatím není jasné.

Premiérový start Thierryho Neuvillea se spolujezdcem Martijnem Wydaeghem skončil pódiem. Foto: Hyundai Motorsport

Rovanperä zahodil bronz

Nechybělo ale mnoho a jezdci Toyoty mohli zaplnit kompletní stupně vítězů. Ještě před posledním dnem soutěže totiž figuroval na bronzové příčce Kalle Rovanperä. Fin ale v neděli ztratil kvůli defektu pneumatiky a v cíli soutěže se musel spokojit se čtvrtou příčkou. Rovanperä ale neměl potíže jenom v neděli. Ideální nebyl v jeho podání ani pátek, když před čtvrtou rychlostní zkouškou dostal penalizaci deseti sekund za pozdní příjezd do časové kontroly. V šesté erzetě pak vycestoval do pole. Do karet mu nehrálo ani dalších deset trestných sekund, které obdržel jako několik dalších závodníků za řezání zatáček po sobotním programu. Mezi potrestanými byl mimo jiné i Neuville, který dostal pět sekund.

Pátou pozici obsadil při svém pravděpodobně posledním startu se spolujezdcem Carlosem del Barriem Dani Sordo. Šestý skončil Takamoto Katsuta, sedmý vítěz hodnocení WRC2 Andreas Mikkelsen, osmý Gus Greensmith, devátý Adrien Fourmaux (2. ve WRC 2) a bodovanou desítku uzavřel Eric Camilli (3. ve WRC 2). V hodnocení WRC 3 triumfoval celkově jedenáctý Yohan Rossel.

Ve WRC 2 kraloval Andreas Mikkelsen s Fabií stáje Toksport WRT. Foto: Andreas Mikkelsen/Facebook

O body se bojovalo také na závěrečné powerstage, kde byla nejlepší pětice odměněna systémem 5-4-3-2-1. Celkově ji vyhrál Ogier před druhým Rovanperou, třetím Evansem, čtvrtým Neuvillem a pátým Sordem. V rámci WRC2 byl nejlepší Mikkelsen a ve WRC3 Nicolas Ciamin.

Tänakovi nebyl vydařený začátek nic platný

Nevydařený vstup do sezony za sebou mají Pierre-Louis Loubet z týmu Hyundai 2C Competition, Teemu Suninen z M-Sportu nebo pilot Hyundaie Ott Tänak. Loubet skončil mimo jiné i po páteční havárii, kvůli které nedojel do cíle poslední erzety dne, šestnáctý. Suninen a Tänak soutěž nedokončili. Zatímco Suninenovo účinkování skončilo po havárii hned v první erzetě, Tänak odstoupil v sobotu po dvou defektech. Do soutěže ale Tänak vstoupil slibně, když po čtvrtku vedl a po pátku figuroval na třetí příčce.

Ott Tänak odjel z Monte Carla s prázdnou. Foto: Hyundai Motorsport

Do Arktické rallye ve Finsku, která bude o víkendu 26.-28. února druhým podnikem sezony, půjde v roli lídra šampionátu se 30 body Sébastien Ogier. Druhý je Evans (21 bodů), třetí Neuville (17 bodů), čtvrtý Rovanperä (16 bodů), pátý Sordo (11 bodů), šestý Katsuta (8 bodů), sedmý Mikkelsen (6 bodů), osmý Greensmith (4 body), devátý Fourmaux (2 body) a desátý Camilli (1 bod). Mezi týmy vede s 52 body Toyota. Ve WRC2 je lídrem Mikkelsen (30 bodů) a ve WRC3 Rossel (28 bodů).

Kompletní výsledky letošního ročníku Rallye Monte Carlo naleznete zde, průběžná pořadí zde.

Titulní fotografie: Toyota Gazoo Racing

 

Další články

Oblíbené fotogalerie