Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Sobota, 9. ledna 2021 (08:28) Dušan Bouzek

Šestá etapa Rallye Dakar: Klymčiw vítězem, Macháček třetí

V pátek se uskutečnila šestá etapa letošního ročníku Rallye Dakar. Jednalo se o poslední rychlostní zkoušku před sobotním volným dnem. Vedla z Al Quaisumahu do Hailu. Původně měla měřit 448 kilometrů. Jelikož ale o den dříve měla řada závodníků problém etapu dokončit, rozhodli se organizátoři posunout start páteční vložky o hodinu a půl a zkrátit ji o 100 kilometrů, tedy na 348.

Motorky: Barredovo třetí vítězství, Price se posunul do čela

V kategorii motocyklů patřila páteční etapa Joanu Barredovi. Pro jezdce továrního týmu Hondy se jednalo již o třetí letošní etapové prvenství. Celkově šlo o jeho dvacátou sedmou vyhranou rychlostní zkoušku na Dakaru. Tím se v historických tabulkách kategorie motocyklů posunul na třetí místo, o které se nyní dělí s Jordim Arcaronsem.

Kromě Hondy měly v pátek mezi nejlepší trojicí své zastoupení také Yamaha s KTM. Zatímco druhý skončil tovární jezdec „tří ladiček“ Ross Branch, třetí pozici obsadil jezdec rakouské značky Daniel Sanders. Hned za ním se umístil na čtvrté pozici loňský vítěz Ricky Brabec.

Z Čechů byl již tradičně nejlepší Martin Michek. Jezdec stáje Orion – Moto Racing Group skončil původně patnáctý, poté ale obdržel minutovou penalizaci, protože nedobrzdil do kontrolního bodu a byl odsunut na šestnácté místo. Penalizace jedné minuty za překročení rychlosti stihla i Michkova týmového kolegu Milana Engela, který obsadil dvacátou devátou pozici.

Jan Brabec čtvrteční etapu po technických potížích nedokončil. V pátek se ale do soutěže vrátil. V průběžném pořadí nakonec figuruje i nadále, jelikož ale využil tzv. Dakar Experience, obdržel v cíli páteční etapy penalizaci patnácti minut. Původně se umístil jako dvacátý třetí, po zmíněném trestu ale spadl na třicátou příčku.

Libor Podmol obsadil po jednom pádu a devítiminutovém trestu třicátou osmou příčku, David Pabiška skončil čtyřicátý a Rudolf Lhotský padesátý devátý. Šťastný den nezažil Roman Krejčí, který bohužel cíl etapy nespatřil.

V hodnocení Original by Motul pro motorkáře startující bez asistence byl v pátek nejlepší Benjamin Melot. Druhý skončil Arunas Gelažninkas a třetí Maurizio Gerini. David Pabiška obsadil pátou příčku a Rudolf Lhotský se umístil jako čtrnáctý. Celkově stále vede Gerini. Druhý je Gelažninkas a třetí Gyenes. Páteční vítěz Melot se nachází na čtvrté pozici. Pabiškovi patří páté a Lhotskému třinácté místo.

V celkovém pořadí se do čela posunul Toby Price, a to i přesto, že ho v pátek potkal jeden lehký pád a v etapě skončil sedmý. Na druhé místo se propadl Kevin Benavides, který ztrácí dvě minuty a šestnáct sekund. Třetí je Jose Ignacio Cornejo. Xavier de Soultrait, kterému po čtvrtku patřilo druhé místo, je nyní pátý. Vítěz páteční etapy Joan Barreda figuruje na sedmé příčce a úřadující šampion Ricky Brabec na třinácté. Martin Michek je osmnáctý, Milan Engel dvacátý šestý, David Pabiška třicátý sedmý, Libor Podmol čtyřicátý třetí, Rudolf Lhotský padesátý čtvrtý a Jan Brabec sedmdesátý osmý.

Toby Price je po polovině letošního Dakaru na čele kategorie motocyklů. Foto: KTM Factory Racing

Čtyřkolky: Giroud zpátky na vrcholu, Kubiena osmý

Mezi čtyřkolkami o sobě dal po delší době pořádně vědět Alexandre Giroud. Francouz, který ovládl úvodní prolog i první etapu, si připsal v pátek další vítězství. Druhý skončil Giovanni Enrico a třetí Nicolas Cavigliasso. Český jezdec Tomáš Kubiena se umístil na osmé příčce. Druhý jezdec Kubienovy stáje Laisvydas Kancius skončil jedenáctý.

Alexandre Giroud měl v pátek důvod k radosti. Foto: Alexandre Giroud/Facebook

Celkově stále vede Cavigliasso. Druhý Manuel Andujar na něj ztrácí třicet tři minut a osmnáct sekund. Třetí je Giroud. Kubiena i nadále zůstává sedmý a Kancius je jedenáctý.

Automobily: Sainz nejrychlejší, smůla pro Prokopa a Loeba

První týden letošního ročníku Rallye Dakar nebyl pro Carlose Sainze ideální. S poslední etapou před dnem volna ale mohl být spokojen. Podařilo se mu totiž zvítězit a dosáhnout tak na letošní druhé etapové prvenství. Druhou pozici obsadil Jazíd Al-Rajhi a třetí skončil Násir A-Attíja. Cesta posledního jmenovaného k bronzovému výsledku vedla mimo jiné i přes dva defekty pneumatiky. Celkový lídr Stéphane Peterhansel skončil čtvrtý.

Z českých jezdců byl letos poprvé nejlepší Tomáš Ouředníček. Jezdec stáje Ultimate Dakar skončil třicátý třetí. Samotná etapa se sice v Ouředníčkově podání odehrála bez větších potíží, v cíli ovšem začal jeho vůz hořet. Ouředníčkovi a jeho spolujezdci Davidu Křípalovi se ale brzy podařilo požár uhasit.

Technické potíže sužovaly Martina Prokopa. Jezdec stáje Benzina Orlen píchnul dvakrát pneumatiku a do toho mu třikrát selhala poloosa. Do cíle musel být dotažen na laně Jasírem Sajdanem. V konečné klasifikaci obsadil čtyřicátou příčku. Další protrápený den zažil Sébastien Loeb. Ten si poškodil zavěšení a dlouho musel se svým spolujezdcem Danielem Elenou čekat na příjezd asistenčního kamionu. Ve výsledcích etapy Francouz dosud nefiguruje.

Průběžné první místo si stále drží Stéphane Peterhansel. Druhý Násir al-Attíja ztrácí pět minut a padesát tři sekund. Třetí je páteční vítěz Sainz s odstupem čtyřiceti minut a třiceti devíti sekund za Peterhanselem. Martin Prokop se propadl na desáté místo a Tomáš Ouředníček je čtyřicátý třetí.

Carlos Sainz sice vyhrál etapu, na celkového lídra Stéphaneho Peterhansela ale neztrácí málo. Foto: X-raid

Lehké vozy: Problémy pro lídra, bronz pro Macháčka

Lehkým vozům kraloval v pátek Seth Quintero, který současně slavil i v hodnocení lehkých prototypů. Američana nezastavil ani únik paliva, který musel během etapy řešit. Kategorii SSV ovládl celkově druhý Chalífa a-Attíja, bratr Násira al-Attíji. Třetí skončil Gerard Farres Guell, který se rovněž účastní kategorie SSV.

Jezdci stáje Buggyra Zero Mileage Racing Josef Macháček a Tomáš Enge zajeli původně shodný čas. Enge byl ale později penalizován pěti minutami za překročení rychlosti. Macháček, kterého potkal během etapy jeden defekt, skončil celkově šestnáctý. Mnohem větší radost ale mohl mít při pohledu do výsledků kategorie lehkých prototypů, kde bral třetí příčku. Enge obsadil v absolutní klasifikaci dvacátou druhou pozici a současně šesté místo v lehkých prototypech.

Josef Macháček obsadil mezi lehkými prototypy třetí místo. Foto: Buggyra Zero Mileage Racing

Technické problémy zkomplikovaly den Franciscu Lopezovi Contardovi. Ten před etapou vedl jak celkově, tak ve třídě SSV. V pátek obsadil v rámci celkového pořadí dvacátou devátou příčku a dvacátou pozici v SSV.

Celkové vedení převzal mezi lehkými vozy Aron Domzala, který současně nově vede i v SSV. Polák v pátek skončil pátý celkově a čtvrtý v hodnocení SSV. Druhý je Austin Jones a celková třetí příčka patří lídrovi lehkých prototypů Sethu Quinterovi. Josef Macháček je celkově devatenáctý a Tomáš Enge povyskočil na třicáté deváté místo. V lehkých prototypech je Macháček pátý a Enge jedenáctý. Francisco Lopez Contardo se propadl na celkovou čtvrtou příčku. V SSV je celkově třetí.

Kamiony: Kamaz slavil 150. triumf, z Čechů nejlepší Loprais

Mezi kamiony v pátek zvítězil Ajrat Mardějev a postaral se tak o 150. etapové vítězství Kamazu na Dakaru. Kamiony ruské značky ale obsadily i zbylé pódiové pozice. Druhý skončil celkový lídr Dmitrij Sotnikov a třetí Anton Šibalov.

Ajrat Mardějev se postaral o 150. etapové vítězství Kamazu na Rallye Dakar. Foto: Kamaz

Hned za trojicí Kamazů se umístil na čtvrtém místš Aleš Loprais, který byl dnes nejlepším z Čechů. Jezdec stáje Instaforex Loprais Praga se musel během etapy vypořádat s problémy s tlumičem a později musel také šetřit palivo. Do nejlepší desítky se vešel i sedmý Martin Macík, který musel jednou měnit pneumatiku.

Jaroslav Valtr, kterého zdržela ohnutá spojovací tyč řízení a prasklá brzdová hadice, skončil dvanáctý. Za Valtrem se umístila dvojice stáje Tatra Buggyra Racing. Ignacio Casale skončil po potížích s tlumičem kabiny třináctý. Martin Šoltys, který musel opravovat prasklou spojovací tyč řízení a později navíc zapadl, obsadil čtrnáctou příčku. Řidič asistenčního kamionu stáje South Racing Tomáš Tomeček obsadil mimo jiné i poté, co pomáhal u opravy jedno z Can-Amů zmíněného týmu, osmnáctý.

V pátek jsme již neviděli vítěze prologu a třetí etapy Sergeje Vjazoviče. Jezdec Mazu ve čtvrtek po technických problémech odstoupil.

Po pátku vede Sotnikov. Zhruba o třicet sedm minut za ním je druhý Šibalov. Třetí pozice patří Mardějevovi. Martin Macík se propadl na čtvrté místo. Loprais je pátý, Casale osmý, Šoltys desátý, Valtr dvanáctý a Tomeček osmnáctý.

Classic: Klymčiw vítězem

Velkou radost udělal v pátek českým fanouškům Ondřej Klymčiw. Jeho vůz Škoda LR130 totiž v kategorii Classic vyhrál. Český závodník letos jako první narušil vítěznou šňůru Marca Doutona, který se tentokrát musel spokojit se druhým místem. Třetí pozici obsadil Kilian Revuelta. V celkovém pořadí stále vede Douton před druhým Juanem Donatiuem a třetím Frédéricem Verdaguerem.

Kompletní výsledky šesté etapy a průběžná pořadí najdete zde.

Titulní fotografie: Klymčiw Racing

 

 

 

Další články