Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pátek, 4. září 2020 (21:09) Pavel Jelínek

Theo Pourchaire nejrychlejší kvalifikace F3 v Monze.

Theo Pourchaire nejrychlejší kvalifikace F3 v Monze, také Charouz Racing System relativně daleko vepředu

První startovní řadu zítřejšího závodu formule 3 v Monze si sice zajistili bývalí svěřenci Antonína Charouze, Theo Pourchaire s Lirimem Zendelim, i Pražákovo současní jezdci ovšem mohou být s páteční kvalifikací spokojeni. Brazilec Igor Fraga vyrazí do sobotního závodu ze 13. místa, Čech Roman Staněk ze 16. a Rus Michael Belov ze 20. Tak dobrý a především slibný týmový výsledek stáj ze Žebráku již dlouho nepředvedla.

 

Klasickým podnikem v rámci Grand premio di Italia v Monze vstoupil šampionát FIA Formule 3 do závěrečné fáze (pak už se pojede jen finále v Mugellu). V – z českého hlediska nepříliš vyvedené sezoně – se málo překvapově doposud prosadili především piloti týmů Prema, Trident, Hitech a ART. Budou to jejich piloti Logan Sargeant, Oscar Piastri, David Beckmann, Liam Lawson a Theo Pourchaire, kteří si to v posledních čtyřech závodech rozdají o titul mistra.

 

 

Víkend v královském parku začal v pátek dopoledne malým překvapením. Nejrychlejší volného tréninku totiž byl David Schumacher. Bylo to letos poprvé, co na sebe bývalý pilot Charouz Racing Systemu, který od Spa startuje za stáj Carlin, dokázal pozitivně upozornit. Němec byl o dvě desetinky rychlejší, než zkušenější krajan Beckmann, kterému v časové listině následovali Jack Doohan, Sargeant a Oliver Caldwell.

Také benjamínek Charouz Racing Systemu, Roman Staněk vykročil do svého italského dobrodružství zdárně a zapsal si osmý čas. Náhradník za Schumachera v české stáji, Rus Mikhail Belov se blýskl 13. časem, zatímco Barzilec Igor Fraga stagnoval jako obvykle dále vzadu, na 20. pozici.

 

To všechno ovšem ve dvě hodiny odpoledne již nehrálo roli: Za nejkrásnějšího italského slunečna totiž odstartovala kvalifikace a jen ta měla o postavení na startu rozhodnout. Zvláštní motivace při tom posedla zvláště jezdce Charouz Racing Systemu Staňka a Fragu, kteří se v boxové uličce nemohli dohodnout na tom, kdo vyjede na trať první a absolvovali ji jedouc těsně vedle sebe! Na trati pak ovšem šlo o to, aby si týmoví kolegové vzájemným závětřím pomohli.

Na rychlé a krátké trati v Monze potřebovaly pneumatiky Pirelli dvě zahřívací kola – a možná i něco více, o čemž svědčilo množství „skluzů do štěrku“ v šikanách a v obávané Curva Grande. Úvodem série ostrých kol potvrdil svůj ohromný talent především mlaďoučký Francouz Theo Pourchaire. Úřadující mistr německé F4 (s týmem US-Charouz) zajel nejrychleji. Těsně před přezutím na druhou směs pneumatik se před něj ale dokázali posunout dřívější vítěz GP3 v Monze Beckmann, Dán Frederik Vesti (Prema) a výborně naladěný domácí Matteo Nannini (Jenzer).

Po zahájení sezony ve Spielbergu to bylo letos poprvé, co honba za rychlými časy vyšla i Charouz Racing Systemu: Věčný kvalifikační smolař Igor Fraga zajel výborný 10. čas, mladý Roman Staněk zabral 12. pozici a Michael Belov prezentoval manažerovi Jamie Dyiemu 22. místo. Teď´už šlo jen o to, tento uspokojivý týmový výsledek po zastávce v boxech, změnách nastavení a odstranění Lawsonova zapomenutého větráku chladiče (!) z dráhy závěrem session potrdit.

5 minut před koncem se opět jelo stylem „všechno nebo nic“. A časy se rychle lepšily. Na špičku se nejdříve posunul Vesti před Nanninim a Hughesem. Fraga držel 10. čas a Staněk byl dobrý 14. Pak ovšem udeřil Zendeli a hned po něm Pourchair. Pro 17letého pilota týmu ART to znamenalo pole-position před Charouzovým jezdcem F3 minulé sezony. Druhou startovní řadu zítra vytvoří Alexander Smoljar ve druhém voze ARTu a Liam Lawson (Hitech) – oba zajeli naprosto shodný čas! Ze třetí řady vyrazí Beckmann s Vestim před Nanninim a Hughesem.

 

 

 

 

Tým Charouz Racing System svůj dobrý týmový výsledek potvrdil. Igor Fraga (13.) v sobotu konečně vyrazí z horní poloviny pole, 16. Roman Staněk má výborné vyhlídky na první body kariéry a i Belov se dostal do dvacítky nejrychlejších.

Zítra v 10:25h budou mít především favorité Premy Sargeant a Piastri co dokazovat – zajeli totiž jen na pozice 10 a 12. Stejně tak nedokázal David Schumacher potvrdit svůj dopolední výkon a musí se spokojit jen sposledním časem.

 

Výsledek kvalifikace F3 v Monze:

1. Theo Pourchaire, ART 1:37,301s

2. Lirim Zendeli, Trident 1:37,752s

3. Alexander Smoljar, ART 1:37,788s

4. Liam Lawson, Hitech 1:37,788s

5. David Beckmann, Trident 1:37,809s

6. Frederik Vesti, Prema 1:38,015s

7. Matteo Nannini, Jenzer 1:38,036s

8. Jake Huges, HWT 1:38,051s

9. Calan Williams, Jenzer 1:38,064s

10. Logan Sargeant, Prema 1:38,095s

13. Igor Fraga, Charouz Racing System 1:38,215s

16. Roman Staněk, Charouz Racing System 1:38,531s

20. Michael Belov, Charouz Racing System 1:38,723s

 

 

 

 

Text a foto: Roman Klemm

Další články

Komentáře