Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pondělí, 11. ledna 2021 (05:13) Dušan Bouzek

Sedmá etapa Rallye Dakar: Macháček i Klymčiw třetí

Po sobotním dni volna se účastníci letošního ročníku Rallye Dakar vrátili do akce. Na programu byla sedmá etapa z Hailu do Sakaky o délce 453 kilometrů. Po dojezdu se v bivaku museli závodníci obejít bez týmového zázemí.

Motorky: Triumf pro úřadujícího šampiona, Cornejo se posunul do celkového vedení

Mezi motorkáři vstoupil do druhé poloviny letošního ročníku Rallye Dakar nejlépe loňský vítěz Ricky Brabec. Byl to totiž právě tovární jezdec Hondy, kdo zajel v sedmé etapě nejrychlejší čas. Za ním skončil na druhé příčce jeho týmový kolega José Ignacio Cornejo, který se musel vypořádat mimo jiné i s problémy s nádrží. Do nejlepší trojice se vešel také Skyler Howes ze stáje Bas Dakar KTM Racing, který obsadil bronzovou pozici.

Nedělní etapa nemohla pro Rickyho Brabce dopadnout lépe. Foto: Dakar Rally

V roli celkového lídra vstupoval do nedělní etapy Toby Price. V sedmé rychlostní zkoušce ale Australan obsadil sedmou příčku. Průběžná druhá pozice patřila po šesti etapách Kevinu Benavidesovi. Argentinec ale v neděli skončil až šestnáctý poté, co se v závěru ztratil. Ránu utrpěly naděje Rosse Branche. Jezdec tovární Yamahy, který byl po pátku čtvrtý, havaroval. V nedělní etapě obsadil pouze 27. pozici a v průběžném pořadí spadl na 15. místo.

Z Čechů byl znovu nejlepší Martin Michek. Jezdec stáje Orion – Moto Racing Group skončil na dvanácté příčce. Jan Brabec původně obsadil 22. příčku, jelikož ale po čtvrteční nedokončené etapě jede v rámci Dakar Experience, obdržel patnáctiminutovou penalizaci a spadl na 28. pozici. Libor Podmol skončil dvacátý devátý, David Pabiška obsadil mimo jiné i po dvou pádech 41. pozici a Milan Engel se po problémech s čerpadlem umístil na 43. příčce.

Roman Krejčí páteční etapu kvůli problémům s převodovkou nedokončil. V neděli se ale v rámci Dakar Experience do soutěže vrátil. Původně skončil čtyřicátý čtvrtý, po patnáctiminutovém trestu se ale propadl na 45. příčku. Rudolf Lhotský skončil s dvouminutovou penalizací čtyřicátý osmý.

Hodnocení Original by Motul pro motorkáře jedoucí bez asistence vyhrál v neděli Maurizio Gerini. Druhý skončil Arunas Gelažninkas a třetí Benjamin Melot. David Pabiška obsadil pátou a Rudolf Lhotský sedmou pozici. Geriniho celkové vedení činí pět minut před druhým Gelažninkasem. Třetí příčka patří Emanuelu Gyenesovi. David Pabiška je pátý a Rudolf Lhotský devátý.

V celkovém pořadí se stal novým vedoucím mužem José Ignacio Cornejo. Rozhodně ale nemá na růžích ustláno. Toby Price na něj totiž ztrácí pouhou jednu sekundu. Na třetí místo se posunul Pricův týmový kolega z tovární stáje KTM a současně vítěz Dakaru z roku 2017 Sam Sunderland, který skončil v neděli čtvrtý. Kevin Benavides se propadl ze druhého místa na páté a loňský vítěz Ricky Brabec vystoupal na osmou příčku.

Martin Michek je osmnáctý, Milan Engel dvacátý sedmý, David Pabiška třicátý sedmý, Libor Podmol čtyřicátý druhý a Rudolf Lhotský čtyřicátý devátý. Jan Brabec a Roman Krejčí se sice vrátili do soutěže, jako účastníci Dakar Experience už ale nebojují o umístění v celkovém pořadí.

Čtyřkolky: Konec nadějí pro Cavigliassa, Kubiena osmý

V kategorii čtyřkolek ovládl nedělní etapu Manuel Andujar. V první trojici ho doplnili druhý Italo Pedemonte a třetí Alexandre Giroud. Tomáš Kubiena obsadil osmou příčku. Sportovní tragédii zažil Nicolas Cavigliasso, který před startem etapy vedl. Pro vítěze z roku 2019 totiž letošní ročník Dakaru skončil. Selhala mu spojka.

Do celkového vedení se po Cavigliassově odstoupení posunul Manuel Andujar. Argentinec vede o necelých dvacet jedna minut před druhým Alexandrem Giroudem. O další pět minut zpět je třetí Giovanni Enrico. Tomáš Kubiena povyskočil na šestou příčku.

Nicolas Cavigliasso letošní Dakar nevyhraje. Foto: Dakar Rally

Auta: Al-Rajhiho první vyhraná etapa, Peterhansel navýšil vedení

Mezi automobily si v sedmé etapě dojel pro první letošní vítězství Jazíd Al-Rajhi. Za ním následovali jezdci stáje X-raid Mini JCW. Na druhé pozici skončil celkový lídr Stéphane Peterhansel a třetí příčku obsadil Carlos Sainz. Ani pro jednoho z první trojice se ale nedělní etapa neobešla bez potíží. Zatímco Al-Rajhi dvakrát píchnul pneumatiku, Peterhansel musel zastavovat kvůli poškozenému ráfku a do cíle dojížděl s rozbitým zavěšením. Sainze potkal jeden defekt.

Jazíd Al-Rajhi sice v neděli vyhrál, po předchozích technických potížích je ale ze hry o přední příčky venku. Foto: Yazeed Racing

Bez defektu se nedělní etapa neobešla ani u Násira al-Attíji, který skončil na čtvrté pozici. Pokračovalo také trápení Sébastiena Loeba. Francouz musel opravovat poškozené ložisko a umístil se až na čtyřicáté druhé pozici.

O ideální erzetě nemůže mluvit ani Martin Prokop, který po dvou defektech obsadil dvanácté místo. Tomáš Ouředníček musel kvůli technickým problémům několikrát zastavovat. A aby toho nebylo málo, nefungoval mu ani posilovač řízení a zapadl v dunách. Do cíle dojeli spolu se svým spolujezdcem Davidem Křípalem, který ho dokonce během etapy kvůli náročné ovladatelnosti vozu vystřídal načas za volantem, až po setmění. V poslední verzi výsledkové listiny ještě nefigurovali.

V rámci Dakar Experience se po čtvrtečních potížích vrátil do soutěže Miroslav Zapletal. Jezdce stáje Offroadsport ale zlobí technika i nadále, kvůli čemuž musel jednou zastavovat. V závěru mu pak nefungovaly přední brzdy. Obsadil 47. pozici.

Náskok vedoucího Stéphaneho Peterhansela na druhého Násira al-Attíju činí po nedělní etapě sedm minut a padesát tři sekund. Třetí zůstává s mankem čtyřiceti jedna minut a šesti sekund Carlos Sainz. Martin Prokop povyskočil na deváté místo.

Lehké vozy: Lopez Contardo zpátky na čele, Macháček třetí mezi prototypy

V pátek sužovaly Francisca Lopeze Contarda technické problémy, kvůli kterým ztratil průběžné vedení jak v celkové klasifikaci lehkých vozů, tak v hodnocení SSV. V neděli se ale Chilan vrátil na výsluní a dojel si pro první místo jak celkově, tak v SSV. Druhou pozici obsadil Saleh Alsajf. Ten byl původně vyhlášen jako vítěz. Lopezovi Contardovi ale bylo později odečteno čtyřicet pět minut, během kterých pomáhal havarujícímu motorkáři, a nakonec zvítězil. Třetí skončil Reinaldo Varela. Stejnou podobu měla nejlepší trojice i v hodnocení SSV.

Hodnocení lehkých prototypů patřilo v neděli celkově páté Cristině Gutiérrezové, kterou následoval na druhé pozici její týmový kolega Seth Quintero. Třetím místem udělal radost českým fanouškům jezdec stáje Buggyra Zero Mileage Racing Josef Macháček. Jeho týmový kolega Tomáš Enge už ale tolik štěstí neměl. Přivodil si tři defekty pneumatiky a jednou mu odešla i poloosa. Mezi lehkými prototypy skončil desátý. Celkově Macháček obsadil šestnáctou příčku a Enge třicátou sedmou.

Celkově vede mezi lehkými prototypy i nadále Aron Domzala, který v neděli skončil šestý absolutně a pátý v SSV. Druhý Seth Quintero, který kraluje lehkým prototypům, ztrácí na Domzalu téměř osm a tři čtvrtě minuty. Třetí je Austin Jones. Josef Macháček se celkově nachází na sedmnácté pozici. Tomáš Enge je třicátý osmý. Mezi lehkými prototypy už je ale Macháček na pódiové třetí příčce za vedoucím Quinterem a druhou Gutiérrezovou. Enge je desátý.

Kamiony: Sotnikovova nadvláda pokračuje, Loprais přeskočil Macíka

Mezi kamiony si připsal další etapové vítězství Dmitrij Sotnikov. I zbylé pódiové pozice ale obsadili jezdci Kamazu. Druhý skončil Ajrat Mardějev a třetí Anton Šibalov.

Z Čechů se dařilo nejvíce Aleši Lopraisovi, který skončil šestý. Jeho vystoupení se ale neobešlo bez potíží. Již cestou na start totiž začalo jezdci týmu Instaforex Loprais Praga hořet ložisko. Tento požár zničil také brzy a dohušťování. Kvůli tomu měl Loprais během etapy problémy s dohušťováním pneumatik na přední nápravě. Etapu navíc dokončoval s pomalým defektem zadní pneumatiky.

Na osmé pozici skončil jezdec stáje Tatra Buggyra Racing Ignacio Casale. Chilan během etapy asistoval u vážné nehody jedné z bugin a musel volat vrtulník. Čas, který asistencí u tohoto incidentu strávil, mu byl v cíli odečten. Jeho týmový kolega Martin Šoltys obsadil devátou pozici. Desátý skončil Martin Macík, který musel jednou zastavovat kvůli prasklé spojovací tyči řízení.

Jaroslav Valtr skončil patnáctý. Ani jemu se ale nevyhnuly technické potíže, když mu selhala vodní pumpa. Vodu na dolití nádrže mu poskytl Jan Tománek. Ten se do soutěže vrátil v rámci Dakar Experience a obsadil 17. příčku.Tomáš Tomeček během etapy asistoval u opravy buginy Sajída Almouriho, který závodí pro South Racing v kategorii lehkých vozů. Tomeček pomáhal také Tomáši Ouředníčkovi, nejprve při potížích s posilovačem řízení a poté ho provedl terénem až do cíle. V poslední verzi výsledků etapy Tomeček ještě nefiguroval, stejně jako Dušan Randýsek.

Celkově vede Dmitrij Sotnikov o čtyřicet minut a padesát šest sekund před druhým Antonem Šibalovem. Třetí je Ajrat Mardějev. Aleši Lopraisovi se podařilo povyskočit na čtvrtou příčku a je nyní nejlepším českým jezdcem v kategorii kamionů. Martin Macík se propadl na pátou pozici. Ignacio Casale je devátý, Martin Šoltys desátý a Jaroslav Valtr dvanáctý.

Aleš Loprais je nyní nejvýše umístěným Čechem v kategorii kamionů. Foto: Dakar Rally

Classic: Klymčiw opět mezi nejlepšími třemi

Ondřeji Klymčiwovi se i v neděli podařilo umístit mezi nejlepší trojicí kategorie Classic. Navzdory jednomu defektu obsadil třetí příčku. Další etapový triumf zaznamenal Marc Douton před druhým Kilianem Revueltou. Celkově zůstává Klymčiw pátý. Vede Douton před druhým Juanem Donatiuem a třetím Frédéricem Verdaguerem.

Kompletní výsledky sedmé etapy a průběžná pořadí můžete najít zde.

Titulní fotografie: Buggyra Zero Mileage Racing

 

Další články