Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Sobota, 8. srpna 2020 (07:21) Pavel Jelínek

Rozhovor : Esapekka Lappi .

Finský jezdec WRC hovoří o Ogierovi, Rovanperäovi a jeho životě v motoristickém sportu.

Esapekka Lappi nezapomene na nedávné Rally Mexico ve spěchu poté, co byl řidič nucen odejít do důchodu, když Ford neočekávaně zapálil.

29letý muž z Pieksämäki a spolujezdec Janne Ferm unikl z požáru bez zranění, ale musel se ze závodu odstoupit. 

Zde je to, co řidič M-Sport Ford WRT musel říci, že se nyní vrátil domů ve Finsku:

Teď jste měli čas přemýšlet o tom, jak auto v Mexiku shoří, jak se cítíte?

Pocit po závodě se ve skutečnosti nezměnil. Stejně to byla panika. Poté, co jste to viděli poté, určitě můžete být moudřejší vždy po nehodě a možná by bylo moudřejší pohybovat autem mírně pryč od lidí a docela rychle zastavit. Přestaňte z něj čerpat olej. Poté je snadné říci. Janne je v pořádku. Žádné drama. Byli jsme zraněni. Je to vážné, ale nejsem v šoku.

 

 

 

Jak se cítili ostatní řidiči po velkém pádu Ott Tänak a Martina Järveoja v Monte Carlu?

Vždy víme, že riziko je vždy, když skočíte do auta. Musíme pochopit, že pokud narazí na šestou rychlostní stupeň a řekněme, okamžitě zastavte, pak to bude vážně bolet. Auto však stále pokračovalo, což však obvykle není tak špatné. Pokud se tím začnete bát, ukončíte svou kariéru. Rychlost se zvyšuje, ale naštěstí se také zvyšuje bezpečnost.

Nyní jste strávili deset let v rally, co se nejvíce změnilo ve sportu?

Co se mi na závodech na okruzích nelíbilo, je to, že když neustále bojujete proti sobě, jiný řidič může váš závod velmi snadno zničit. Neděje se to v rally a to je to, co se mi opravdu líbí. Jsou to hlavně vy, spolujezdec, hodiny a auto. Je to jen o vás. Když na okruzích vložíte spoustu peněz a někdo zničí vaši rasu v posledním závodě, všechny vaše peníze půjdou. Není to hezký pocit. Opravdu se mi líbí ten pocit a atmosféra v závodech a v servisních parkech. Na okruhových závodech bojují řidiči a rodiče bojují. Při rally je to přátelštější!

Co jste si vybrali z toho, že jste byli ve stejné skupině jako šestinásobný mistr Sébastien Ogier v minulé sezóně?

Měl jsem štěstí, že jsem za poslední tři roky pracoval s několika špičkovými jezdci a vrcholem dortu byl Seb v loňském roce. Největší rozdíl byl v tom, jak se soustředil na malé detaily. Ne opravdu co se týče nastavení vozu, ale všech ostatních věcí, jako je to, co se děje mimo řízení. Posádky, informace a výběr pneumatik. To je pro mě dobrá informace a něco, co jsem ještě neviděl. Překvapilo mě, že Seb pokračoval i v této sezoně. Myslela jsem si, že by mohl přestat. Zdá se, že (prohrát titul Tanakovi v minulé sezóně) pro něj bylo povzbuzením. Nevím, co chce dělat po rally, kromě Extreme E. Určitě bude něco řídit.

 

 

Vidíte, jak se v budoucnu děláte Dakarská rally a podobné rally?

V tuto chvíli mám pocit, že nebudu. Příliš dlouho od rodiny pro mě. O měsíc dál. Myslím, že je toho příliš.

Jak skvělé bylo zaznamenat první pódium WRC jako první vítězství WRC na 2017 Rally Finland?

To je ta nejúžasnější věc, kterou jsem v tomto sportu udělal. Nevím, jestli můžu v budoucnu vyhrát další závod. Doufejme, že můžu. Stále nevěřím, že budu cítit podobné pocity, jaké jsem měl tehdy, dokonce i vyhrát titul. Bude těžké porazit. Zaprvé se to stalo velmi rychle, protože to bylo poprvé v automobilu WRC ve finské Rally, takže to byl sen. Opravdu jsem doufal, že se to někdy stane, ale vzít to poprvé bylo šílené. Opravdu skvělý pocit a tak těžké popsat, jak se cítil. Pokud jste řidič rally a vyhrajete něco, co je pro vás velmi důležité, teprve potom můžete vědět, jak to vypadá. Dostal jsem dopis od vlády a to bylo něco.

Jak si myslíte, že kolega Finn Kalle Rovanperä dělá z WRC2 tak daleko?

Už před jedním nebo dvěma lety bylo docela zřejmé, že si vede opravdu dobře. Byl opravdu chytrý v Monte a nyní i v Mexiku s více zkušenostmi. Znal podmínky ve Švédsku - ne opravdu zimní shromáždění - a tam byl opravdu rychlý a opravdu si zasloužil pódium. Brzy bude bojovat o titul.

Jste známí svým smyslem pro humor, tak jak důležité je to ve vysokotlakém sportu?

Ano. Bez legrace si to opravdu nemůžete užít. Alespoň nemůžu. Můj humor je někdy trochu černý, někteří to nechápou, ale to je také jeho krása. Je velmi důležité mít tyto věci, jinak to bude příliš vážné a musíte se pobavit.

 

 

 

PR

Zdroj RB

Neprošlo jazykovou korekturou a redakčními úpravami

Fotky

Další články

Komentáře