Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Středa, 6. ledna 2021 (03:18) Dušan Bouzek

Třetí etapa Rallye Dakar: Prokop si spravil chuť, Macík znovu nejlepším Čechem v kamionech

Motocykly: Pricovo druhé etapové vítězství, Howes v průběžném vedení

Etapová vítězství si zatím letos na Dakaru střídají mezi sebou tovární týmy Hondy a KTM. Prolog ovládl úřadující šampion Ricky Brabec (Honda), nedělní první etapa patřila Tobymu Pricovi (KTM), V pondělí kraloval Joan Barreda (Honda) a v úterý to byl opět Toby Price, komu se dařilo nejvíce. Za ním skončil na druhém místě Kevin Benavides a třetí pozici obsadil Matthias Walkner.

Povedený den nezažili Joan Barreda a Ricky Brabec, kteří v pondělí obsadili první dvě místa. Dnes byl lepší Brabec, který skončil dvacátý pátý. Barreda, jemuž před etapou patřilo celkové vedení, obsadil pouze třicátou příčku.

Z pomyslného vítězství mezi Čechy se opět mohl radovat Martin Michek. Jezdec stáje Orion – Moto Racing Group skončil devatenáctý. Během etapy mu dělalo problémy vyjet jednu ze skal, čímž ztratil dvě minuty. Hned za ním se umístil na dvacáté pozici Jan Brabec. Milan Engel skončil třicátý pátý, Roman Krejčí třicátý osmý, Libor Podmol po dvou lehkých pádech čtyřicátý třetí, David Pabiška čtyřicátý šestý a Rudolf Lhotský šedesátý druhý.

V hodnocení Original by Motul pro motorkáře, kteří závodí bez jakékoli asistence, vyhrál Maurizio Gerini. Druhým místem potěšil české fanoušky Roman Krejčí a třetí skončil Arunas Gelazninkas. David Pabiška obsadil pátou pozici a Rudolf Lhotský skončil čtrnáctý. Emanuel Gyenes, který před začátkem etapy v této klasifikaci vedl, zajel šestý čas.

Třetí etapa významně zamíchala průběžným pořadím. V jeho čele totiž nyní figuruje Skyler Howes z Bas Dakar KTM Racing Teamu. Američan v úterní etapě skončil čtvrtý a ani v prologu a v předchozích dvou etapách nebyl mezi nejlepšími třemi. Celkové druhé místo patří se ztrátou třiceti tří sekund Kevinu Benavidesovi a třetí je jezdec týmu HT Rally Raid Husqvarna Racing Xavier de Soultrait.

Úterní Toby Price, který měl ve druhé etapě technické problémy a spadl z čela až na patnáctou příčku, je nyní čtvrtý. Barredovi patří osmé místo a loňskému vítězi Rickymu Brabcovi třináctá pozice. Michek je sedmnáctý, Jan Brabec dvacátý pátý, Engel třicátý, Krejčí třicátý šestý, Pabiška čtyřicátý pátý, Podmol čtyřicátý osmý a Lhotský padesátý šestý.

Toby Price dnes dosáhl na druhé letošní etapové vítězství. Foto: KTM Factory Racing

Do čela klasifikace Original by Motul se posunul Maurizio Gerini. Druhý je Arunas Gelazninkas a na třetí pozici povyskočil k radosti českých fanoušků Roman Krejčí. Emanuel Gyenes spadl z prvního místa na čtvrté. David Pabiška je šestý a Rudolf Lhotský desátý.

Čtyřkolky: Enrico sebral Giroudovi vedení

Mezi čtyřkolkami se v úterý dočkal svého prvního etapového vítězství na letošním Dakaru vítěz z roku 2019 Nicolas Cavigliasso. Argentinec skončil první i navzdory tomu, že musel být opatrný kvůli rozbitému tlumiči. Druhou pozici obsadil Giovanni Enrico a třetí Manuel Andujar.

Za nejlepší trojicí následoval čtvrtý Alexandre Giroud, který po druhé etapě celkově vedl. Český jezdec Tomáš Kubiena skončil v úterý sedmý. Druhý jezdec Kubienovy stáje Story Racing Laisvydas Kancius se umístil na desáté příčce.

Po úterním zápolení došlo ve čtyřkolkách ke změně celkového lídra. Tím je nyní Giovanni Enrico. Giroud spadl na druhé místo, odkud ztrácí čtyři minuty a šest sekund. Úterní vítěz Cavigliasso je třetí. Kubienovi patří sedmá příčka a Kanciusovi jedenáctá pozice.

Tomáš Kubiena má za sebou třetí etapu letošní Rallye Dakar. Foto: Story Racing

Automobily: a-Attíja dohání ztrátu, významná komplikace pro Sainze

Násir al-Attíja je při chuti. Poté, co vyhrál sobotní prolog, musel v nedělní první etapě čistit trať a bylo z toho tak pouze desáté místo. V pondělí už se ale tovární jezdec Toyoty radoval z prvenství a na vítězné vlně pokračoval i v úterý. Jezdec stáje Toyota Gazoo Racing se ale ve třetí etapě umístil také na druhém místě. Stříbrným výsledkem totiž překvapil Jihoafričan Henk Lategan. Třetí skončil Stéphane Peterhansel. Lategan ani Peterhansel se nevyvarovali defektům.Zatímco první jmenovaný si ho přivodil jednou, Peterhansel dvakrát.

Pneumatika praskla také týmovému kolegovi Peterhansela Carlosi Sainzovi. U něj toho ale bylo více. Španěl totiž zabloudil a v cíli z toho s více než půlminutovou ztrátou bylo až dvacáté první místo. Bezproblémový den nezažil ani Sébastien Loeb, kterého potkaly tři defekty. Devítinásobný šampion WRC ale dosáhl stejného výsledku jako v pondělí – šesté pozice.

Po nevydařeném pondělku si v úterý spravil chuť Martin Prokop. Jezdec stáje Benzina Orlen Team se vyhnul potížím a obsadil sedmou příčku. Ani Miroslav Zapletal nezažil problematickou etapu a obsadil dvacátou pozici. Drama ale pilota Offroadsportu potkalo po dojezdu. Jeho vůz totiž zachvátily plameny a shořela poloosa. Závadu ale dokázal opravit.

Tomáš Ouředníček měl důvod stresovat se ještě předtím, než začal závodit. Hned ráno totiž kvůli problémům s řídící jednotkou nemohl svůj vůz nastartovat. Po následné opravě se ale nakonec rozjel. Cestou na start ale jeho patálie pokračovaly – nejprve zabloudil a poté musel řešit únik oleje. Na start ale nakonec dorazil, a to pouhé dvě minuty před vypršením časového limitu. Během rychlostní zkoušky jednou zastavoval kvůli kontrole úniku oleje a vody. V konečných výsledcích se umístil na padesátém místě.

Tomáš Ouředníček zažil divoké úterý. Foto: Ultimate Dakar

V celkovém pořadí stále vede Peterhansel, druhý al-Attíja ale stáhl jeho náskok na pět minut a devět sekund. Na třetí pozici se posunul Mathieu Serradori, přestože v úterý uvízl v písku a ztratil šest minut. Sainz se po potížích propadl na celkovou čtvrtou příčku, ze které ztrácí na Peterhansela přibližně třicet tři a půl minuty. Prokop se posunul na desáté místo. Zapletal je devatenáctý a Ouředníček čtyřicátý šestý.

Lehké vozy: Lopez Contardo upevňuje vedení, Enge konečně dojel za světla

V kategorii lehkých vozů si vítězství jak v celkovém pořadí, tak v hodnocení SSV připsal Francisco Lopez Contardo, a to i navzdory jednomu defektu pneumatiky. Na celkovém druhém místě skončili další dva účastníci třídy SSV – stříbro bral Austin Jones a bronz Michal Goczal.

V lehkých prototypech zvítězil celkově čtvrtý Seth Quintero. Za ním následovali jeho týmoví kolegové u stáje Red Bull Off-Road Team USA. Druhou pozici obsadil Mitchell Guthire a třetí Cristina Gutiérrezová.

Nelehkou etapu zažili Aron Domzala, který před startem figuroval na druhé pozici absolutně i v SSV, a bývalý jezdec WRC Kris Meeke. Domzalu potkal defekt a jednou se ztratil. V cíli z toho bylo deváté místo celkově a osmé v kategorii SSV. Meeke i nadále doplácí na požár jeho vozu z první etapy a po technických problémech dorazil do cíle až na padesátém šestém místě celkově a současně jako devatenáctý v lehkých prototypech.

Bez komplikací se to v úterý neobešlo ani u týmu Buggyra Zero Mileage Racing. Jak Macháčka, tak Engeho potkaly totiž defekty. Bývalý pilot formule 1 poté musel zastavit ještě jednou kvůli technickým problémům. Tentokrát již ale dorazil do cíle s mnohem menší ztrátou než v předchozích dvou etapách. Zatímco Macháček skončil dvacátý první celkově a byl sedmý mezi lehkými prototypy, Enge obsadil třicátou příčku v absolutní klasifikaci a třináctou mezi lehkými prototypy.

Ani Tomáši Engemu se nevyhnul defekt. Foto: Buggyra Zero Mileage Racing

Celkové hodnocení lehkých prototypů vede Francisco Lopez Contardo o zhruba šest minut před Aronem Domzalou. Třetí je Austin Jones. Stejnou podobu má nejlepší trojice také v hodnocení SSV. Mezi lehkými prototypy se nadále drží v čele Cristina Gutiérrezová. Druhé místo patří Sethu Quinterovi a třetí Jeanu-Lucovi Pissonovi. Macháček je mezi lehkými prototypy pátý a Enge osmnáctý. V celkovém pořadí patří Macháčkovi osmnácté místo a Engemu padesátá první příčka.

Kamiony: Vjazovič porazil Sotnikova, Macík znovu nejlepším Čechem

Mezi kamiony byla zastavena vítězná série Dmitrije Sotnikova. Jezdec Kamazu se musel spokojit se druhým místem. Porazil ho totiž Sergej Vjazovič z Mazu. Třetí pozici obsadil Anton Šibalov.

Z Čechů se i v úterý dařilo nejvíce Martinu Macíkovi, který skončil čtvrtý. Do nejlepší desítky se vešli rovněž sedmý Aleš Loprais a desátý Jaroslav Valtr. Své zastoupení měla mezi nejlepšími deseti také stáj Tatra Buggyra Racing, a to díky deváté příčce Ignacia Casaleho. Chilan se musel vypořádat mimo jiné i s menším problémem s turbem.

Týmový kolega Casaleho Martin Šoltys obsadil třináctou příčku. Český jezdec nejprve zapadl a poté jeho posádka pomáhala vytáhnout jednoho ze soupeřů. Jan Tománek, kterého během etapy několikrát potrápily problémy s motorem, obsadil čtrnáctou pozici. Tomáš Tomeček skončil dvacátý první a Dušan Randýsek třicátý čtvrtý.

V celkovém vedení zůstává Sotnikov. Druhý Vjazovič ztrácí sedmnáct minut. Třetí je Šibalov. Macíkovi patří čtvrtá pozice, Lopraisovi pátá, Casalemu sedmá, Šoltysovi devátá, Valtrovi jedenáctá, Tománkovi šestnáctá, Tomečkovi dvacátá první a Randýskovi třicátá čtvrtá.

Martina Macíka dělí od pódia jedno místo. Foto: Big Shock Racing

Classic: Klymčiw se propadl na osmou příčku

V kategorii Classic dnes Ondřej Klymčiw zaznamenal propad z celkového šestého místa na osmé. V úterní etapě se umístil s vozem Škoda LR130 na čtrnácté příčce. Pro další etapové vítězství si dojel Marc Douton před druhým Juanem Donatiuem a třetím Lilianem Harichourym. Celkově je první Douton, druhý Donatiu a třetí Frédéric Verdaguer.

Škodovka v úterý spadla o dvě místa dozadu. Foto: Škodovkou na Dakar

Kompletní výsledky třetí etapy a průběžná pořadí naleznete zde.

Titulní fotografie: Benzina Team Orlen

 

Další články