Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Čtvrtek, 12. března 2015 (18:33) Pavel Jelínek

Vývoj R5 běží podle plánu

ŠKODA Fabia R5: Vývoj běží podle plánu

Šampion asijsko-pacifického mistrovství Kopecký a mistr Evropy Lappi testují v Itálii a v Česku. Fabia R5 je pokračováním 114leté historie motoristického sportu značky.

Vývoj s napětím očekávaného nového rallyového speciálu značky ŠKODA probíhá podle plánu. Fabia R5 prošla v uplynulých týdnech rozsáhlým testováním za nejrůznějších traťových a povětrnostních podmínek. Testů se zúčastnili šampion asijsko-pacifického mistrovství Jan Kopecký a mistr Evropy Esapekka Lappi. Jako nástupce úspěšného modelu Fabia Super 2000 by měla Fabia R5 psát další úspěšnou kapitolu 114leté historie motoristického sportu značky ŠKODA. 

„Novou Fabii R5 jsme úspěšně testovali na asfaltu a naposledy také na šotolině. Pocit v novém autě je na všech površích velice dobrý. Jsme na správné cestě,“ řekl spokojený Jan Kopecký. 

Zkušený 33letý jezdec se při testech v Itálii koncem ledna střídal s Esapekkou Lappim. I finský mistr Evropy byl z jízdy v novém rallyovém speciálu značky ŠKODA, zatím ještě v maskovacím „zebřím“ vzhledu, nadšený: „Myslím, že Fabia R5 bude pokračovat v úspěšné historii značky ŠKODA v motoristickém sportu.“ 

Testy nového vozu Fabia R5 budou v následujících týdnech pokračovat po celé Evropě. Také zkušený belgický rallyový jezdec Freddy Loix a několikanásobný rakouský mistr Raimund Baumschlager patří do týmu jezdců, který přináší důležité poznatky pro vývoj nového rallyového speciálu značky ŠKODA. Zájem o Fabii R5, vyvinutou na bázi nového sériového modelu Fabia, je nejen u zákaznických rallyových týmů velký. Už světová premiéra vozu Fabia R5 Concept Car na Essen Motor Show koncem listopadu minulého roku vzbudila zájem veřejnosti. 

V souladu s předpisy FIA je nový soutěžní vůz Fabia R5 vybaven turbomotorem o objemu 1,6 litru. To je podstatná změna oproti dvoulitrovému atmosférickému benzinovému motoru vozu Fabia Super 2000. Kromě toho bude mít nové auto sekvenční pětistupňovou převodovku a vzpěry McPherson. Hmotnost bude, jak stanoví předpisy, minimálně 1 230 kg.

Svou soutěžní premiéru oslaví nová ŠKODA Fabia R5 po úspěšné homologaci u Světové automobilové federace FIA. Šéf týmu ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Chceme mít novou Fabii R5 schválenou do poloviny roku 2015. Takže jedeme zcela podle harmonogramu.“

pr

Fotky

Další články